התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

ארה"ב מתקשה לעכל שהטבח בסן ברנרדינו היה מעשה טרור מושרה דאע"ש
מאת: רון ניב ועודד כרמלי | פורסם: 03.12.2015 14:28
אבל העובדות הולכות ומצטברות:מפקח מחלקת הבריאות המחוזית ואשתו הפקיסטנית תיכננו את הטבח במקום עבודתו במשך חודשים, צברו נשק,הכינו פצצות וחיכו ל"יום הדין"

סייד פארוק: היה מוסלמי גאה, אדוק והירבה להתפלל

סייד פארוק: היה מוסלמי גאה, אדוק והירבה להתפלל

כל הסימנים מובילים לכך שהטבח במרכז הרווחה בסן ברנרדינו (San Bernardino) שבדרום קליפורניה היה מעשה טרור.

אבל ה-FBI אינו ממהר להסיק את הברור מאליו, ונאחזים בוויכוח שפרץ בבוקר האירוע, על רקע מסיבת כריסמס מוקדמת שתוכננה לעובדי הבניין הציבורי, שבו נועדו להשתתף עובדי מחלקות מחוזיות לטיפול בבעלי מוגבלויות, אך גם עובדי המחלקה לפיקוח תברואתי, שבה עבד הרוצח סייד פארוק מזה 5 שנים.

אבל העובדות הולכות ומצטברות:

פארוק (28), מוסלמי ממוצא פקיסטני, יליד ארה"ב, מפקח תברואה במחלקת הבריאות המחוזית, ביקר בתחילת השנה לפחות במדינה ערבית אחת, ערב הסעודית.

הוא שב משם עם אישה - שותפתו לרצח, טאשפין מאליק (27), אזרחית פקיסטנית, רוקחת במקצועה, שאותה - כך סיפר - הכיר באינטרנט והביא לארה"ב על ויזת K1, המתירה לאזרח אמריקני להביא לעצמו בת זוג מחוץ למדינה.

מאז שהוא איתה - גידל זקן.

לפני חצי שנה טאשפין ילדה בת. ואמה עברה לגור. שעה קלה לפני שיצאו למסע הרצח הופקדה התינוקת בידי סבתה, אמו של סייד, שחיה לא הרחק מבני הזוג, ברדלאנד (Redland), העיר הסמוכה לסן ברנרדינו. "אני צריכים ללכת לרופא", הסביר לה סייד.

סייד פארוק בחצר האחורית בקונדו שבו חי בעיר הקטנה רדלאנד שבדרום קליפורניה

סייד פארוק בחצר האחורית בקונדו שבו חי בעיר הקטנה רדלאנד שבדרום קליפורניה

פצצה בשלט רחוק

גורם בכיר בחקירה אמר, כי מבדיקת המחשבים והטלפונים של בני הזוג, שנתפסו בדירתם ברדלאנד, עולה כי השניים היו בקשר עם יותר מאדם אחד הנמצא ברשימת חשודי טרור של ה-FBI. ובמנועי החיפוש שלהם נמצאו חיפושים רבים אחר פעילויות ארגון המדינה האסלאמית דאע"ש.

יתרה מזאת: יתכן מאוד שפארוק הופיע ברשימות מעקב של ה-FBI, אך בשם אחר - שמו המלא בגירסתו הערבית, Syed Rizwan Farooq.

ההתקפה עצמה - הודו ב-FBI - הייתה "מתוכננת מדי":

בדירתם של בני הזוג נמצאו 12 מטעני צינור ופצצות ביתיות בשלבים שונים של מוכנות ועשרות פריטי ציוד להכנת פצצות ביתיות.

התוקפים גם השאירו פצצה מאחוריהם, לאחר שסיימו את הטבח במרכז הרווחה. היא הורכבה מ-3 מטעני צינור ואמורה הייתה להתפוצץ באמצעות שלט רחוק, שכנראה לא עבד.

פצצה נמצאה גם במכוניתם, שבה מצאו בני הזוג את מותם לאחר שניהלו קרב יריות עם המשטרה.

הם היו מצויידים כל אחד ברובה חצי אוטומטי ובאקדח אוטומטי.

את ההתקפה ביצעו כשהם לבושים מדים מעין-צבאיים, מסיכות גרב כיסו את פניהם, הם לבשו אפודי מגן. הם ירו לפחות 70 כדורים - הרגו 14 בני אדם ופצעו 19, שחלקם במצב אנוש.

"כמו חיילים, כמו ג'יהאדיסטים"

"הם ביצעו את הטבח באופן שנראה כמתוכנן ביותר, ועבור אזרחים מדובר בהכנה של מספר חודשים לפחות", אמר חוקר בכיר של ה-FBI. "הם פעלו בנחישות, במקצועיות, על פי תכנית מסודרת. מימוש התכנית חייב אימונים, מטווחים, הכנות פיזיות ונפשיות. הם ידעו בדיוק לקראת מה הם הולכים ועשו זאת חדורי מטרה, כמו חיילים, כמו ג'יהאדיסטים".

כפי שסייד תואר במקום עבודתו, הוא היה עובד ציבורי שקט, מאופק ונימוסי, ללא כל עבר פלילי, שלפעמים סבל מבטים עויינים ואולי גם הערות על דתו. לא תמיד הוא 'שתק' על כך: הוא היה מוסלמי גאה, לא הסתיר את דתו ונעשה אדוק בשנים האחרונות, הירבה להתפלל גם בשעות העבודה.

יתכן מאוד שעבר בשנה או בשנים האחרונות תהליך של הקצנה. שכניו בקונדו ברדלאנד הודו, ש"היו סימנים", אולם הם לא דווחו מחשש שהם נובעים מ"פרופיליזציה".

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה