התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

זהירות, רחפנים בשמי ארה"ב: אלו שדות התעופה שקרו בהם הכי הרבה כמעט-תאונות
מאת: רון ניב | פורסם: 14.12.2015 20:21
כלי הטייס הבלתי מאויישים, המתנה הלוהטת ביותר בעונת הקניות לחגים, מסכנים מטוסי נוסעים ומסוקים בשמי ארה"ב ויחוייבו מעכשיו רישוי כמו כל דבר שעולה לאוויר

רחפן למקצוענים בכ-7,000 דולר (בתצלום למעלה) ורחפן לחובבים ב-70 דולר (בתצלום למטה): זה גם זה יכולים לרסק מטוס נוסעיםרחפן למקצוענים בכ-7,000 דולר (בתצלום למעלה) ורחפן לחובבים ב-70 דולר (בתצלום למטה): זה גם זה יכולים לרסק מטוס נוסעים (שניהם מוצעים ב"אמזון")

כטב"מים (כלי טייס אזרחיים בלתי מאויישים, רחפנים) שנראים במספרים גדלים והולכים בשמי ארצות הברית כמעט התנגשו בשנתיים  האחרונות 241 פעמים במטוסים, במה שמוגדר כ"כמעט-תאונות" שהתרחשו בקירבת שדות תעופה מרכזיים ברחבי יבשת. ב-90% מהמיקרים היו מעורבים מטוסי נוסעים גדולים של חברות תעופה אמריקניות וזרות או מסוקים (בשליש מהאירועים). כמעט-תאונה נחשבת כאשר 2 כלי טיס מתקרבים למרחק של 170 מטר זה מזה.

שני-שליש מהאירועים הוגדרו ע"י הטייסים המעורבים כ"סכנת תאונה מיידית", גם כאשר נמצא היה מרחק סביר יחסית בינם לבין הרחפנים. ב-28 מיקרים הטייסים הסיטו את המטוס ממסלולו כדי לא להתנגש עם הרחפן.

הכי הרבה כמעט-תאונות - 86 במספר - התרחשו בשמי שדה התעופה העמוס Newark שבניו ג'רזי.

בשמי שדה התעופה הבינלאומי בלוס אנג'לס (LAX) התרחשו 39 כמעט תאונות.

נמלי תעופה נוספים שרשמו מספרים מדאיגים הם זה שבמיאמי – 24 כמעט תאונות בין מטוסים לרחפנים... שיקגו ובוסטון –  20 בכל אחד... שדות התעופה של וושינגטון הבירה שבחוף המזרחי וסן חוזה שלחופי קליפורניה חוו כל אחד 19 כמעט תאונות... ובהמשך הרשימה שדות התעופה באטלנטה, סיאטל, סן דייגו, אורלנדו, יוסטון, פורטלנד, אורגון, דאלאס ונמל התעופה הבינלאומי בדנוור, קולורדו.

מרבית האירועים התרחשו בטווח של פחות מ-5 מייל משדות תעופה ובגובה של כ-420 רגל (כ-130 מטר).

700,000 רחפנים חדשים עולים לאוויר

כך או כך, מודאגים מגידול המואץ בכמות אירועי הבטיחות שמעורבים בהם כטב"מים, רשות התעופה האמריקנית (FAA), הכריזה על תקנות חדשות שידרשו כמעט מכל בעל רחפן לרשוו אותם במאגר נתונים לאומי. התקנות נוסחו ואושרו בחופזה לפני החגים, על רקע העובדה שכ-700,000 רחפנים חדשים צפויים להירכש בשבועות השופינג האמריקניים.

בעלי רחפנים יידרשו להזדהות בשמם, כתובתם וכתובת האי-מייל שלהם.

"אני מקווה שחובת הרישום תעודד אנשים לגלות יותר אחריות בשימושם ברחפנים", אמר שר התחבורה האמריקני אנתוני פוקס. "מפעילי רחפנים הם טייסים, ועם תואר זה מגיעה אחריות רבה".

אתר הרישום יושק ב-21 בדצמבר. ב-30 הימים הראשונים, הרישום יהיה בחינם. לאחר תקופה זו, דמי הרישום לכל משתמש רחפנים יהיו 5 דולר. כל מי שהחזיקו ברחפן שמשקלו בין רבע ק"ג ל-25 ק"ג לפני ה-21 בדצמבר, יידרשו לרשום את המכשיר עד ה-19 בפברואר 2016.

מי שירכשו רחפן לאחר ה-21 בדצמבר – כולל מי שיקבלו רחפנים מתנה לחג המולד, יידרשו להירשם לפני הטיסה הראשונה שלהם. התקנות חלות אך ורק על בעלי רחפנים מעל גיל 13, אף שילדים יוכלו להטיס רחפנים במסגרת הרישום של הוריהם.

כמו ציפור, כטב"ם (ששוקל יותר מציפור), אומרים ב-FAA, אם פוגע במטוס, או חודר למנועו, עלול לגרום להתרסקות המטוס. חמורה במיוחד האפשרות שכטב"ם יפגע בתא הטייסים, או בלהבי מסוק. קטנים ובהישג יד של כל אחד, בהתנגשותם עם מטוס רחפנים עלולים לחולל נזק חמור.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה