התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

קבלו את הכוכב החדש לנשיאות של המפלגה הרפובליקנית: טד קרוז
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 18.01.2016 11:36
לפתע פתאום עלה הסנאטור מטקסס ממעמקי האחוזים הבודדים ומפגר רק באחוזים בודדים אחרי טראמפ. היהודים הרפובליקנים יתמכו בו, וגם נתניהו יאהב אותו

סנאטור טד קרוז בעימות הרפובליקני בין מועמדי המפלגה לנשיאות ארצות הברית ב-2016: עוף מוזר ו... מבריקסנאטור טד קרוז בעימות הרפובליקני בין מועמדי המפלגה לנשיאות ארצות הברית ב-2016: עוף מוזר ו... מבריק

באמריקה כמו באמריקה, החיפוש הנצחי אחר הכוכב הבא של המפלגה הרפובליקנית במירוץ לנשיאות ארה"ב, הקפיץ לצמרת את הסיוט של החדש של המוביל (עדיין) בסקרים, דונלד טראמפ.

כוכב העימות הטלוויוני הרפובליקני האחרון, שהתקיים בלאס וגאס, היה הרפובליקני הראשון שהודיע על מועמדותו לנשיאות ארה"ב לפני 9 חודשים - טד קרוז, סנאטור שארמנטי בן 45 מטקסס, ממנהיגיה החדשים "מפלגת התה" המייצגת את הימין הקיצוני במפלגה הרפובליקנית.

קרוז מוביל באיובה, שם יתקיים סיבוב ההצבעה הראשון של הרפובליקנים ב-1 בפברואר 2016, ובסקרים ארציים הוא לפתע פתאום עלה ממעמקי האחוזים הבודדים ומפגר רק באחוזים בודדים אחרי טראמפ. במטה שלו כבר מגבשים אסטרטגיות לחיסול מועמדותו של טראמפ עוד לפני הפריימריז. (טראמפ: "קרוז הוא קצת מניאק... לעולם לא תצליח להשיג דברים אם תפעל כמוהו").

גם במטה הבחירות של הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית המובילה, מתייחסים לקרוז ברצינות, ופועלים מתוך הנחה שהוא, ולא טראמפ, יהיה בסופו של דבר המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב ויתמודד מול הילרי.

ויתר על אזרחותו הקנדית

רפאל אדוארד ("טד") קרוז בשמו המלא, נולד בקנדה וגדל ביוסטון, בנם של בעלי חברת הנדסה שסיפקה שירותים לתעשיית קידוחי הנפט המקומית. אביו של קרוז נמלט בגיל צעיר מקובה לטקסס ואמו היא אמריקנית. רק לפני מספר חודשים הוא ויתר על אזרחותו הקנדית.

הוא עשה מסלול אקדמי מבריק - מצטיין באוניברסיטת פרינסטון ולמד משפטים באוניברסיטת הרווארד. פרסומו הראשון היה כאשר כסטודנט זכה בתחרות הויכוחים (הדיבייט) הארצית. לדבר ולהתנסח, אכן הוא יודע.

את אשתו ואם 2 ילדיו, היידי, הכיר במטה הבחירות לנשיאות של ג'ורג' ווקר בוש. לאחר כמה תפקידים משפטיים בממשל בוש, כיהן קרוז כפרקליט הראשי של מדינת טקסס לפני שעבר לעסקים פרטיים, כמו למשל ייצוג תאגיד התרופות "פייזר".

טד קרוז

נאום של 21 שעות ו-19 דקות

להארד-קור של הפוליטיקה האמריקנית נכנס קרוז רק לפני כ-4 שנים, לאחר שהציב את מועמדותו כסנאטור מטעם מדינת טקסס. הוא גבר בפריימריז על פוליטיקאים מנוסים ממנו ואחר כך ניצח את המועמד הדמוקרטי, בין היתר בזכות תמיכה גורפת בו מצד בני דתו, הנוצרים האוונגליסטים, הידועים כתומכי ישראל (מסיבות דתיות-נוצריות) וממקימי "מפלגת התה".

במהלך כהונתו התפרסם קרוז כאחד הנציגים הבולטים של השמרנים במפלגה הרפובליקנית ובהתנגדותו למדיניות נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

הוא היה ממובילי השבתת הממשל ובספטמבר 2013 ביצע 'פיליבסטר' (נאם השהייה) באורך של 21 שעות ו-19 דקות, הרביעי באורכו בתולדות הסנאט האמריקני במטרה לעכב את חקיקת רפורמת הבריאות של אובמה.‏

על פי תפיסתו של קרוז, אובמה הוא "אדם מסוכן שנבחר בצורה בלתי חוקית ושואף בצורה גלויה להרוס את החוקה ואת הרפובליקה". את הרפורמה של אובמה בביטוח הבריאות הגדיר קרוז כ"מהלך נאצי".

"עוף מוזר"

גם במפלגתו שלו רבים חושבים שקרוז לעיתים קרובות מדי "מגזים פראית" בניסוחיו. עמיתו, הסנאטור ג'ון מקיין, כינה אותו "עוף מוזר". וקרוז מצידו תוקף לא פעם בלי חשבון את חברי מפלגתו ונהנה להאשים אותם שאינה שמרנים מספיק.

בתקופת כהונתו יזם קרוז חוק אחד שהתקבל, לפיו תיאסר הכניסה לארצות הברית של נציגים לאומות המאוחדות שנמצא כי עסקו בריגול או בפעילות טרור נגד ארצות הברית. החוק בא כתגובה לכוונת איראן למנות לשגריר באו"ם אדם שהיה מהפעילים במשבר בני הערובה האמריקניים באיראן. החוק עבר פה אחד בסנאט ובבית הנבחרים.‏

בנוסף, קרוז נתן את חסותו לשני חוקים נוספים שהתקבלו: חוק השותפות האסטרטגית בין ארצות הברית לישראל ב-2014 וחוק להוצאת שליח מיוחד שיפעל להגברת חופש הפולחן הדתי במזרח הקרוב ובמרכז ודרום אסיה.

היהודים-הרפובליקנים מעדיפים אותו

אז לישראל לא תהיה שום בעיה עם קרוז, וגם היהודים-הרפובליקנים מעדיפים אותו על פני כל שאר המועמדים.

קרוז מציג עצמו כתומך ישראל ולאורך כל הקריירה הפוליטית שלו השמיע עמדות ונקט פעולות שתומכות בישראל:

* קרוז עמד לאחרונה בראש קבוצה של 30 סנאטורים שכתבו מכתב איום ואזהרה לאיחוד האירופי בעקבות החלטתו לסמן מוצרים מהגדה והגולן.

* הוא התחייב להפסיק את המימון הפדרלי לאוניברסיטאות אמריקניות שיאמצו חרם נגד ישראל.

* הוא ביקר את הממשל ורשות התעופה הפדראלית בעקבות האיסור על נחיתת מטוסים אמריקאים בישראל במהלך מבצע צוק איתן, כינה זאת חרם כלכלי על ישראל, ואיים כי ידאג להשהות מינויים של הממשל עד להסרת האיסור.‏

* כשמזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, קרא לישראל מדינת אפרטהייד, קרוז דרש מעל בימת הסנאט את התפטרותו.

* הוא אמר ש"לא ראינו ממשל יותר אנטי לישראל מאשר ממשל אובמה".

* הוא התנגד להסכם הגרעין עם איראן, והבטיח כי יבטל את השותפות האמריקנית בו אם ייבחר לנשיא.‏

* הוא תומך בהעברת שגרירות ארה"ב בישראל מת"א לירושלים, ואם ייבחר לנשיאות הבטיח לעשות זאת ביומו הראשון בבית הלבן.

* בנאום בו הודיע על כוונתו להתמודד לנשיאות, הכריז קרוז: "במקום נשיא אמריקני שמחרים את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, דמיינו לכם נשיא שעומד בלי להתנצל לצד מדינת ישראל".

קשור:

למה בוש השלישי הולך להיות חביב הישראלים בבחירות לנשיאות ארה"ב

תחקיר: איך הגיע מנתח בפנסיה להיות המועמד המוביל של המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016?... לישראלים לא צריכה להיות בעיה עם ד"ר בן קרסון, שיאהבו את פתרון הבעיה הפלסטינית שהוא מציע. האם אמריקה מוכנה לנשיא שחור שני ברציפות

הקשר היהודי של טראמפ... בעוד אביה עולה לכותרות בהכרזותיו הגזעניות אך מוביל בקרב הרפובליקנים במירוץ למועמדות לנשיאות, בתו איוונקה מגלה כיצד הפכה ליהודיה שומרת כשרות ושבת

לכל הכתבות החדשות

צילומים: הקמפיין של טד קרוז ו-United States Senate / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה