התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

מדריך נבוכים: איך מתנהלים הבחירות לנשיאות בארה"ב?
מאת: רון ניב ומאיר דורון | פורסם: 24.02.2016 16:05
אל תרגישו לא נוח, גם אמריקנים רבים לא ממש מבינים כיצד עובדת השיטה. לישראלים-אמריקנים, שישראל נמצאת בראש שיקולי ההצבעה שלהם, יהיה לא קל השנה

מפת מספרי האלקטורים מכל מדינה הבוחרים בפועל, באסיפה ארצית, את נשיא ארצות הבריתמפת מספרי האלקטורים מכל מדינה הבוחרים בפועל, באסיפה ארצית, את נשיא ארצות הברית

הבחירות לנשיאות ארה"ב הן כמובן נושא השיחה העיקרי בארה"ב בימים אלה. ובקרב מהגרים, חדשים כוותיקים, ובתוכם ישראלים-אמריקנים לא מעטים, קיימת לעיתים מבוכה ואי הבנה מלאה של איך עובדת השיטה האמריקנית.

כי היא שונה, לחלוטין, למשל, משיטת הבחירות בישראל. וכך, גם הקונגרס האמריקני נבחר בשיטה שונה לחלוטין מכפי שנבחרת כנסת ישראל - ומונה 2 מוסדות: בית הנבחרים, שבו לכל מדינה יש ייצוג יחסי לאוכלוסייתה... והסנאט שבו כל מדינה מקבלת ייצוג של 2 סנאטורים.

וכך, קליפורניה, המדינה הגדולה ביותר באוכלוסייתה, שולחת 2 סנאטורים ו-53 נציגים לבית הנבחרים. לעומת זאת, לאלסקה, שאוכלוסייתה הקטנה ביותר בארה"ב, יש אמנם גם כן 2 סנאטורים, אבל רק נציג אחד בבית הנבחרים.

למרות מה שנדמה, נשיא ארה"ב וסגנו, לא נבחרים ישירות ע"י כ-320 מיליון בעלי זכות הבחירה האמריקנים - כאלו שחיים בארה"ב או בכל מקום אחר בעולם.

הבחירות לנשיאות ארה"ב

המנצח לוקח הכל

אז איך זה הולך?

הגוף הבוחר את הנשיא נקרא "חבר האלקטורים" ולכל מדינה בארה"ב אלקטורים במספר השווה למספרם של נציגיה בקונגרס: 2 הסנאטורים + מספר חברי בית הנבחרים של המדינה.

על פי זה, לקליפורניה 55 אלקטורים... לאלסקה 3 אלקטורים... ובסך הכל, לכל מדינות ארה"ב ביחד יש 538 אלקטורים (כמספר חברי בית הנבחרים האמריקני).


האלקטורים של כל מדינה מצוּוים להצביע פה אחד בשיטת 'המנצח לוקח הכל'.

כלומר, אם במדינה מסויימת קיבל המועמד הרפובליקני לנשיאות 49% מהקולות והמועמד הדמוקרטי 48% מהקולות - כל האלקטורים של אותה מדינה יצביעו למען המועמד הרפובליקני (בלי קשר להצבעתם או העדפתם הפרטית). ובמילים אחרות, לא נעשית חלוקת אחוזים של האלקטורים בין המועמדים.

"מספר הקסם" לנצחון בבחירות לנשיאות בארה"ב הוא 270 אלקטורים. המועמד הראשון שמגיע למספר הזה שם פניו לבית הלבן בוושינגטון.

הבחירות לנשיאות ארה"ב

פנקס הבוחרים

אבל עוד לפני ההצבעה לנשיאות ביום שלישי, ה-8 בנובמבר 2016, אנו ניצבים לפני הבחירות המקדימות, הפריימריז, שהחלו בשבועיים האחרונים באיובה, בניו המפשייר, בדרום קרוליינה (הרפובליקנים בלבד) ובנבאדה (הדמוקרטים בלבד), שבהם ייקבע המועמד של כל מפלגה.

במפלגה הדמוקרטית מתמודדים, כידוע, מזכירת המדינה והגברת הראשונה לשעבר, הילארי קלינטון, המובילה בסקרים, אך בפער קטן בלבד מהסנאטור היהודי של מדינת ורמונט ברני סנדרס.

במפלגה הרפובליקנית נותרו בתמונה 5 מתמודדים: טייקון העסקים דונלד טראמפ שמוביל בגדול, הסנאטורים מרקו רוביו (מפלורידה) וטד קרוז (מטקסס) צמודים אחריו, בעוד מושל מדינת אוהיו ג'ון קייסיק, ומנתח המוח בן קרסון, כנראה לקראת סוף הדרך.

כדי להצביע בפריימריז צריך להירשם ב"פנקס הבוחרים" כחבר באחת המפלגות, או כעצמאי. ניתן להיות חבר במפלגה אחת בלבד, ורק עבורה ניתן להצביע בפריימריז.

אם נרשמתם כרפובליקנים לפני שנים, ואתם מבקשים לשנות את חברותכם למפלגה הדמוקרטית - הדבר מחייב רישום מחדש ב"פנקס הבוחרים".

בפריימריז, השיטה שונה בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

הרפובליקנים נוקטים בעיקר בשיטת 'המנצח לוקח הכל': המועמד שגרף במדינה את מספר הקולות הגבוה ביותר, זוכה בהצבעת כל "הצירים", שהם כעין אלקטורים מפלגתיים, המצביעים ב"אסיפה".

הדמוקרטים, לעומת זאת, מחלקים את הצירים של כל מדינה בין המתמודדים, בהתאם לאחוז הקולות שבהם זכו.

הבחירות לנשיאות ארה"ב

איפה ישראל עד סדר היום?

שורה לא קטנה של נושאים נמצאים על סדר היום בשנת הבחירות האמריקנית, מנישואים חד-מיניים והזכות להפלות – ועד איזון הגירעון התקציבי ומדיניות ההגירה לאמריקה. הנושאים שישפיעו ביותר על המצביע האמריקני הם: ביטוח בריאות, חינוך, פשע, הגירה, כלכלה וחברה... ישראל היא רק הנושא התשיעי בחשיבותו.

אבל לישראלים-אמריקנים, שישראל נמצאת בראש שיקולי ההצבעה שלהם, יהיה לא קל השנה: כל המועמדים בשתי המפלגות הם פרו-ישראלים, ואין הבדל עקרוני בין המפלגות בכל הקשור ליחסן לישראל. כל אחד מהמועמדים על המפה כרגע טוב לישראל במובן הכי רחב של המילה, שמאל או ימין.

על פי הערכות, בעוד שכ-70% מהישראלים האמריקנים יצביעו בעד נשיא רפובליקני, ולא משנה מי יהיה המועמד - כ-70% מיהודי ארה"ב ימשיכו להצביע למועמד המפלגה הדמוקרטית, בין אם זו תהיה קלינטון או שזה יהיה סנדרס; אלו היו אחוזי התמיכה היהודים באובמה ב-2 כהונותיו, ולפני כן בביל קלינטון ב-2 כהונותיו.


לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: The Telegraph / יו טיוב; ויו טיוב

הוסף תגובה חדשה