התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

"קלינטון תנצח את טראמפ בגדול"?
מאת: רון ניב | פורסם: 01.03.2016 18:23
בישורת האחרונה לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב, טראמפ וקלינטון המנצחים הגדולים ב'סוּפר טיוזדיי', אבל סקר ארצי מצביע על נצחון מרשים של הילארי על המיליארדר

טראמפ וקלינטון

המועמדים המובילים במפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית, דונלד טראמפ והילארי קלינטון, כבשו את למעלה מחמישית ממספר המדינות בארצות הברית, אספו מאות אלקטורים לחיקם וכמעט הבטיחו לעצמם את מועמדות מפלגותיהם בבחירות לנשיאות בנובמבר השנה.

זה הולך להיות קרב צמוד. אבל סקר שנערך עבור רשת CNN, מצא כי האמריקנים יעדיפו בבית הלבן את הילארי, שהיום הייתה מנצחת בבחירות לנשיאות את טראמפ וזוכה ב-52% מהקולות לעומת 44% שהיו מצביעים לטראמפ.

הנתון המפתיע לא פחות הוא שאם המועמד הדמוקרטי-היהודי ברני סנדרס היה מתמודד מול טראמפ, הוא היה מנצח בקלות רבה יותר (55% ו-43% בהתאמה). אבל זה לא יקרה.

הקרב על האלקטורים

ב"סוּפר טיוזדיי" - סוג של פריימריז מרוכז, יום הדין של המועמדים, כמה מיליוני אזרחים קבעו למעשה את עתידו של המירוץ לנשיאות המעצמה המובילה בעולם. הבחירות מטעם 2 המפלגות התקיימו באלבמה, ארקנסו, קולורדו (בשיטת אסיפות בחירות), ג'ורג'יה, מסצ'וסטס, מיניסוטה (אסיפות בחירות), אוקלהומה, טנסי, ורמונט, וירג'יניה, והגדולה והחשובה שבהן - טקסס. הרפובליקנים הצביעו באסיפות בחירות גם בוויומינג ובאלסקה. ואילו הדמוקרטים הצביעו באסיפות בחירות בסמואה האמריקנית.

משעות אחר הצהרים של היום הגורלי מדינה אחר מדינה נפלה לחיקו של המיליארדר הניו יורקי הפרובוקטיבי - אלאבמה, ארקנסו, ג'ורג'יה, מסצ'וסטס, אוקלוהומה, טנסי, ורמונט, וירג'יניה, אלסקה, מינסוטה...

כדי לזכות במועמדות הרפובליקנים, טראמפ צריך לגרוף 1,237 אלקטורים; ערב סופר טיוזדיי היו בידו 82 אלקטורים המבטאים את נצחונותיו ב-4 מדינות). יריבו העיקרי טד קרוז אוחז ב-17 אלקטורים, ואילו מרקו רוביו ב-16. תוצאות סופר טיוזדיי יקבעו למי יינתנו 595 אלקטורים. נצחון גדול לטראמפ ייחשב אם ישיג יותר מ-450 צירים. כשמדובר על אלקטורים - טקסס היא מדינת מפתח האוחזת ביותר מ-200 אלקטורים.

כדי לזכות במועמדות הדמוקרטית קלינטון זקוקה ל-2,382 אלקטורים; ערב סופר טיוזדיי היו לה 544 אלקטורים, לעומת 85 בלבד לברני סנדרס.

(לידיעה: אלקטור רפובליקני מייצג בהצבעתו יותר אזרחים מאשר אלקטור דמוקרטי).

"המנצח לוקח הרוב"

אם עד עתה הצירים במדינות הראשונות התחלקו בין המתמודדים באופן יחסי לתוצאות האמת, כעת חלק מהמדינות חילקו את הצירים בשיטת "המנצח לוקח הרוב" (בהמשך הדרך נגיע גם למדינות בהן "המנצח לוקח הכל").

בנוסף - כמה מדינות הפעילו מדיניות "אחוז חסימה" שמי שלא הצליח לחצות אותו לא משתתף בחלוקת האלקטורים. בכמה מדינות בצד הרפובליקני הרף הזה גבוה במיוחד - 20% מהקולות; ברוב האחרות הוא בין 5 ל-15 אחוזים.

לאחר שיעלה יום חדש אחרי סופר טיוזדיי, הפריימריז יימשכו בקצב - ב-5 במרץ יצביעו על המועמדים בקנזס, לואיזיאנה ונברסקה; יום אחר כך יצביעו במיין, וב-8 במרץ במישיגן ומיסיסיפי, לפני שהקרקס הפוליטי יירד לפלורידה הגדולה ב-15 במרץ.

מדריך נבוכים: איך מתנהלים הבחירות לנשיאות בארה"ב?... אל תרגישו לא נוח, גם אמריקנים רבים לא ממש מבינים כיצד עובדת השיטה. לישראלים-אמריקנים, שישראל נמצאת בראש שיקולי ההצבעה שלהם, יהיה לא קל השנה

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: CNN ו-Associated Press / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה