התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

סוד ההצלחה של דונלד טראמפ
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 05.03.2016 12:36
המנצח הגדול של "סוּפר טיוזדיי" והמועמד הרפובליקני המוביל מבטא תסכול גובר של הציבור האמריקאי המייחל לשינוי כיוון דרמטי לשיקום "החלום האמריקאי"

 דונלד טראמפ

כוכבו של דונלד טראמפ דורך ככל שכוכבה של ארה"ב מתעמעם, ככל שמתרופף ביטחונם האישי של מעמדות העובדים והביניים האמריקאים בעתידם הכלכלי, וככל שגובר חששם מהשינויים הדרמטים בזהות האתנית, תרבותית, ודתית של החברה האמריקאית.

טראמפ מהדהד את התסכול הגובר של המצביע הרפובליקני מהנהגת המפלגה הרפובליקנית ונבחריה בבית הנבחרים ובסנאט, הנכשלים בבלימת הנשיא ברק אובמה.

הוא גם ממנף את הפער המעמיק בין מעמדות העובדים והביניים בארה"ב, הנפגעים מההאטה הכלכלית, לבין ה'עילית' הכלכלית-אינטלקטואלית-תקשורתית; בין האוכלוסייה המתרחבת של נתמכי שרותי האבטלה והסעד ועובדי מדינה לבין שאר האוכלוסייה; בין אוכלוסיות הערים הגדולות בחוף המזרחי והמערבי לבין "האוכלוסייה שטסים מעליה" בין שני החופים; ובין הריכוזים העירוניים הגדולים של ארה"ב (מטרו-פוליטן) לריכוזים העירוניים הקטנים והכפריים (מיקרו-פוליטן). 
 

המנצח הגדול של "סוּפר טיוזדיי" ממנף את התיסכול הגובר בארה"ב מהפיחות הנמשך מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת – ובמיוחד מאז המשבר הכלכלי של 2008, ברמת האופטימיות, הפטריוטיות והביטחון העצמי של האמריקאים במעמדם הכלכלי האישי ובייחודיות והעליונות האמריקאית, הכלכלית, מדעית, מוסרית וצבאית בהשוואה לשאר מדינות העולם. 
 

דונלד טראמפ

ייחודיות ארה"ב היא חסרת שחר?

ב-2008, בעיצומה של היסטריה כלכלית, בחרה החברה האמריקאית, בעידוד מסיבי של התקשורת 'העילית', את הנשיא ברק אובמה - פוליטיקאי ופעיל חברתי חסר נסיון, נטול הישגים, נואם רהוט ומהפכן יהיר, הטוען שהוא "משתעמם בשיגרה הנשיאותית".

בניגוד לאתוס האמריקאי, אובמה הכריז שאמונה בייחודיות ארה"ב היא חסרת שחר, אינה צודקת וגורמת לעוולות בארה"ב ובעולם.

בניגוד לכל קודמיו בבית הלבן, הוא התחייב לשנות מן היסוד את פניה החברתיות, כלכליות, משפטיות, תרבותיות וביטחוניות של ארה"ב בסיוע הרוב של המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים ובסנאט. 
 

לקראת בחירות 2010 (לבתי המחוקקים) הבטיחה הנהגת המפלגה הרפובליקנית שרוב רפובליקני בבית הנבחרים יבלום את אובמה. ואכן, המפלגה הדמוקרטית נחלה תבוסה חסרת-תקדים – בעטיה של מהפכנות אובמה. הרפובליקנים זכו ברוב עצום בבית הנבחרים, אך ההנהגה הרפובליקנית העדיפה 'דילים' על פני עימות עם אובמה שהתמיד במדיניותו.

לקראת בחירות 2014 לבתי המחוקקים הבטיחה ההנהגת הרפובליקנית שרוב רפובליקני בסנאט יבטיח את בלימת אובמה על ידי הרשות המחוקקת, שהיא בעלת שריר שקול לרשות המבצעת.

ואכן, עקב התנהלות אובמה, הבוחר הביא לרוב רפובליקני בסנאט ובבית הנבחרים, אך ההנהגה הרפובליקנית התמידה ב'דילים' בניגוד להבטחותיה לבוחר. 

שינוי זהות החברה האמריקאית?

דונלד טראמפ מבטיח להתנער מצעדיו המהפכניים של אובמה. בכך הוא מבטא את החשש הגובר של מעמדות העובדים והביניים מההשפעה הגוברת של גל ההגירה החוקית והבלתי-חוקית הבלתי נשלט - על משכורותיהם ומקום עבודתם, החרפת הפשיעה והשימוש בסמים קשים, חדירת הטרור האסלאמי לארה"ב, ושינוי זהות החברה האמריקאית ההופכת לרב-תרבותית ורב-דתית. 
 

בניגוד ל'עילית' התקשורתית והאינטלקטואלית, המקדמות רב-תרבותיות ורב-לאומיות, מעמדות העובדים והביניים, אנשי הערים הקטנות, חוששים מהכרסום החריף בערכי המשפחה, הנישואין, העבודה היצרנית, הכנסיה, הדגל, הצבא, השפה האנגלית, ערכים יודו-נוצרים (שהם המסד התרבותי האמריקאי) ונכסי צאן ברזל של האבות המייסדים. 
 

טראמפ מבטא תסכול גובר של הציבור האמריקאי המייחל לשינוי כיוון דרמטי לשיקום "החלום האמריקאי" ברמה האישית והלאומית. בשלהי כהונות הנשיאים ג'ימי קארטר (1980) ובוש הבן (2008) הביא תסכול דומה למהפך פוליטי.

האם המהפך יתרחש גם ב-2016?  

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

"קלינטון תנצח את טראמפ בגדול"?

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה