התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הפריימריז בארה"ב גולשים לאלימות: תגרות בשיקגו, גז נגד מפגינים במיסורי, נסיון לפגוע בטראמפ באוהיו
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה״ב | פורסם: 14.03.2016 19:22
טראמפ מאשים את סנדרס בהסתה שהביאה לתגרות אלימות סביב עצרות בחירות שלו, אבל כל השאר, כולל במפלגתו, מציעים שיסתכל בראי ויראה מי שתל את זרעי האלימות

המראות מזכירים את שנות ה-60 של המאה הקודמת:

זה החל בתגרות אלימות בין תומכי המועמד הרפובליקני המוביל לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ, רובם לבנים, לבין מתנגדיו, רובם שחורים והיספנים, רובם תומכי המועמד הדמוקרטי לנשיאות ברני סנדרס, מחוץ לאולם באוניברסיטת אילינוי שבשיקגו שבו היה אמור לנאום טראמפ. 2 שוטרים נפצעו ו-5 מפגינים נעצרו.

זה נמשך בעצרת בדייטון שבאוהיו, כאשר אדם הסתער לעבר ניסה הבמה בזמן שטראמפ נשא דברים. סוכני השירות החשאי בלמו אותו.

אחר כך בקנזס סיטי שבמיזורי, שם נאלצה המשטרה להשתמש בגז פלפל כדי לפזר מפגינים מתנגדי טראמפ מחוץ לאולם כינוסים שבו הופיע המועמד הרפובליקני הפרובוקטיבי ועצקה שניים מהמפגינים.

וקודם לכן, באירוע בכיכובו של טראמפ שהתקיים בצפון קרוליינה, היכה תומך של טראמפ, קשיש לבן ("בחור קשוח", כדברי המועמד), מפגין שחור ("בחור ממש רע", כדברי המועמד) שמחה נגד טראמפ. "זה היה דבר יפה", סיכם המועמד.

מפגינים נגד טראמפ באסיפות בחירות שלו

הסתה או תסכול?

טראמפ מאשים את ברני סנדרס, הסנאטור היהודי מוורמונט, שהוא זה ששולח מפגינים להפריע לעצרות שלו. הוא מכנה אותם "קבוצה קטנה של אנשים שרוצים ארוחת צהריים בחינם", ומאיים לשלוח את תומכיו שלו לשבש עצרות של המועמד הדמוקרטי אותו הוא מכנה "קומוניסט".

"תיזהר ברני!" איים טראמפ פומבית בסגנון דון קורליאונה, והבטיח לממן את ההליך המשפטי של תומכיו שמואשמים בעבירות אלימות שהתרחשו במהלך אירועי הבחירות שלו. באותה נשימה טען כי אינו מעודד לאלימות.

לתפיסתו, הכעס שהופגן בשיקגו לא היה מכוון כלפיו, אלא היה ביטוי של תסכול עמוק של ציבור אמריקני גדול מההמצב הכלכלי במדינה. "אני אומר את מה שמרגישים מיליוני אמריקנים שאגרו בתוכם זעם רב... אני בסך הכול השליח".

כל השאר - כולל מתחריו על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות - מאשימים דווקא את טראמפ עצמו, שברטוריקה האלימה שנקט בה מאז תחילת קמפיין הבחירות שלו הוא שתל את זרעי האלימות.

סנדרס הזכיר את אמירתו של טראמפ, "אני לא אאבד קולות גם אם אני יירה במישהו בשדרה החמישית בניו יורק".

הקמפיין של הילרי קלינטון מקרין הופעה משולהבת של טראמפ, שבה הוא מדבר בהתלהבות כיצד מתנגד שלו הוכה לאחר שהתפרע בכנס בחירות שלו.

במפלגה הדמוקרטית מצביעים על גם 'השבועה' שמבקש טראמפ מהמשתתפים בחלק מעצרותיו, המזכירה את תנועת מועל היד הנאצית.

במפלגה הרפובליקנית חשים שהתחמקותו של טראמפ מהתנערות ברורה מהתמיכה שהעניק לו מנהיג תנועת הקו קלאס קלאן (KKK) לשעבר, דיוויד דיוק, החדירה לקמפיין הבחירות הרפובליקני שדים רדומים, גזעניים.

"טראמפ מייצג את כל מה שאמריקה איננה", ביטא המתמודד מרקו רוביו את תחושתם של רבים, כשהודיע כי ישקול מחדש את הבטחתו לתמוך בכל מועמד רפובליקני שייבחר ע"י חברי המפלגה.

וכמוהו גם המועמד ג'ון קייסיק, שהאשים את טראמפ ביצירת האווירה הרעילה.

המנצח לוקח הכל

התזמון שבו התפרץ זעמם של שחורים, היספני ולבנים ליברלים המתנגדים לטראמפ, אינו מקרי.

ביום שלישי קמפיין הבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית יגיע לעוד רגע הכרעה, כאשר יתקיימו בחירות ב-5 מדינות מפתח: פלורידה, אוהיו, אילינוי, צפון קרוליינה ומיזורי.

זאת ההזדמנות האחרונה של מתחריו של טראמפ למנוע ממנו לזכות בייצוג המפלגה, מה שיאפשר אולי לבחור במועמד של פשרה בוועידת המפלגה.

כ-150 אלקטורים עומדים לבחירה בפלורידה ובאוהיו, כולם בשיטת 'המנצח לוקח הכל'. אם הסנאטור מפלורידה רוביו והמושל מאוהיו קייסיק יגברו על טראמפ במדינותיהם, זה ייתן להם את החמצן הדרוש להמשיך להתמודד מול טראמפ, והסיכוי של איל ההון להגיע ל-1,237 האלקטורים הדרושים יקטן בצורה משמעותית.

לעומת זאת, ניצחון של טראמפ באחת משתי המדינות, ועל אחת כמה בשתיהן גם יחד, יכול להקנות לו כרטיס כמעט ישיר לראשות המפלגה הרפובליקנית.

"ועידת פשרה" - שלא התקיימה במפלגה הרפובליקנית מאז 1948, יכולה להתאפשר אם אין לאף מועמד את הרוב הנדרש (1,237 אלקטורים). אז האלקטורים רשאים 'לשנות את בחירתם' בהצבעה שנייה.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: מקורות שונים / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה