התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

צדק חברתי אמריקני: כמה מרוויחים מנהלי התאגידים בהשוואה לעובדיהם?
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 25.07.2016 20:48
מיהו המנכ"ל האמריקני שמרוויח יותר מכולם? ומה הקשר בין הרווח של המנכ"ל לרווחים של החברה שנשארים בחו"ל מבלי לשלם עליהם מס בארה"ב?

המנכ"ל העשיר ביותר בארה"ב, ג'ו קיאני, מנכ"ל (ומייסד) חברת המכשור הרפואי "מאסימו" (Masimo)המנכ"ל העשיר ביותר בארה"ב, ג'ו קיאני, מנכ"ל (ומייסד) חברת המכשור הרפואי "מאסימו" (Masimo)

בשנת 2015 הרוויחו מנהלי 500 החברות הגדולות בארה"ב (שסך הביצועים שלהן מרכיב את מדד S&P 500) פי 335 (!!!) יותר מאשר שכרו של העובד הממוצע בחברותיהם.

הפער נמצא בנתונים שפירסם בסוף השבוע משרד העבודה האמריקני ועורר מחאה וזעם של פדרציית איגודי העובדים באמריקה (AFL-CIO).

מסתבר, כי מנכ"ל באחת מ-500 החברות הגדולות בארה"ב הכניס לעצמו בשנה שעברה שכר ממוצע של 12.4 מיליון דולר... בעוד העובד הממוצע באותן חברות קיבל 36,875 דולר בלבד.

בין המנכ"לים מוביל ג'ו קיאני, מנכ"ל חברת המכשור הרפואי "מאסימו", שהשתכר 119 מיליון דולר ב-2015.

ואחריו:

במקום השני - טימותי וולברט, מנכ"ל תאגיד התרופות "הורייזן פארמה" - 93.3 מיליון דולר ב-2015.

במקום השלישי - מריו גאבלי, מנכ"ל "גמקו השקעות" - 88.5 מיליון דולר.

במקום הרביעי - ניק וודמן, מנכ"ל GoPro, שתלוש השכר שלו בשנה שעברה הסתכם ב- 7 מיליון דולר.

עוד בעשירייה הראשונה:

מארק הרד, מנכ"ל תאגיד המחשבים "אורקל" - 53.3 מיליון דולר... רוברט איגר, מנכ"ל תאגיד הבידור וולט דיסני - 44.9 מיליון דולר... מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו - 42 מיליון דולר. 

הפגנות איגודי עובדים להעלאת שכר המינימום בארה״ב ל-15 דולר לשעה אורגנו בחצי השנה האחרונה ב-270 ערים ברחבי ארצות הברית

הפגנות איגודי עובדים להעלאת שכר המינימום בארה״ב ל-15 דולר לשעה נערכו בחצי השנה האחרונה ב-270 ערים ברחבי ארצות הברית

כמה שיותר מעלימים - המנכ״ל מרוויח יותר 

מדובר בפערי שכר ענקיים בהשוואה לעובדים במורד הפירמידה התאגידית, ולטענת איגודי העובדים יש להוסיף לכך פארדוקסים רבים. למשל, חברת "מונדלז אינטרנשיונל", המחזיקה במותג העוגיות הנודע "אוראו" ובמותגי חטיפים אחריםמאיימת לפטר כ-1,000 מעובדיה בשיקגו ולהעביר את משרותיהם למכסיקו, אלא אם כן יסכימו לוותר על 46 מיליון דולר בשנה בשכר ובהטבות.... זאת בשעה שמנכ"לית התאגיד, איירין רוזנפלד, קיבלה בשנת 2015 שכר של 19.7 מיליון דולר - פי 534 (!!!) יותר מהמשכורת הממוצעת של עובדי החברה בשיקגו הנדרשים כעת לוותר על נתח משכרם כדי להיוותר בעבודותם.

הרושם הוא - טוענים מנהיגי איגודי עובדים מחוף-אל-חוף - שמנכ"לי תאגידים ממשיכים עוד ועוד הון וכוח, בעוד עובדיהם נדרשים להסתפק בשאריות.

באיגודי העובדים מצביעים על כך, שחלק מאותן חברות מחזיקות רווחים רבים מחוץ לארה"ב כדי להתחמק מתשלום מס. לפי נתונים שאספו ב-AFL-CIO, שכר המנכ"לים של  מנהלי 500 החברות הגדולות בארה"ב שהעדיפו להשאיר חלק גדול מרווחיהן מעבר לים, היה גבוה בכ-80% מזה של מנכ"לים בחברות שהשיבו את רווחיהם מחו"ל לארה"ב.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך קיאני: Save The Inventor / יו טיוב; צילומים מהפגנות: Secular Talk / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה