התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

קליפורניה: מחאה המונית נגד שופט יהודי שפסק חצי שנת מאסר לסטודנט אנס
מאת: בשמת סיגל, סן פרנסיסקו | פורסם: 09.06.2016 20:34
על רקע התגברות חריפה של תקיפות מיניות בקמפוסים בארה"ב וטענות רבות על אפליה בבתי המשפט האמריקניים, סטודנט בסטנפורד קיבל עונש מגוחך

האנס מסטנפורד ברוק טרנר

לא רק דונלד טראמפ מעז לתקוף שופט בית משפט אמריקני בטענה שהוא מפלה אותו לרעה בשל מוצאו המכסיקני וכוונותיו של טראמפ לגרש מארצות הברית, מיליוני מכסיקנים.

בקליפורניה פרצה השבוע מחאה חסרת תקדים כנגד שופט בבית המשפט בסנטה קלרה - הפעם יהודי, אהרון פרסקי, לאחר שגזר בשבוע שעבר 6 חודשי מאסר בלבד על ברוק טרנר, (בתצלום למעלה, בבית המשפט) סטודנט בן 20 באוניברסיטת סטנפורד, שהורשע באונס צעירה בת 23 בעת שהייתה חסרת הכרה - ואפילו לא הביע חרטה על מעשיו. זהו עונש פחוּת בהרבה מהעונש המינימלי המתבקש על פי חוקי קליפורניה.

בימים האחרונים, כ-530,000 אלף בני אדם חתמו על עצומה הקוראת להדחתו של השופט פרסקי. הזעם הציבורי יצא גם נגד אביו של האנס שטען למרות העונש המגוחך, כי בנו משלם "מחיר כבד על 20 דקות של שטות".

וכל זאת על רקע התגברות חריפה של תקיפות מיניות בקמפוסים בארה"ב וטענות רבות מחוף-אל-חוף על אפליה בבתי המשפט האמריקניים.

לא עזרו דבריה הקשים של הנאנסת, שהופיעה בפני השופט פרסקי וחבר המושבעים, ותיארה את האירוע הטראומטי, כשהיא מוסיפה כי טראומטיות לא פחות היו הבדיקות החודרניות שנדרשה להן במהלך ההליך המשפטי.

"פחות אחריות מוסרית"?

השופט פרסקי מואשם בכך שהינחה את חבר המושבעים להסתמך בעיקר על גירסתו של טרנר. את גזר הדין נימק בכך ש"לעונש מאסר ממושך תהיה השפעה חמורה על הנאשם הצעיר שאין לו כל עבר פלילי". מרגיזה במיוחד הייתה קביעתו של השופט בגזר הדין, כי מכיוון שהאנס היה שיכור בעת האונס חלה עליו פחות אחריות מוסרית...

השופט גם תקף בגזר הדין את התקשורת בצפון קליפורניה, משום ש"הסיקור התקשורתי הנרחב של התיק הרעיל את חייו של הצעיר... הוא שילם כבר חלק מהמחיר על מעשהו".

בחוגים משפטיים אומרים, כי האנס מסטנפורד לא היה זוכה ליחס מועדף אם לא היה לבן, סטודנט באוניברסיטה היוקרתית וכוכב נבחרת השחייה שלה.

שחזור המאוייר של תחילת האונס

שחזור מאוייר של תחילת האונס במסיבת סטודנטים בקולג׳

חסרת הכרה ליד פחי האשפה

העצומה שעליה חתמו מאות האלפים, מאשימה את השופט ש"גרם לנשים בסטנפורד ובקליפורניה כולה לחוש פחות ביטחון... המסר לנשים ולסטודנטיות הוא 'אתן לבדכן', והמסר לתוקפים הוא 'יש לכם גיבוי'" - נאמר בעצומה, שהועברה לבית המשפט העליון של קליפורניה, שבידיו הסמכות להדיח את השופט. "השופט עשה שמיניות באוויר כדי לחרוג מהכללים".

מארגני העצומה מתכננים גם להעלות את הפרשה בקונגרס של קליפורניה.

אירוע האונס התרחש ב-18 בינואר 2015. טרנר נתפס ע"י 2 סטודנטים אחרים, כשהוא אונס צעירה מחוסרת הכרה אחרי מסיבה בקמפוס, באיזור פחי האשפה של המתחם. הנאנסת הייתה עירומה לגמרי, ותחילה לא זכרה דבר לאחר שהושבה להכרתה.

גזר הדין הקל צורם עוד יותר, משום שטרנר הורשע בסעיפי אישום חמורים - תקיפה אלימה בכוונה לאנוס, החדרת עצם זר לגופה של הנאנסת ועוד. ושיא החוצפה: עורך דינו של טרנר הודיע על כוונתו לערער על גזר הדין.

השופט פרסקי מנוע מלהגיב עד שלא יישמע הערעור.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: The National / יו טיוב; TomoNews US  / יו טיוב (כולל השחזור המאוייר של תחילת האונס)

הוסף תגובה חדשה