התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

איל הנדל"ן החרדי יהיה עד מדינה נגד מיליונר קרנות הגידור החרדי
מאת: הילה שחר, ניו יורק | פורסם: 09.06.2016 19:21
מורי הוברפלד, אחד התורמים הגדולים למוסדות חב"ד בארה"ב, מואשם במתן שוחד לראש האיגוד המקצועי של השוטרים בניו יורק.התמורה: 20 מיליון דולר לקרן הגידור שלו

התובע הפדראלי Preet Bharara מסביר את ההאשמות נגד הוברפלדהתובע הפדראלי Preet Bharara מסביר את ההאשמות נגד הוברפלד, בתצלום למטהמורי הוברפלד, מיליונר יהודי-אמריקני

שמו של מורי הוברפלד, מיליונר יהודי-אמריקני, הידוע כתורם לבנימין נתניהו, כמו גם לארגוני צדקה ומוסדות תורה, כבר נקשר בעבר לפרשיות פליליות שונות.

הוא הורשע בשנת 1993 בהונאה, לאחר ששילם לגורם שלישי לעבור במקומו את מבחן הרישוי לסוחרים פיננסיים. חמש שנים אחר כך, ב-1998, הוברפלד שילם קנס של 5 מיליון דולר על מנת שיוסר ממנו אישום של רשות ניירות הערך האמריקנית באשמת הונאת בנקים.

למרות זאת, הוא המשיך לעסוק בייעוץ פיננסי והפך לעשיר מופלג באמצעות קרנות גידור שניהל. חלק גדול מלקוחותיו הינם מוסדות צדקה יהודיים בניו יורק, שהוא מצידו תורם להם.

אבל השבוע שוב נראה שהוברפלד הסתבך, כאשר ה-FBI החליט לעצור אותו כחלק מהסתעפות חקירת פרשת שחיתות מתוחכמת של מימון בחירתו של ביל דה בלאזיו לראשות עיריית ניו יורק, במהלכה רשות החקירות הפדראלית בארה"ב בודקת את מקורות הכסף של כמה מהתורמים הבכירים של ראש עיריית ניו יורק (החדש יחסית), בחשד שנתמך בכסף בלתי חוקי.

איך משיגים 20 מיליון דולר פנסיה?

האפ.בי.איי מאשים את הוברפלד, כי שיחד בסכום של 60,000 דולר את נשיא האיגוד המקצועי של שוטרים וסוהרים בניו יורק (New York City Correction Officers' Benevolent Association), נורמן סיברוק (Norman Seabrook) על מנת שישקיע את כספי הפנסיה של האיגוד בקרן גידור שבבעלותו.

לטענת האפ.בי.איי, הוברפלד הרעיף על סיברוק לא רק כסף אלא צ'ופרים נוספים, בהם טיסה ואירוח לוקסוסי בישראל ב-2014.

וסיברוק אכן השקיע 20 מיליון דולר ב"קרן פלטינום", שהוברפלד היה קשור אליה בעבר ולטענת האפ.בי.איי מושך בחוטיה גם בהווה.

ע"פ כתב האישום המסתמן, סכומי השוחד אמורים היו להימשך ולגדול, ככל שמשך ההשקעה גדל.

מורי הוברפלד, מיליונר יהודי-אמריקניתורם גדול לנתניהו

אם יורשע הוברפלד, ששוחרר בינתיים בערבות של מיליון דולר, ייפגעו גורמים רבים בארה"ב, בישראל ובעולם הנתמכים בכספיו.

על פי דברי מקורביו, הוברפלד, המקיים אורח חיים אורתודוקסי, הוא אחד התורמים הגדולים למוסדות חב"ד בארה"ב, בישראל וברחבי העולם... הוא גם תורם לישיבות בישראל, משני צידי הקו הירוק... לפני כ-3 שנים תרם חצי מיליון דולר לבית החולים "שערי צדק" בירושלים... והוא תורם ויושב בחבר המנהלים של מרכז שמעון ויזנטל.

למותר לציין שהוא  נמנה על קהל המוזמנים המצומצם שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הזמין לקונגרס האמריקני כשנשא שם את נאומו נגד הסכם הגרעין איראן בשנה שעברה. קודם לכן, ב-2008 היה במשלחת שליוותה את הנשיא בוש בביקורו בישראל. הוא מקורב לשלדון אדלסון, וביבי מחשיב אותו כאחד שפוטנציאל התרומה ממנו גבוה במיוחד.

עסקי אלכוהול בלתי חוקיים

הוברפלד הוא לא העצור האחרון בחקירה - הבהיר מקור ב-FBI. הוא הזכיר, כי עוד אחד מתורמיו של דה בלאזיו, עוד מיליונר חרדי, איל הנדל"ן יונה רכניץ, תושב מנהטן, כבר הודה ששיחד קצינים בכירים ב-NYPD בתמורה להטבות שונות. רכניץ, שנמצא בידידות קרובה עם ראש העיר - יחד עם שותפו ג'רמי רייכברג - עסקו במכירת משקאות חריפים באופן לא חוקי, וביקשו להבטיח שהמשטרה תעלים מהם עין.

המקור באפ.בי.איי רמז שרכניץ עשוי להיות עד מדינה בפרשת הוברפלד-סיברוק. הוא האיש שהעביר בפועל את דמי השוחד מהוברפלד לסיברוק וגם ליווה אותו וקצינים בכירים אחרים במשטרת ניו יורק בטיולי צ'ופרים - לישראל, לרפובליקה הדומיניקנית, לאיים הקאריביים, ללונדון, לרומא וללאס וגאס.

כ-20 קצינים ושוטרים נחקרים ע"י ה-FBI בפרשה, בהם מפקדי תחנות המשטרה באפר איסט סייד ובברוקלין. כולם נאשמים בקבלת שוחד, ארוחות חינם וטיולים ממומנים לחו"ל.

לכל הכתבות החדשות

צילום התובע: CBS New York / יו טיוב; צילומי הוברפלד מפייסבוק

הוסף תגובה חדשה