התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

פוגשים את ארה"ב: העולם הפרוע של הסאנסט סטריפ לוס אנג׳לס!
מאת: דניאל רייכר | פורסם: 30.04.2017 00:03
סאנסט סטריפ לוס אנג׳לס כמרכז העולם, פיסת היסטוריה של תרבות השוליים של עולם הבידור המקומי, אבן דרך בעיצובה של לוס אנג׳לס.

 

ישנן מספר נקודות גיאוגרפיות שניתן להגדיר אותן כמרכז העולם, אולי היעד הכי מוכר תחת הגדרה זו הוא טיימס סקוור בניו יורק. נקודה ציון נוספת הנופלת תחת ההגדרה היא סאנסט סטריפ לוס אנג׳לס, Sunset Strip Los Angeles, הרחוב שמשך ומושך אליו במשך שנים, מוזיקאים, קומיקאים, אומנים ושחקנים הרחוב שמסמל אולי יותר מכל Sex Drugs & Rock and Roll, פיסת היסטוריה תרבותית-חברתית.

 

Los Angeles West Hollywood.

 

 

נתחיל ונאמר שהמושג הסטריפ אינו מייצג את מועדוני החשפנות שממוקמים שם (ויש, הן לגברים והן לנשים), אלא את פיסת הדרך שחיברה בימים עברו ועדין בין הוליווד אימפריית הסרטים לבברלי הילס.

 

הסאנסט-סטריפ הוא מקטע על שדרת סאנסט-Sunset Boulevard, בסך הכל כ 2.5 ק״מ, אבל אורכם של החלומות שהתנפצו שם ואו שהתגשמו שם הוא מספר אינסופי. המקטע מתחיל בערך מהמקום בו שוכן מלון  Chateau Marmont, אחד מהמלונות בלוס אנג׳לס הידועים, המבוקשים והאייקונים, ניתן לכתוב מספר ספרים על כל החוויות של אנשים ששהו שם, (עכשיו אני כותב ״אנשים״ אני מתכוון ללד זפלין, ג׳וני דפ, מיקי רורק, דיאנה רוס, קיאנו ריבס, ג׳ון ווין, ג׳ים מוריסון ועוד רשימה אדירה של סופרים, אמנים, מוזיקאים, שחקנים.)

 

בהמשך הירידה מהמלון לאורך הרחוב ישנן מסעדות רבות, מועדונים, מועדוני הופעות, במרחק הליכה תוכלו להיפגש עם כמה מהמקומות בילוי על זמניים ששמם הולך לפניהם, The Viper Room שהיה שייך לג׳וני דפ, מועדון הופעות שהופיעו שם רבים וטובים בשנות ה-90 ועד היום, מעבר לכביש וקצת יותר מערבה ממוקם הWhisky A Go-Go שם הופיעו רבים כמו אירוסמית׳, GNR והכי חשוב The Doors.
בהמשך ממוקם מועדון The Roxy שם הופיע לראשונה The Rocky Horror Show לפני שהפך לסרט, בסמוך למועדון זה ממוקם בר ששמר על צביון ייחודי ואותנטי, מעין מכה לאנשים מקהילת הרוקנרול לסוגיה, הרבה תודות ללמי קילמיסר מנהיג להקת מוטורהד שהלך לעולמו אשתקד. The Rainbow.

 

נמשיך הלאה, עוד בשנות ה-30, 40 המקום משך אליו את העילית של עולם הבידור, את אלו שחיפשו זוהר, אלו שרצו להשתכשך עם העילית עם השחקנים ואף עם גאנגסטרים, מיקי כהן המאפיונר היהודי שהטיל אימה על לוס אנג׳לס היה מסתובב שם.


שנות ה-50 כאילו משהו נרגע שם ובשלהי שנות ה-50 שנות ה-60  תרבות ההיפים משתלטת על העולם וכמובן נקודת היתוך חשובה לכך הייתה הסטריפ, בשנת -66 הסטריפ מקבל תשומת לב יתר על המידה מהמשטרה ומהאוכלוסייה הבורגנית יותר של ווסט הוליווד, מהומות, אנדרלמוסיה, מעצרים.

 

שנות ה-70, 80 גל של קומיקאיים מציף את הסטריפ אשר מוביל אותם ריצ׳רד פריור, בתקופה זו הקומיקאים הם כוכבי על, סמים, אלכוהול וכל המשתמע מכך.
תקופת רוקנרול מגיחה בעוצמה מירבית ולד זפלין מושכת במושכות, הפאנק והפאנק-רוק בשלהי שנות ה-70, פאנקיסטים ואנרכיסטים מובילים את תרבות השוליים ומיקומה בסאנסט, בשנות ב-80 אופנת הגלאם-רוק גברים עם עקבים שיער ארוך צבוע ואיפור, שנות ה-90 האבי-מטאל.

זה בקצרה מאוד על המשתנים של הסטריפ.

 

באופן רומנטי סאנסט סטריפ לוס אנג׳לס מייצג את המושג השגור ואולי הבאנאלי Sex, Drugs & Rock and Roll. זה היה פה, כור ההיתוך של המושג מבעבע ורותח ונשפך אל עבר ערים אחרות בארה״ב ובכלל.

 

ישנם גם סיפורים עצובים על הדרך, עקב דרך חיים ללא מעצורים של סקס, סמים ורוקנרול, ראו ערך ג׳ון בלושי שמצא את מותו במלון שטאו מרמונט, או ריבר פינקס שמצא את מותו (יותר נכון קיאנו ריבס מצא אותו) מחוץ למועדון הוויפר.

 

היום כאמור הרחוב הוא פיסת היסטוריה. מסעדות, חלקם ברמה מאוד גבוהה ואלגנטיות, ברים, מלונות. האווירה באופן כללי השתנתה, היום ההיסטוריה משמרת את הסטריפ יותר מהאוכלוסיה הפוקדת אותה, ישנם מקומות מסוימים שתוכלו להרגיש את העבר כמו בר ה Rainbow וה Whisky.

 

אם וכאשר אתם/ן בלוס אנג׳לס הגיעו לכאן לבלות ואף לשהות פה באחד המלונות, הסטריפ הוא אטרקציה תרבותית והוא נתך בלתי מעורר של עיצוב העיר.

 

מלונות בלוס אנג׳לס על סאנסט סטריפ:

 

Chateau Marmont, Andaz West Hollywood, Sunset Tower Hotel, Grafton on Sunset, Mondrian Los Angeles West Hollywood.

 

הוסף תגובה חדשה