התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הגירה, חירות, אטרקציה בניו יורק
מאת: דניאל רייכר | פורסם: 17.08.2018 15:52
הפיכתו של פסל החירות כסמל לחופש ותקווה לאחת האטרקציות החשובות והפופולריות בניו יורק.

ארצות הברית היא מדינה של מהגרים, ניו יורק היא אחת משערי הכניסה העיקריים והיא נחשבת לאחד מהיעדים היותר פופולרים לאוכלוסיות שונות, כך היה מאז ״תחילת דרכה״ וכך זה היום.

 

הפופולריות באה לידי ביטוי בתקופות שונות של הגירה לעיר, עוד בימי הגעתו של האדם האירופאי לניו יורק וכמובן גל ההגירה האדיר של סוף המאה ה-19 תחילת המאה ה-20 ואפילו עד היום אם חושבים.

 

ניו יורק היא מטרופולין אדיר ממדים שמאכלס ומקבץ קבוצות אוכלוסין מכל קצוות תבל, הבולטים שבינם הם כמובן יהודים (בעיקר בברוקלין) סינים (צ׳ינטאון), דומיניקנים (ברוקלין), איטלקים (קווינס וLittle Italy אם תרצו), אירים (בשכונת Hell’s Kitchen במידטאון היום שכונת קלינטון). כמובן שיש עוד הרבה, אלו רק דוגמאות מאוד כלליות, אולי רצוי לציין שחלק מהיהודים שהגיעו לניו יורק ברחו מפרעות במזרח אירופה, וחלקם מצאו את עצמם יוצאים מערבה לעתיד חם יותר ועשיר יותר, אתם מכירים אותם, הם אחראים לאולפני הקולנוע הכי גדולים שיש בלוס אנג׳לס דוגמת MGM, אבל אנו סוטים מהנושא.

 

החוקרים הראשונים שהגיעו הבחינו בתכונות החיוביות של האזור, אם זה מפרץ ניו יורק ששימש להגנה מפני  פולשים, אם זה הנהר המקביל למנהטן (היום האדסון) שלקח אותם פנימה וצפונה ואיפשר העברות סחורה מנקודות מסוימות צפונית לאי מנהטן, אם זה המזון שהמפרץ סיפק, בכל אופן הם נשבו בקסם שבאזור.

 

אלו היו Giovanni da Verrazuno ב-1524 חוקר איטלקי, זה היה הנרי האדסון ב 1609 ששט לאורכו של הנהר הצפוני והיום נקרא Hadson River.

זה היה חואן רודריגז שהיה המתיישב הראשון במנהטן שהוא לא יליד. אלו היו ההולנדים המתיישבים הראשונים כקהילה (מלבד הילידים) ב-1614, New Amsterdam, ואלו היו האנגלים שכבשו את האי ב-1664 ושינו את שמו לניו יורק.

 

אבל גל ההגירה הגדול היה במאה ה-19 והיה מאירופה, אוכלוסיות שלמות שחיפשו עתיד טוב יותר ממה שהיה להם, דיקטטורות, עריצות, פרעות, רעב וכיוצ״ב, ביקשו עתיד חופשי אם אפשרות לחלום ולהגשים חלומות, אם אפשרות לחשוב באופן עצמאי להתפתח פיננסית לכלכל את המשפחה ולפרוח, אמריקה הציעה את כל זה.

 

ובאמת החל גל ההגירה האדיר של תושבי אירופה, בתחילה ובאמצע המאה ה-19 הרוב היו אירים, לקראת סופה יהודים רבים ממזרח אירופה, כמובן שגם איטלקים, נורווגים ועוד.

 

ב-1886 קיבלו האמריקאים פסל אדיר ממדים מצרפת (מחווה פוליטית) התאריך לקבלת הפסל היה 4 ביולי 1886, 100 שנה לרגל הכרזת מגילת העצמאות של ארה״ב, פסל החירות ממוקמם באי החירות  Liberty Island, אשר במפרץ ניו יורק,  פסל החירות בדמותה של אלת החופש הרומית עומד בגאון מקבל את פני המהגרים.

 

המהגרים נושאים עיניהם אל עבר הליברטי (האלה) אשר מחזיקה ביד שמאל לוח ועליו חרוט תאריך עצמאות ארה״ב ביד ימין מחזיקה לפיד שמאיר לעניים, לנזקקים, לחסרי בית את הדרך לאמריקה החופשית, בראשה של האלה כתר עם 7 קרנות אור שמושיטות יד לשבע היבשות' לרגלה שרשרת שבורה המסמל את החופש המיוחל.

 

האי ליברטי שעליו נמצא פסל החירות ממוקם במפרץ ניו יורק ובסמוך אליו נמצא אי נוסף לא פחות חשוב בהקשר של המהגרים, הוא אליס איילנד Ellis Island, מלבד שהאי היה לקו הגנה חשוב (ראו ערך Gibson Fort), הוא גם היה הצעד הבירוקרטי הראשון של המהגרים בהגעתם לעיר. פה נבדקו, נרשמו וסוננו.

 

(סצנה מפורסמת המתארת את ההערצה לפסל החירות ואת הבירוקרטיה של אליס איילנד מתוארת באופן יפה בסרטו האדיר של הבמאי המוהלל פרנסיס פורד קופולה ״הסנדק 2״ , כאשר ויטו קורליאונה מגיע לארה״ב דרך ניו יורק.)

 

באי עברו כ-12 ממיליון מהגרים לפני צאתם בדרכם החדשה. יש אומרים ששורשיהם של כמעט מחצי מאוכלוסיית ארה״ב מקורם ב-12 מיליון המהגרים הללו.

 

אליס איילנד פופולרי באספקט נוסף אשר השפיע ועדיין משפיע על ניו יורק והוא אוכל, אוכל מיוחד ולא כשר, צדפות.
לא בכדי קראו לאי במשך תקופה ארוכה Oyster Island. האי סיפק (וגם ליברטי איילנד) כמות נכבדת של אוייסטרים אשר האכילו פיות רבות עוד בתקופת הילידים. כיום נחשב המאכל לייחודי, חברותי ואף יוקרתי בזרמים מסוימים.

 

אם אתם בעניין אז נסו את מסעדת Grand Banks הממוקמת על מזח 25 בדאונטאון מנהטן, זהו אויסטר בר המציע מגוון יצירתי של המאכל יחד עם בירות, שמפניה, קוקטיילים. המסעדה ממוקמת על ספינה היסטורית והיא עונתית, חוויה קולינרית.

 

נחזור רגע לפסל החירות, נכון כולנו מכירים אותו  מסרטים או ומסדרות, חלקכם אף היו באזור וראו אותו מרחוק, נאמר אולי שהוא לקוני ותיירותי מדי, אבל ללא ספק הוא נחשב לאחד מהאטרקציות בניו יורק החשובות ועדיין מומלץ לבקרו בטח אם אתם פעם ראשונה בניו יורק, הוא מרשים מאוד ולא סתם מכונה ״הקולוסוס החדש״ ע״פ המשוררת אמה לאזורס שכתבה את השיר של הפסל. (מי יודע מי היה הקולוסוס הישן?)

 

ניתן להגיע לאי מפארק באטרי Battery Park אשר בדרום מנהטן.

הכרטיס לפסל החירות יהיה משולב עם כרטיס לאי אליס שם תוכלו ללמוד על תהליך המיגור ישנו מוזיאון ועוד. קחו בחשבון שישנם תורים וישנן בדיקות ביטחוניות, אולי כדאי להזמין כרטיס אונליין, גם אז, הגיעו לפחות חצי שעה לפני.

 

ניתן להגיע עם סאבווי N ,W, או R לרדת בתחנת WhiteHall Street. האזור קרוב לוול-סטריט הידוע ואם תרצו מלון מומלץ בניו יורק בדאונטאון מנהטן נסו את המלונות הבאים:

 

The Wall street Inn

 

Hampton Inn Manhattan

 

Double Tree by Hilton Manhattan

 

תבלו!

 

הוסף תגובה חדשה