התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

מהי משמעות החלטת טראמפ להכריז מצב חירום בארה"ב על מנת לממן את החומה?
קובי ברדה | פורסם: 15.02.2019 00:30
שביתה נוספת נמנעה אך יתכן כי הנשיא טראמפ יעקוף את הקונגרס ויכריז על מצב חירום בגבול על מנת לקבל את המימון לחומה

לפני כחודש, כתבתי תחת הכותרת : " הממשלה חוזרת לפעול - באופן זמני. מה יעצור את ההשבתה הבאה?",  כי התרחיש הריאלי ביותר לפתרון המשבר יהיה שימוש בחוק חוק " בינוי תשתיות במקרה של הכרזת מלחמה או מקרה חירום לאומי", במקרה שכזה, יכול הנשיא להורות למזכיר ההגנה, לבצע בניות תשתית חיונית בעת מקרה חירום לאומי.

אחה"צ, הודיע הנשיא טראמפ כי הוא חותם על חוק התקציב, אך במקביל מכריז על מצב חירום באזור הגבול.

 

הוא עשה את המהלך של חתימה על החוק מתוך כוונה שעובדי הממשל לא ייפגעו, אך ביד השניה הודיע על כוונתו להכריז על מצב חירום בגבול הדרומי.

 

למעשה, כל הזמן הדרך בה יפעל הנשיא, הייתה סלולה, ולמעשה הוא פעל ושיחק את המשחק הפוליטי, בכדי שהוא יוכל להכריז כי עשה כל שלאל ידו, על מנת שלא לעקוף את הקונגרס, ולעשות שימוש בכח שנתן לו הקונגרס בעצמו…

 

יחד עם זאת, במסגרת המיועדת לעשות שימוש בחוק הזה, קרי הכרזת מצב חירום בגלל הברחות סמים ובני אדם, לא ברור כי לזה בדיוק התכוון המחוקק בשעה שנתן את הסמכות הזאת ביד הנשיא…

 

אז מה הלאה?

ההערכה שלי, שברגעים אלה ממש, מכינים את העתירה שתוגש בפני בית המשפט הפדרלי התשיעי לערעורים של ארצות הברית ה - 9th circuit שבסן פרנסיסקו על מנת לקבל צו עיכוב ביצוע.

 

הנה עוד חיזוי...

הם אכן יקבלו את מבוקשם ובית המשפט יורה לעצור את הצו הנשיאותי.

 

מה השלב הבא?

הנשיא יביא את הנושא בפני בית המשפט העליון.

 

מה יקרה שם?

ובכן, הנה עוד חיזוי, ביהמ"ש העליון יקבל את החוק ככתבו וכלשונו, ויאפשר לנשיא בתקופה של 8-14 חודשים מצטברים להערכתי, את התחלת הבניה של החומה.

הכותב, מחבר הספר, "המפתח להבנת דונאלד ג'יי טראמפ" הניתן לרכישה פה

הוסף תגובה חדשה