התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

לאן הולכת הכלכלה האמריקנית לאחר סיום ה-Shutdown?
מאת: אביב רייזמן, פרשן כלכלי | פורסם: 20.10.2013 01:29
מה זאת תוכנית ההקלה הכמותית שעליה מדבר הפדרל ריזרב? איזה רבעון רביעי צפוי לכלכלת ארה"ב? מתי יפרוץ המשבר הבא על מימון הממשל? ומה יהיה הצעד הבא של הפד?

תודה לאל שלעולם יש עוד כסף להלוות לאמריקה ושמכונות הדפסת הכסף בוושינגטון עובדותתודה לאל שלעולם יש עוד כסף להלוות לאמריקה ושמכונות הדפסת הכסף בוושינגטון עובדות

מה זאת "תוכנית ההקלה הכמותית" שעליה מדבר הפדרל ריזרב?

התכנית היא בעצם רכש החודשי של אגרות חוב של המדינה באמצעות כסף של המדינה -  85 מיליארד דולר בחודש, ששאותו ארה"ב מלווה (בעיקר מסין) או מדפיסה. כך מפמפמת ארה"ב את כלכלתה מאז שפרץ המשבר במה שקרוי בפי הכלכלנים "תמריץ מוניטארי".
ההערכות היו שהבנק המרכזי של ארה"ב יתחיל עוד השנה לצמצם את היקף הרכש החודשי של אגרות החוב הללו.

די היה בשמועה על כך כדי להפיל את הבורסה. ראשי הפדרל ריזרב הבינו שכנראה העריכו מדי את חוסנה של הצמיחה הכלכלית והחליטו להשאיר את היקף התכנית לפחות עד תחילת 2014.

ע"פ תכנית הפדרל ריזרב, בשלב ראשון - כאמור, כנראה לא לפני השנה הבאה - יקוצץ רכש האג"ח בצורה מתונה בלבד, ב-15 מיליארד דולר בחודש.

איזה רבעון רביעי צפוי לנו השנה?

הסימנים מראים האטה שחלה בכלכלה האמריקנית ברבעון הנוכחי (כ-0.3%), בין היתר בעקבות ההשבתה החלקית של הממשל במשך 16 ימים. כ-2 מיליון עובדים מכוח העבודה האמריקני הוצאו לחופשה ללא תשלום, וחסרון הכסף שלהם הורגש בכל ענפי המסחר במדינה. במרכזי קניות נרשמה, למשל, ירידה של 7% במכירות.

גם מצב שוק העבודה הלא-ממשלתי רחוק מלהיות ממה שיו"ר הבנק המרכזי, בן ברננקי, היה רוצה לראות לפני שהוא עוזב את תפקידו בתחילת 2014. מה שבטוח, שיעורי הריבית (זו שאנו מקבלים וזו שאנו משלמים לא יעלו).


איך בסופו של דבר נגמרה הדרמה הפוליטית על העלאת תקרת החוב הלאומית של ארה"ב ומה הושג?

ההצבעה בסנאט, הנשלט על ידי רוב דמוקרטי, עברה בקלות יחסית - 81 תומכים מול 18 מתנגדים. עיקר ההתנגדות להעלאת תקרת החוב האמריקנית היתה בבית הנבחרים, הנשלט על ידי רוב רפובליקני, אך גם שם אושר לבסוף החוק ברוב של 285 מול 144.

החוק מאפשר לאוצר האמריקני להמשיך ללוות כסף עד 7 בפברואר כדי לממן את פעילות הממשל הפדרלי עד אמצע חודש ינואר 2014. או-אז תחל הדרמה הפוליטית מחדש, אלא אם יימצא עד אז פתרון קבע.


אז מי ניצח בעימות הפוליטי-כלכלי הזה?

"אין מנצחים במקרה הזה", כמו שהודה אובמה. השבתת הממשל גרמה נזק מיותר לחלוטין לכלכלה, שממילא אינה במיטבה. עצם האיום בחדלות פירעון הגדיל את עלויות ההלוואות שלוקחת הממשל האמריקני והגדיל את הגירעון. ואיום הורדת דירוג האשראי עדיין בעינו.

 

צרכנות: סוף עידן הטלמרקטינג בארה"ב... תיקון חדש לחוק הגנת הצרכן מרחיב את האיסור להתקשר בטלפון לצרכנים פרטיים גם לקולות מוקלטים מראש, קולות ממוחשבים או שיחות שנעשות באמצעות חיוג אוטומטי
 

למדור כלכלה ונדל"ן
 

קמפיין יהודי נגד "אמזון" ו"בארנס ונובל": מוכרות ספרים אנטישמיים מכחישי שואה... למרות ש"אמזון" הבטיחה עוד ב-2009 להסיר ספרים אנטישמיים מאתריה, היא ממשיכה לפרסם ולמכור, כמו גם "בארנס ונובל", עשרות כותרים מטיפי שנאה

"המלך היהודי-אמריקני" הוכתר מחדש על ידי ועידת הנשיאים... הצמרת היהודית-אמריקנית כיבדה באירוע נוצץ בניו יורק את "היהודי המשפיע ביותר בעולם", מלקולם הונליין, יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב

 

למוסף ישראלים באמריקה

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו מדי יום
 

צילום מסך: paladex77 / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה