התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

לילך מזור פאוור: חלוצה ישראלית בתחום המריחואנה הרפואית בארה"ב
מאת: ימית ארמבריסטר | פורסם: 20.10.2013 22:38
בת 35 מגשר הזיו, שהגיעה לפיניקס שבאריזונה בעקבות אהבה והקימה שם משפחה, זיהתה את הפוטנציאל הרב הטמון בתחום המריחואנה והפכה את זה לעסק

אחת מחנויות ממכר המריחואנה הרפואית של לילך מזור פאווראחת מחנויות ממכר המריחואנה הרפואית של לילך מזור פאוור

איך הגעת, לילך, לפתוח עסק (וכבר שניים!) למכירת מריחואנה רפואית?

לילך מזור פאוור: "לפתוח עסק משלי הוא חלום ילדות, מריחואנה רפואית הביאה לי את ההזדמנות העסקית. השותפה שלי ואני חשבנו בהתחלה על עסק אחר בכלל, מקום שיציע רפואה אלטרנטיבית עם תמיכה של רפואה מערבית, מתוך אמונה שהשילוב יכול לעזור לאנשים ולמצוא פתרונות חדשים.

השותפה שלי, כמו בעלי, הינה רופאה בחדר מיון, ושניהם רואים יום יום אנשים שמיצו את מה שהרפואה המערבית יכולה להציע להם; לכן חשבנו שמרכז שישלב בין השניים יוכל לתת מענה לקשת שלמה ורחבה של צרכים. הגורל רצה ובדיוק באותו הזמן, נושא המריחואנה הרפואית עלה להצבעה באריזונה והדליק אצלנו את הנורה.

בחלוף זמן מה, מצאנו את עצמנו שותפות בעסק, בתחום שאין בו הרבה נשים בינתיים ובטח שלא רק שתי שותפות שאינן גוף עסקי גדול. בכלל, זהו תחום שעדיין נמצא בחיתוליו, עם פוטנציאל שרק צפוי להתפתח ולגדול. אני מאוד גאה להיות חלוצה בפתיחת עסק מורשה למכירת מריחואנה רפואית באריזונה, בייחוד משום שהצלחתנו והמעשים שלנו מאוד ישפיעו ויתרמו להתפתחות התחום; כך שגם מוטלת עלינו אחריות גדולה.

מה שמדהים ומרגש מבחינתי הוא שמשפחתי כולה – ההורים , האחיות ובעלי – תמכו ברעיון שלי מהרגע הראשון, וליוו אותי לאורך כל הדרך המייגעת שארכה 3 שנים שלמות. אני ברת מזל".


חנויות ממכר המריחואנה שלך היו בין הראשונות שנפתחו באריזונה בכלל...

לילך: "החוק קבע שבאריזונה יפתחו 126 חנויות למכירת מריחואנה רפואית. שותפתי ואני הגשנו בקשה לארבעה מקומות בתקווה לזכות באחד. כנגד כל הסיכויים וכנגד הסטטיסטיקה, מתוך 405 מתחרים על 97 מקומות, זכינו בשניים! את החנות הראשונה פתחנו בפיניקס במאי השנה, והיא היתה החנות העשירית שנפתחה באריזונה. את החנות השניה פתחנו ביולי. כרגע פועלות כבר כ-60 חנויות באריזונה כולה, ואני מעריכה שהשנה יפתחו עוד כ-30 חנויות, שאר 'הזוכים' יועלו בהגרלה בשנה הבאה".

אז מה עושים עם הצמח הזה והאם מריחואנה רפואית שונה ממריחואנה רגילה?
"מריחואנה זה בעצם צמח שיש לו פרח, והפרח עצמו הוא המריחואנה הרפואית. עם זאת, קיימים המון זנים של מריחואנה ובכל צמח יש קנבוידים שהם אחראים להשפעות שונות על הגוף שלנו.

לצורך הסבר פשוט אני אתמקד בשלושה סוגים: סאטיבה, אינדיקה והייבריד. הסאטיבה הוא צמח שההשפעה שלו היא מעוררת, נותנת אנרגיה; הוא מעורר תיאבון, עוזר לבחילות, עוזר לדכאון, מעורר יצירתיות ומתאים יותר לשימוש במשך היום. האינדיקה הוא צמח שמתאים לשימוש בלילה, עוזר להירדם, משחרר כאבים, מוריד לחץ ומרגיע. הסוג השלישי הנפוץ הוא ההייבריד, שהוא בעצם שילוב של האינדיקה והסאטיבה.

בכל חנות כמו שלי, הפועלת ברישיון משרד הבריאות, אנחנו בודקים את הפרחים והמטופלים מוזמנים לראות את דוח המעבדה. הדוח מהמעבדה מראה מהן הכמויות של החומרים הפעילים בכל פרח, וכן מוודאים שאין עובש ומזיקים כימיקלים. חשוב לציין, שבדיקה זו מבוצעת על ידי מעבדה חיצונית, שהיא גוף שלישי, חיצוני ובלתי תלוי.

מריחואנה רפואית היא הרבה יותר חזקה ממה שמשיגים ברחוב, הצמח גדל בתנאי מעבדה אופטימיליים ולכן הפרחים צומחים עם כמות אופטימלית ומכסימלית של קנבואידים. בנוסף, כחלק מגידול הצמח, אנחנו עוסקים גם בפיתוח, שהוא חלק חשוב מאוד בתחום שלנו: אנו מגדלים ומפתחים זנים חדשים כל הזמן, שולטים יותר בקנבואידים ובכך יכולים להתמקד ביכולות הרפואיות וממש לכוון למחלה או לטיפול בסימפטום כלשהו. בארץ, דרך אגב, הפיתוח והמחקר מאוד מתקדמים בתחום הזה".

פרסומת לאחד מזני המריחואנה הנמכרים בחנויותיה של לילך מזורפרסומת לאחד מזני המריחואנה הנמכרים בחנויותיה של לילך מזור

אז מה קונים אצלך בחנות, לילך?

"מריחואנה אפשר לצרוך בכמה דרכים. אנחנו ממליצים על אכילת דברי מאכל שיש בהם מריחואנה והתחום מאוד מתפתח. אצלנו תמצאו עוגיות, בראוניז, שוקולד, סוכריות גומי, פופקורן, חמאה, רטבים לסלטים, גלידות, משקאות, מסטיקים, סוכריות ועוד.

הדרך השנייה שאנחנו ממליצים זה 'ופורייזינג' - בעצם אידוי של החומר בלי לשרוף אותו, שהרי הפרח עצמו הוא מיובש ובו אנחנו משתמשים. האידוי מחמם את הפרח ואז ניתן לשאוף את האדים; כך גם נשמרים יותר קנבואידים סיבידי (CBD) שהם האחראים העיקריים להקלה בכאב. כמובן שישנם סוגים שונים של 'ופורייזר'ס' וניתן להתאים בקלות לכל מטופל לפי הנוחות, קלות השימוש והתקציב.

דרך נוספת היא עישון, למעשה הכנסה של הפרח לתוך מקטרת או נרגילה. על אף שלא נהוג כאן לערבב את הפרח עם טבק, אנו נמנעות מלהמליץ על עישון שהרי העישון מזיק לריאות".

 

מי יכול לקבל כרטיס רפואי לשימוש במריחואנה?

"בכל מדינה בארה"ב קבעו מהן המחלות שניתן להשתמש בקאנביס רפואי לצורך הטיפול בהן. באריזונה ישנה רשימה מסודרת הכוללת, בין היתר: סרטן, איידס, הפטיטיס, ואלצהיימר, אך גם לכאבים כרוניים מסוגים שונים. רבים נוטים לצחוק שכל אחד, אם ככה, יכול להתלונן על כאבים... מצד שני, צריך לזכור שבהרבה מקרים לא ניתן למדוד כאב ואף אחד לא יכול למדוד או להתווכח עם כאב של אדם אחר. חולי סרטן שמגיעים לחדר מיון למשל מתלוננים על כאב, לא על סרטן. צריך להבין שזו תרופה לכל דבר, ושלא תמיד עדיף משככי כאבים שנוצרו במעבדה על פני צמח טבעי".


למה את מאמינה במריחואנה רפואית?

לילך מזור פאוור: "בעבר קראתי על זה והאמנתי ביכולת הרפואית של הצמח, אך מאז שהתחלתי להכיר מטופלים שבאים למרכז שלנו, הפכתי למאמינה בכל לבי. מישהי שאני מכירה באופן אישי, בת גילי, אובחנה כחולה בסרטן השד לפני שנה בערך. היא החליטה לקבל כרטיס לפני התחלת הטיפולים הכימותרפיים, וראיתי כמה זה עזר לה, במו עיניי. זה לא שהסרטן נעלם או שהיא מרקדת בביתה, אבל הבחילות היו פחות חריפות, היא הצליחה לאכול, לצאת מהמיטה ולעזור לטפל בילדים שלה. לדעתי, זה ניצחון אמיתי!

"ני רואה אנשים שממש משתנים, אנשים שזה כל כך עוזר להם. אנחנו שומעים את הסיפור האישי של הלקוחות והעיניים דומעות יום יום. אנחנו רואים כאן מטופלים עם שנים של שימוש במשכי כאבים ממכרים, קשים על הגוף, שמחליטים למרות הסטיגמה לנסות טיפול במריחואנה, ואיכות חיים שלהם פשוט משתנה מקצה לקצה.

יש לנו כאן זוג בני 70 שבאים יחד פעמיים בשבוע. לאישה היה מאוד קשה לנסות מריחואנה בהתחלה. היא גדלה בדור שחונך תחת האמונה שזהו סם קשה. למרות זאת היא החליטה לנסות, ובעלה ממש פרץ בבכי בפעם האחרונה שהם ביקרו אצלנו, כי הוא 'קיבל את אשתו בחזרה', כפי שאמר לנו. בשביל זה אנחנו כאן. משנים היסטוריה. מנסים להסביר, ללמד, לכוון, לשנות את הסטיגמה".

פרסומת לאחד מזני המריחואנה הנמכרים בחנויותיה של לילך מזור
האם יש סיכונים בשימוש במריחואנה רפואית ואם כן, מהם?

"אין לנו מספיק מחקרים כדי להגיד בוודאות שלא. אבל ממה שאנחנו רואים בינתיים, מריחואנה אינה מסוכנת. עישון כמובן שאינו מומלץ ואין לשלב טבק של סיגריות, אבל בשימוש נכון אין שום סיכון. בעלי רופא בחדר מיון כבר 12 שנים, ובכל שנותיו טרם ראה מישהו שהגיע לחדר מיון בגלל שימוש במריחואנה".


האם לדעתך צריך לאשר שימוש במריחואנה ללא מירשם רפואי?

"אנחנו מתמקדות במריחואנה רפואית בלבד. אנחנו מאמינות בתועלת הרפואית של הצמח. לגבי שימוש במריחואנה לבילוי - אני אישית לא נגד, אבל זה ממש לא התחום שלנו".


מה את מאחלת, לילך, וצופה שיקרה בתחום?

"אני חושבת שהצעד הדרוש הבא הוא קידום המחקר הרופאי בתחום, כדי להוכיח ולוודא את מה שאנחנו רואים. נוצר כאן מצב בלתי אפשרי בו הממשלה הפדראלית לא מאשרת מחקרים שמנסים להוכיח את התועלת בשימוש במריחואנה, ולכן בינתיים יש רק מחקרים פרטיים שאינם ממש מדעיים. אנו מקווים שבקרוב ינתנו אישורים למחקרים מדעיים כיוון שכשאנשים יראו את התוצאות שחור על גבי לבן כולם יהפכו למאמינים.

אני מקווה ומאמינה שמחקרי החלוץ יעוררו יותר ויותר רופאים ואנשי מחקר, ונוכל להוכיח ולהסביר את התועלת הרפואית. המצב היום הינו שאנשים מנסים מריחואנה רפואית כמוצא אחרון, במקום כאפשרות לגיטימית וטובה. אני מאמינה שבעוד כמה שנים רופאים ימליצו על השימוש בקנאביס בביטחון מלא, אנשים לא יתביישו לספר שהם משתמשים במריחואנה והסטיגמה כבר לא תהיה חלק מקנאביס רפואי.

העסק שלנו, The Giving Tree Wellness Center (העץ הנדיב), גאה גם להשתתף בצעדה למען גילוי מוקדם ומלחמה בסרטן השד. אנחנו מגיעים לצעדה עם העובדים ורבים מהמטופלים. אנחנו מקבלים תרומות לארגון והשותפה שלי ואני החלטנו שהעסק יכפיל כל תרומה שנגייס. עד היום גייסנו כ-2,000 דולר. אני מקווה שנצליח לגייס יותר תרומות עד הצעדה . באפריל 2014 נערוך עוד מבצע לגיוס תרומות לקרוהן וקוליטיס, שהחולים בהם מעידים על שיפור משמעותי במצבם בזכות השימוש במריחואנה רפואית. אנו גאות להיות חלק פעיל בקהילה שלנו ומקוות שנוכל לתרום ולהשתתף הרבה יותר בעתיד".

ימית ארמבריסטר ימית ארמבריסטר היא מחברת הרומן "אישה מרוקאית אחת", שראה אור השנה בהוצאת הקיבוץ המאוחד. במקור מקרית גת, נשואה ואם לשלושה, ימית מתגוררת בארה"ב למעלה מעשור, עכשיו בפניקס, אריזונה. היא נהנית מקריאה, בישול, טיולים, רוחניות והגשמה עצמית.

כתבות נוספות שלה באתר:

מומלץ! הדור השני של הישראלים הלא חוקיים: מחיר החלום האמריקאי של ההורים... מחקר של אוניברסיטת הרווארד מצא שילדי מהגרים בלתי חוקיים גדלים בתחושת שייכות שנויה במחלוקת ונמצאים בסיכון גבוה 'להיתקע' בחייהם הבוגרים

 

איך גילה הכומר הקתולי מאלבקורקי, ניו מקסיקו, שהוא... כוהן יהודי. ולא רק זה: הכומר גילה, באמצעות בדיקות DNA, כי כשליש מקהילתו 'הספרדית' הם יהודים. "היתה לנו מנורה ולא אכלנו חזיר והדליקו נרות ביום שישי"
 

תעלומה: עשרת הדיברות בניו מקסיקו... בסלע בזלת בדרום ארה"ב, במקום המכונה "ההר המסתורי", חצובות מילים בשפה שמית שדוברה בתקופה הכנענית. ימית ארמבריסטר מספרת את סיפורו של סלע עשרת הדיברות
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל הזמן
 

צילומים: givingtreeaz.com

הוסף תגובה חדשה