התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

"תהיה סגני ויחד נהיה צוות חזק", שיכנעה יו"ר הבנק הפדרלי החדשה את סטנלי פישר
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 12.01.2014 03:22
העולם הכלכלי מוחא כפיים על מועמדות נגיד בנק ישראל לשעבר, בן ה-70, לתפקיד מספר 2 בחדר המלחמה של הכלכלה העולמית. מאחורי הקלעים של המינוי

סטנלי פישר

מינויו של נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר (70), לתפקיד סגן יושב ראש הבנק הפדרלי בארה"ב, היה אחד התנאים של ג'נט ילן, לפני שקיבלה על עצמה את התפקיד הכלכלי החשוב ביותר בעולם של יו"ר הבנק הפדרלי.

קודם לכן, פישר לא היה ב'רשימה' של הבית הלבן - לא משום שמישהו שם מערער על כישוריו, כמו הערכות של יועצי הנשיא אובמה שפישר לא ירצה בתפקיד.

ילן פנתה לפישר אישית. תחילה הוא התחמק בנימוקים שונים, אך ילן שיכנעה אותו להצטרף לחדר המלחמה של הכלכלה העולמית. "יחד נהיה צוות חזק", אמרה ילן לפישר.

"היא היתה כל כך נלהבת, והדביקה אותי בהתלהבותה", סיפר פישר לאחד ממקורביו.

הנשיא אובמה התרשם גם הוא וחתם על המועמדות למינוי. "אני בטוח שג'נט וסטנלי יהיו צוות מצוין", הוא אמר.

אך ההכרזה על מועמדות פישר עוד התעקבה מספר ימים במסדרונות הבירוקרטיה כדי לבחון את מעמדו החוקי בשל אזרחותו הכפולה - ישראלית ואמריקנית.

שיובן, לסגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב יש סמכויות משמעותיות, והמינוי מסמן לא רק שדרוג לאיש, אלא גם תעודת הוקרה לכלכלה הישראלית, שניווט אותה בהצלחה באחד המשברים הכלכליים הקשים שפקדו את העולם במאה השנים האחרונות.

 

כבוד גדול

מינויה של ילן אושר סופית בסנאט, והשבוע יתייצב פישר בפני הסנאט, שאישורו נדרש גם למינוי זה. ילן נכנסת לתפקיד בסוף החודש, והבהירה לסנאטורים שביום כניסתה לתפקיד היא רוצה את פישר איתה.

פישר אמא שהוא "חש כבוד גדול", והודה שהוא מצפה בכיליון עיניים לעבוד כמיטב יכולתו כדי להשיג את יעדי המדיניות הכלכלית של ארה"ב.

פישר, מומחה בינלאומי בתחום המקרו-כלכלה, הוא דוקטור מטעם מכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), שכיהן במוסד היוקרתי כפרופסור-חבר - ואז שימש מנחה לבן ברננקי, נגיד הבנק הפדרלי היוצא, בעבודת הדוקטורט שלו.

הרזומה שלו מלא במישרות אקדמיות, אך לא רק - פישר היה הכלכלן הראשי של הבנק העולמי, סגן יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), וסגן יו"ר "סיטיגרופ", תפקיד בו כיהן עד לשנת 2005, עת הוזמן לכהן כנגיד בנק ישראל. בינואר 2013 הוא הודיע - במפתיע - על פרישתו.

"סטנלי רצה תפקיד כזה, וזה היה כנראה אחד משיקוליו לסיים את עבודתו בישראל", אמר המקורב.

כלכלנים בכירים בארה"ב קיבלו את המינוי במחיאות כפיים. אחד כינה אותו "אגדה". אחר אמר עליו, "שותף במשקל כבד עם המון קשרים בעולם". כלכלן בכיר ב"מורגן סטנלי" סיכם, שילן-פישר יהיו "נבחרת החלומות של הבנק הפדרלי".

 

ארה"ב מספידה את שרון. בוש הבן: הלך לי חבר... אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב, מסביר למה בתקופת כהונתו של שרון כראש ממשלה הגיעו יחסי ישראל-ארה"ב לשיא של כל הזמנים בתחומי הביטחון והכלכלה

הפנים האמיתיות של Fox News?... הערות אנטישמיות, הטרדות מיניות ונסיון להשפיע על הפוליטיקה האמריקנית - אלו רק חלק מההאשמות נגד נשיא ומנכ"ל Fox News בביוגרפיה סנסציונית חדשה

השחקנית מריל סטריפ: "דיסני היה גזען מגדרי ואנטישמי מרושע"... בעוד סרט הקולנוע Saving Mr. Banks עושה קופות ומציג את ענק האולפנים וולט דיסני באור חיובי, הכוכבת האהובה זוכת האוסקרים הזכירה לכולם את פרצופו האמיתי

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים, תזונה ודיאטה, יחסים, הורות, צרכנות ועוד

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

 

למוסף ישראלים באמריקה
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום: the International Monetary Fund / ויקיפדיה; ‪TASEONTV בלומברג ניוז ע"י יו טיוב

הוסף תגובה חדשה