התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מעכשיו אימרו: פייסבוק WhatsApp
מאת: נצח שלמון, פרשננו לענייני טכנולוגיה | פורסם: 20.02.2014 23:56
באחת מרכישות הסטארט-אפים הגדולות בהסטוריה, הרשת החברתית המובילהרכשה את מתחרתה החדשה והקומפקטית ב-16 מיליארד דולר

WhatsApp

פייסבוק, הרשת החברתית המובילה בעולם, מודעת לירידה באטרקטיביות שלה, השתלטה על המתחרה החדשה והקומפקטית שלה - אפליקציית המסרונים הפופולארית WhatsApp, ומארק צוקרברג שילם בתמורה 16 מיליארד דולר (4 מיליארד במזומן והשאר במניות).

מה הביג-דיל ב-WhatsApp?
לא ביג דיל, מדובר בתחליף חמוד ומשוכלל ל-SMS המתיישן. אבל יש להם 450 מיליון משתמשים פעילים, כ-70% מהם פעילים בכל יום והם שולחים כ-18 מיליארד הודעות ביום (!), כמו נפח המסרים היומי ב-SMS בכל העולם.

האם יש סיכוי שהרגולטורים בארה"ב יטרפדו את העסקה מחשש ליצירת מונופול?
קיימת אפשרות כזו, ולכן לחוזה הרכישה הוסף סעיף, שלפיו אם העסקה לא תאושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים בארה"ב, פייסבוק תשלם בכל זאת למייסדי וואטסאפ מיליארד דולר במזומן ומיליארד דולר במניות.

WhatsAppמה יקרה עם צוות WhatsApp?

WhatsApp ימשיך לפעול בנפרד, כמותג עצמאי, אבל יעשה זאת תחת השגחת פייסבוק. 50 עובדי החברה, ש-32 מהם מהנדסי תוכנה, יעברו למשרדי פייסבוק בסיליקון ואלי. והמנכ"ל והמייסד היהודי של WhatsApp, יאן קום, יצטרף למועצת המנהלים של פייסבוק.

מי המרוויחים הגדולים מאחת מרכישות הסטארט-אפים הגדולות בהסטוריה?

קודם כל שני מייסדי החברה.

אן קום (37), בעל 45% מהחברה, נולד בכפר דל ליד קייב שבאוקראינה הקומוניסטית, והגיע לארה"ב עם אמו וסבתו כשהיה בגיל 16. הוא נשר מלימודים אבל השיג עבודה ב"יאהו". שם הכיר את המיליארדר השני שבעסקה, לימים שותפו ל-WhatsApp, בריאן אקטון (42), בעל 20% מהחברה, בוגר סטנפורד. יחד הם התפטרו מתפקידיהם בסוף 2007, ניסו להתקבל לפייסבוק ונידחו, המשיכו לחפש כיוונים - עד שבפברואר 2009 צצו עם WhatsApp.

הגירסה הראשונה של האפליקציה נכשלה, אך בגירסה שנייה - כתחלופה ל-SMS על בסיס ספר הטלפונים של המשתמש, בלי פרסומות, בלי משחקים, בלי גימיקים, ללא צורך בשם משתמש וסיסמא - זה תפס.

יאן יקבל בעסקה 6.8 מיליארד דולר, ואקטון 3 מיליארד.

קרן ההשקעות סקויה קפיטל, שהשקיעה ב-ווטסאפ 60 מיליון דולר, היא מרוויחה נוספת מעסקת המיליארדים.

כמה עובדים נוספים בחברה, בעלי אחוזים, צפויים להפוך גם הם למיליונרים.

האם הרכישה הזאת אכן "תהפוך את העולם למחובר יותר", כפי שכתב מארק צוקרברג, בעמוד הפייסבוק שלו? "פייסבוק ו-וואטסטפ יכולים לתת לאנשים יותר אפשרויות ליצור קשרים וביחד נפתח גם מכשירי טלפון ניידים".

 

תאגיד ההימורים "סיזרס" עשה אקזיט ל-House of Fun הישראלי... "פסיפיק אינטרקטיב", שפועלת מתל אביב ומלונדון ומוכרת אסימונים למשחקי הימורים בפייסבוק ובטלפונים, תקבל קרוב ל-100 מיליון דולר

אקזיט ישראלי-אמריקני ראשון ל-2014: הסיגריה האלקטרונית נמכרה ב-110 מיליון דולרים... הסיגריה שהומצאה בישראל ומיוצרת בבית שמש נאסרה למכירה בארץ. אז Green Smoke מכרה אותה בארה"ב ב-40 מיליון $ ב-2013

הסכם ישראלי-אמריקני יפיל ברשת ישראלים בעלי חשבונות ב-2 המדינות...הסכם כלכלי חדש מקווה לסתום את כל ה'חורים' המאפשרים לבעלי אזרחות כפולה, ישראלית ואמריקנית, להלבין הון ולהתחמק מתשלומי מס

למדור העסקים והכלכלה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילומים: אתר WhatsApp

 

הוסף תגובה חדשה