התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

הכלכלה האמריקנית במבוכה: ההתאוששות היא רק על הנייר

מאת: אביב רייזמן, פרשננו לענייני כלכלה | פורסם: 14.08.2014 01:04
למה הכלכלה האמריקנית עדיין מקרטעת? האם אנחנו מתקרבים לבועה חדשה בשוק הדיור? מה יקרה עם הריביות בשוק? פרשננו הכלכלי משיב לשאלות שכל אחד שואל את עצמו

מה קורה בענף הבנייה בארה"ב

האם אנחנו מתקרבים לבועה חדשה בשוק הדיור?

כמה איזורים בארה"ב כבר חזרו לתנאים של 'בועה', ואילו אזורים אחרים מתקשים להתאושש.

צמיחה חלשה של השכר, עלייה במחירי הבתים, הגבלות על מתן משכנתאות - כל אלו מעיקים על שוק הדיור, והנתונים האחרונים שפורסמו ע"י משרד המסחר הפדראלי משקפים היחלשות מחודשת של ענף הנדל"ן: מכירות בתים עלו אמנם ברבעון השני השנה, אך העלייה הזו באה מחולשה בתחילת השנה. ואילו הביקוש לבתים חדשים, שירד בתלילות בחצי השנה האחרונה, הגיע ביוני לשפל של כמעט שנה.

שערי הריבית הנמוכים והרמה הגבוהה של ההשקעות המוסדיות מטשטשים את חולשת ההבראה. צריך לזכור, שכאשר המחירים נגעו ברצפה ב-2012, תאגידי פיננסים כמו 'קבוצת בלקסטון' ו'קלוני קפיטל' רכשו במהירות נכסים זולים ועזרו למדדים כלכליים שונים בשוק הנדל"ן להיראות יפה. אבל הבראת שוק הדיור בהובלת חברות פיננסיות גדולות לא הייתה בדיוק התוצאה שקובעי המדיניות ייחלו לה.

מה מלמד המצב במגזר הנדל"ן על תחומי כלכלה אחרים?

שוק הדיור הוא מנוע להוצאות בנייה וליצירת מקומות עבודה. המגזר הזה צריך לתרום לכלכלה האמריקנית לפחות 5% בשנה. אבל לפי התאחדות קבלני הבנייה בארה"ב, בשנים האחרונות - וגם השנה - ענף הנדל"ן הגיע בקושי ל-3%. וזה מדאיג את ה'פדרל ריזרב'.

לא במקרה ציין סגן יו"ר ה'פד', סטנלי פישר, שההבראה ה'רכה' מדי בשוק הדיור האמריקני היא אחת הסיבות המרכזיות לשיעורי הצמיחה המאכזבים בכלכלת העולם בכלל, ובכלכלת ארה"ב בפרט. וברמז עבה הזהיר פישר שזו אינה יכולה להיות תופעה מתמשכת.

ממה חוששים קוני הבתים המסורתיים?

אנשים רבים סבורים שהכלכלה עדיין לא מספיק טובה וצופים עליית מחירי הבתים ועליית שערי הריבית בעתיד. אחרים עדיין לא יכולים להרשות לעצמם קניית בית והם מעדיפים לשכור ולחסוך את הוצאות הקנייה. למרות שהשוק הכללי חלש, שוק ההשכרה התחזק וע"פ נתוני התאחדות הברוקרים האמריקנים, דמי השכירות הבסיסיים זינקו ממוצע של 536 דולר בחודש בשנה שעברה ל-995 דולר לחודש השנה! במקביל, עלה גם הביקוש לדיור חברתי מסובסד.

איך כל זה קשור לחזית התעסוקה?

קשור מאוד. מספר המועסקים במשק האמריקאי אמנם כבר עולה על רמות השיא של לפני המיתון, אך לא הייתה צמיחה ממשית בהכנסות המעמד הבינוני והנמוך. למרות שנתוני התעסוקה הארציים הולכים ומשתפרים וכבר מחקו את כל הירידה שהייתה מ-2008, עליית השכר איטית וחלשה. בשנה האחרונה השכר הממוצע עלה בקושי בקצב האינפלציה, 2%. זה לא מספיק כדי שהצריכה הפרטית, המהווה שני-שליש מהתל"ג (תוצר לאומי גולמי) האמריקני, תעבור להילוך גבוה יותר.

בנוסף, פערי ההכנסה למשפחה בין האיזורים העירוניים העשירים והעניים בארה"ב התרחבו לשיא היסטורי, שמעיד על הבראה לא אחידה בשוק הדיור, ומאיים לעכב את הבראת הכלכלה בכלל. הבראה ארצית בשוק הדיור תלויה בשיפור לרוחב כל שוק העבודה. לפי נתוני משרד העבודה הפדראלי, פער ההכנסה בין האיזור מספר 10 בדירוג מחירי הדיור (בוסטון) והאיזור מספר 90 (סינסינטי) היה הגבוה ביותר מאז תחילת המדידה הזו ב-1969 - בבוסטון הרוויחו פי 1.61 יותר מאשר בסינסנטי.

מה יקרה עם הריביות בשוק?

ה'פד' אותת שהוא יסיים את תכנית קניית האג"ח שלו באוקטובר השנה, ובשוק הדיור חוששים שהעלייה בריביות - שרבים צופים שתתחיל בשנה הבאה - תרחיק עוד קונים משוק הדיור ותצמצם עוד יותר את ההכנסה הפנוייה.

לסיכום: מדברי סטנלי פישר בנאום שנשא השבוע: "מגזר הדיור היה במוקד המיתון והמשבר הפיננסי בארה"ב, והוא ממשיך להעיק על ההבראה.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה