התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

משחק היזמות הישראלי שמשגע את העולם (וידאו)
מאת: אור לאור שטרן | פורסם: 20.08.2014 04:38
רגע לפני ש-FreshBiz מושק בארה"ב, אחרי שהפך ללהיט ביותר מ-20 מדינות, הממציא הישראלי מסביר איך לעשות עסקים מבלי להתחרות. אם תרצו, הנוסחה ל'ראש היהודי'

מייסדי FreshBiz מימין לשמאל: שמחה גליק, רונן גפני ויהושוע וייס

מייסדי FreshBiz מימין לשמאל בתצלום העליון: שמחה גליק, רונן גפני ויהושוע וייס; והלהיט העסקי החדש שהמציאו

כשרונן גפני (41) החליט לפני 5 שנים למכור את ביתו כדי להפוך את המשחק שהמציא לעסק חובק עולם, הרבה אנשים הרימו גבה.

כיום, לאחר שעשרות אלפי אנשים שיחקו ב-FreshBiz במעל 20 מדינות, גפני נחשב לאחד המנחים המובילים בעולם בתחום של פיתוח חשיבה יזמית, וכמי שפיצח את 'הנוסחה' של ה'ראש היהודי' שתמיד מככב בפסגת עולם היזמות.

בחודש הבא, יושק המשחק באופן רשמי בארה"ב יחד עם הספר “היזמים החדשים".

משחק הלוח המהפכני, שהחל את דרכו בלילה חסר שינה בביתו של גפני בבנימינה, הפך להצלחה בינלאומית, תורגם ל-5 שפות ומיוצג כיום ע"י זכיינים במעל 10 מדינות.

המשחק אומץ ע"י אוניברסיטאות מובילות בעולם, ומשוחק ע"י בעלי עסקים ומנהלים במגוון חברות - מעסקים קטנים ועד חברות ענק בינלאומיות כגון אמדוקס, HP, טלפוניקה, גוגל ועוד.

המשחק  אף דורג השנה ברשימה היוקרתית GameChangers 500 של החברות שמביאות את התרומה החיובית ביותר לעולם, לצד חברות ענק כמו Etsy ו-Apple.

אז השתלם למכור את הבית?

רונן גפני: "בהחלט. זה היה הצעד הכי חכם שעשיתי. היו לי הצעות ממשקיעים שרצו לקחת חלק בחברה. אבל סירבתי לכולם. FreshBiz  זה לא עוד סטארט אפ שמשקיעים בו כדי לעשות 'אקזיט' וללכת הביתה עם הכסף. זה משחק  שעומד מאחוריו חזון ומשימה להפוך את העולם למקום טוב יותר לכולם באמצעות יזמות חכמה. רציתי לוודא שמי שייכנס לחברה יעשה את זה ממקום של אמונה וחיבור לחזון. לכן, את המימון הראשוני נאלצתי להביא מהבית. אחר כך מצאתי את שני השותפים שלי: יהושוע וויס ושמחה גליק שהגיעו באופן טבעי מתוך הקהילה שנוצרה".

מה זה בעצם FreshBiz?

“זה משחק לוח שמדמה סביבה עסקית. אך הוא אינו רק משחק עסקים, אלא משחק של תודעה. בכל פעם שמישהו משחק בו, הוא יוצר חיווט מחדש של המוח לתודעה שהיא יותר פתוחה, משתפת פעולה, יצירתית ונועזת. תרגול חוזר של המשחק יוצר השפעה ארוכת טווח במימדים רבים - בחיים ובעסקים. החזון שלנו הוא לשנות את התודעה האנושית ואת הדרך בה אנשים מתנהגים בעולם היזמות והעסקים".

מי מנצח במשחק הזה?

"מטרת המשחק להראות לכל אחד איך הוא יכול לנצח במשחק החיים והעסקים, תוך הבנה שלכל אחד מאיתנו יש משחק אחר לנצח. עבור אחד זה להרוויח הרבה כסף ולהקים עסק ענק, ועבור מישהו אחר זה לייצר הכנסה נחמדה ולטייל הרבה בעולם. אם נפעל בצורה חכמה ומתוך שיתופי פעולה, נוכל להגשים את זה הרבה יותר בקלות".

צפו בסרטון וידאו הממחיש את המשחק והרעיון שמאחוריו:

 

The FreshBiz Experience


 

עטיפת הספר "היזמים החדשים – משנים את הדרך בה משחקים את החיים""לשנות את הדרך בה אנחנו משחקים את החיים"

בעוד כחודש גפני ישיק בארה"ב את המשחק, לצד ספרו "היזמים החדשים – משנים את הדרך בה משחקים את החיים", אותו  כתב יחד עם אחד משני שותפיו, שמחה גליק.

"לא חשבתי לכתוב את הספר עד שפנתה אלינו הוצאת הספרים האמריקאית Wiley, שנחשבת לגדולה בעולם בתחום הספרות המקצועית”, מספר רונן. "התברר שהם שמעו על המשחק וביקשו להיות הראשונים שיפיצו לעולם את הבשורה של FreshBiz בפורמט של ספר.

"השילוב בין הספר למשחק הוא שילוב מנצח, מאחר שכאשר קוראים את הספר ניתן להכיר ולהבין לעומק את הרעיונות של יזמות חדשה, עסקים חכמים, והכלכלה השיתופית. ואז, באמצעות המשחק, אפשר ממש להתאמן על זה, כך שהרעיונות של הספר הופכים למוחשיים וישומיים בחיים האמיתיים".

במה שונה תפיסת העולם של המשחק משאר 'משחקי הכסף' המוכרים?

"הרבה משחקים שאנו מכירים ומשחקים הם מה שנקרא משחקי סכום אפס, או Last man standing; כלומר, כדי שאני אנצח, מישהו אחר צריך להפסיד, או לפשוט את הרגל. ככה כולנו משחקים גם בחיים, מתוך אמונה שצריך לשרוד, שאין מספיק לכולם.

"לפעמים, תחרות זה נחמד; בספורט או במשחקי מלחמה. אבל הבעיה מגיעה כשמביאים את ההתנהלות הזאת לעולם העסקים ולמערכות יחסים. המשחק מלמד שתחרות בחיים היא בכלל לא רלוונטית. הרי אף אחד לא יכול לחיות את החיים שלי יותר טוב ממני. ה'תחרות' היא רק עם עצמנו. אנחנו מקסימום יכולים לקבל השראה מהצלחות של אחרים, אבל להתחרות בהם זה טפשי ומיושן. המשחק מראה לך ,שבאמצעות שיתוף פעולה אתה משיג פי כמה מאשר בתחרות".

מהי החשיבה הרב-מימדית שאתה מדבר עליה?

"אחרי שמבינים שאת האנרגיה צריך להפנות ליצירה ולא לתחרות, נשאלת השאלה איך לעשות את זה. פה בדיוק נכנסת החשיבה הרב מימדית. אחת התופעות שאנחנו רואים, ולא משנה איפה בעולם אנחנו משחקים, היא שהרבה מאוד עסקים פשוט תקועים.

"רוב האנשים חיים במצב של הישרדות או התפשרות, במקום במצב של שגשוג והגשמה. על פניו זה לא הגיוני בהינתן כל האפשרויות והמשאבים שנגישים לנו בעולם המודרני. אבל כשבוחנים לעומק אפשר לראות שאנשים פשוט תקועים בצורת חשיבה מיושנת, שהיא כבר לא רלוונטית. אנשים תקועים באמונות של פחד, של מחסור, של עיוורון כלפי כל הטוב בחייהם, בחוסר יכולת לזהות הזדמנויות, בחוסר מוטיבציה לחקור תחומים חדשים.

"החשיבה היזמית של FreshBiz מלמדת בדיוק את זה: איך לחיות את החיים בהרבה מימדים, להעיז, למנף יכולות, לזהות הזדמנויות, ובקיצור להגדיל את עוגות האפשרויות ואת האומץ לקחת ממנה פרוסה מכובדת".

נשמע שהמשחק מחליף את הצורך ללמוד באוניברסיטה...

"עבורי באופן אישי - כן", אומר רונן גפני בחיוך. "אבל לרוב האנשים זוהי תוספת מעולה ללימודים אקדמיים, ולאט לאט גם מערכות החינוך תופסות את החשיבות של שילוב למידה יזמית באופן חווייתי.

"יצא לנו להעביר סדנאות של המשחק באוניברסיטאות בארץ, בארה"ב, בהודו ובעוד מדינות. בכל פעם קיבלנו משובים מדהימים. סטודנטים שהשתתפו במשחק, מדווחים שזו הייתה אחת החוויות העוצמתיות במהלך לימודיהם".

מה הולך לקרות בארה"ב במסגרת השקת המשחק?

"אנחנו מתכננים לערוך משחקי ראווה לקהל האמריקאי ולהדגים במסגרת סדנאות והרצאות את האפקט המדהים של FreshBiz.

"יש לנו שיתוף פעולה גם עם ארגון הקהילה הישראלית בארה"ב IAC - ובמסגרתו נקיים מספר אירועים לקהל יהודי-ישראלי בניו יורק, למובילי דיעה בקהילה הישראלית, לסטודנטים יהודים ב-MIT שבבוסטון ובהרווארד. בנוסף נקיים סדנאות משחק פתוחות בערים מרכזיות נוספות בארה"ב כפי שיפורסם באתר שלנו”.

אז איפה ניתן יהיה לפגוש אתכם, ואיך רוכשים את המשחק?

"ניתן יהיה לפגוש אותנו בעיקר בתאום מראש דרך האתר שלנו. אנחנו מקיימים אירועים בדרך כלל שמוזמנים מראש ע"י אוניברסיטאות, ארגונים או חברות שמבקשות להעביר תהליכים למנהלים שלהם.

"במהלך החודש הקרוב אנחנו מציעים בארה"ב חבילה מיוחדת: מי שרוכש את המשחק יקבל את הספר במתנה, כך שיהיה לו ערכת יזמות מושלמת".

 

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net


 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה