התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מכה לבנק לאומי: ישלם לרשויות בארה"ב "כופר" של 400 מיליון דולר ומסר שמות 1,500 לקוחות
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 24.12.2014 10:17
הבנק הודה שסייע ללקוחות להעלים מסים בארה"ב במשך שנים רבות. המרוויחים: משרד המשפטים האמריקני והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק.וזה עוד לא נגמר

בנק לאומי ישלם "כופר" חסר תקדים - 400 מיליון דולר, כדי לסיים 2 מ-3 חקירות המתנהלות מזה כ-3 שנים נגד הבנק הישראלי הגדול בחשד שסייע ללקוחות אמריקניים להעלים מסים בארה"ב במשך שנים רבות.

המרוויחים: 270 מיליון דולר ישולמו למשרד המשפטים האמריקני. 130 מיליון דולר ישולמו לרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק. בנוסף, ישלם הבנק עלויות עורכי דין ורואי חשבון בסכום של כ-50 מיליון דולר.

המפסידים: 1,500 לקוחות בנק לאומי האמריקניים שהעלימו בעזרת הבנק מס מה-IRS, אשר שמותיהם נמסרו לרשויות והם נחקרים, כל אחד מהם, בנפרד.

במסגרת ההסדר, בנק לאומי הודה שבין השנים 2000 ו-2011 סייע ללקוחות אמריקנים להעלים מסים באמצעות סניפי בנק לאומי בישראל, בשווייץ, בלוקסמבורג ובארה"ב. כמחצית מהיקפי פעילות העלמות המס בהן הבנק הודה התבצעו באמצעות סניף לאומי בשווייץ. 

כחלק מההסדר, בנק לאומי ידיח מתפקידה את מנכ"לית לאומי נאמנות, עדנה נפתלי,  שכיהנה כמנהלת בנק לאומי בקליפורניה בין השנים 2006 ו-2012.

הבנק הישראלי הודה בשורה של מעשים שהביאו להעלמות המס, ובהם:

* הבנק הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקניים ברחבי העולם - ובכלל זה בארה"ב, כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות ה-Off Shore שהם ניהלו. הפגישות נערכו בבתי מלון, בפארקים, בבתי קפה - מקומות שבהם לא צפוי מעקב של סוכני רשות המסים האמריקנית.

דרך אחרת שבה בנק לאומי סייע ללקוחותיו האמריקניים להתחמק מתשלומי מסים, הייתה האפשרות להסתיר את זהותם באמצעות ישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים בשותפות של הלקוח האמריקני והחברה לנאמנות של לאומי-ישראל.

עוד שיטה שבה הודה בנק לאומי שבאמצעותה סייע ללקוחותיו לרמות את ה-IRS, מכונה SBLC (Standby Letter of Credit) - העמדת הלוואות על ידי לאומי-ארה"ב, אשר הובטחו בערבות בנקאית שהוצאה על ידי לאומי-ישראל, לאומי-שווייץ או לאומי-לוקסמבורג, כנגד פקדון כספי של הלקוח שהוחזק בבנקים אלה וללא העברת שם הלקוח. כך נוצרו עבור לקוחות לאומי חשבונות בנק לא מוצהרים.

הבנק התיר ללקוחותיו מעלימי המס לפתוח חשבונות עם שמות קוד - במקום עם שמו האמיתי של הלקוח, וסיפק שירות שנקרא Hold Mail - אי משלוח דברי דואר לכתובת הלקוח בארה"ב, שסייע להם לשמור על אנונימיות מפני הרשויות.

הסדר הכופר מגלה גם, כי בנק לאומי פתח 263 חשבונות ללקוחות אמריקניים לאחר שאלו נמלטו מבנק UBS ובנקים שוויצריים אחרים לאחר שהחלה נגדם חקירת משרד המשפטים האמריקני במאי 2008.

הבנק הודה עוד, שעובדים בכירים שלו, ובהם יועצים משפטיים, ידעו על אופי הפעילויות הבעייתיות שהבנק ביצע, אולם במקום לדווח על המעשים הפסולים - הם תמכו בפעילות באופן אקטיבי.

באחד המסמכים שנתפסו ע"י הגופים החוקרים בארצות הברית, בכיר בלאומי-ארה"ב מלין לממונה עליו בישראל, כי "כמעט כל הלקוחות שמחזיקים אצלנו חשבון השתמשו בבנק כמקלט מס, והלקוחות מודעים לכך שאי דיווח על החשבון מהווה עבירה... בשירותים שאנו מספקים, אנחנו למעשה מסייעים ללקוחות להשיג את מבוקשם".

במקביל, הסתיים בלוס אנג'לס משפטם של יועצי המס הישראלים-אמריקניים, שעבדו מול בנקים ישראלים בארה"ב. דוד קלעי ובנו נדב הורשעו בכך שהפעילו משרד יעוץ מס בשם URS, שבמסגרתו היפנו אזרחי ארה"ב לפתוח חשבונות בבנקים הפועלים ולאומי ובאמצעותם להסתיר כספים מפני רשויות המס בארה"ב. על פי כתב האישום, משרד הייעוץ גם הקים ללקוחותיו ישויות משפטיות באיים הקריביים, שפתחו חשבונות בבנקים הישראליים וכך זהותם של הלקוחות האמריקניים נותרה אנונימית.

גזר הדין יינתן ב–16 במרץ, והתובע דורש עד 5 שנות מאסר וקנס של עד רבע מיליון דולר.

צרותיו של בנק לאומי עם הרשויות בארה"ב לא הסתיימו. הבנק מצוי עדיין תחת חקירה של הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC) בחשד שעובדיו סיפקו ייעוץ השקעות ללקוחות אמריקניים ללא רישיון מתאים.

מלבד בנק לאומי, גם בנק מזרחי טפחות ובנק הפועלים נמצאים תחת חקירה של הרשויות בארה"ב בחשד שביצעו עבירות דומות לאלו בהן הודה בנק לאומי.

לכתבות קודמות על הפרשה

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה