התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

אחרי בנק לאומי, גם פעילות בנק הפועלים בארה"ב על הכוונת
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 09.03.2015 17:37
בימים הקרובים ייקבע גזר דינם של 2 יועצי מס, אב ובנו ישראלים-אמריקנים, שהורשעו בכך שסייעו ללקוחותיהם להעלים מיסים תוך הפנייתם לבנק הפועלים

בנק הפועלים מסתבך בארה"בבנק הפועלים מסתבך בארה"ב; לוגו השלוחה האמריקנית למטה מימין

לוגו השלוחה האמריקנית של בנק הפועלים

 

פרשת העלמות המס של אזרחים אמריקנים באמצעות בנקים ישראלים בארה"ב, הולכת ומסתעפת, בהמתנה לגזר דינם של שני יועצי מס, אב ובנו ישראלים-אמריקנים, דוד ונדב קלעי, שהורשעו בכך שסייעו ללקוחותיהם להעלים מיסים ולהלבין כספים, תוך הפנייתם לבנקים ישראלים הפעילים בארה"ב, שם היו להם "קשרים אישיים" עם מנהלי הסניפים.

גזר דינם יינתן בימים הקרובים. התובע כריסטופר שטראוס, שניהל את החקירה נגד בנק לאומי, דרש את העונש המירבי - עד 5 שנות מאסר וקנס של עד רבע-מיליון דולר.

כזכור, לפני מספר חודשים הגיע בנק לאומי להסדר פשרה עם הרשויות האמריקניות, להם ישלם "כופר" של 400 מיליון דולר בשל עזרתו לאזרחים אמריקנים להעלים מיסים. בדרך לפשרה, הודה הבנק במעשיו ומסר את פרטי 1,500 לקוחות שסייע להם להעלים מיסים.

שעה שבנק לאומי ובנק המזרחי, שגם הוא הסתבך עם הרשויות בארה"ב, צמצמו או התקפלו מהיבשת, הבנק הגדול בישראל דווקא הרחיב בחודשים האחרונים את פעילותו ללוס אנג'לס ולסיליקון ואלי.

ודווקא הפועלים הוא שכיכב בכתב התביעה נגד קלעי שהתברר בחודשים האחרונים בפני בית המשפט בלוס אנג'לס.

אחד העדים במשפט היה משה נתיב, בעבר מנכ"ל חברת ההיי־טק WinNet, שנמכרה בשנת 2000 לחברה הישראלית ECI תמורת 40 מיליון דולר ויצרה לו רווח אישי של כ-2.5 מיליון דולר.

בעדותו המרתקת חשף נתיב איך השיטה עבדה:

לקראת מכירת החברה הוא התייעץ עם דוד קלעי בנושאי מיסוי ונהג על פי עצותיו והמלצותיו. דרכו הגיע לבנק הפועלים, שם הפקיד 2 מיליון דולר "במטרה להגן על הכספים מפני רשות המיסים בארה"ב". על פי הנחיות הבנק הוא נשלח לישראל, נפגש עם מנהל בכיר בבנק הפועלים בת"א, שפתח עבורו 2 חשבונות בבנק הפועלים בלוקסמבורג, אחד פרטי ואחד על שם חברה.

בהמשך סיפר נתיב כיצד בנק הפועלים הקים עבורו חברת off shore שתחת שמה פתח את החשבון בלוקסמבורג. "הבנק אף הציע את שם החברה", הוא העיד.

במשך השנים, על פי ההמלצות שקיבל, אישר נתיב לאנשי הבנק לסגור ולפתוח חברות פיקטיביות במקומות שונים בעולם, בהם פנמה, כדי "לבלבל" את הרשויות האמריקניות - והכל במטרה להחביא את רווחיו ממכירת החברה.

נתיב, אגב, כבר הורשע ושילם מיסים וקנסות בסך 1.2 מיליון דולר.

עד אחר במשפט, אלכסיי יאזלובסקי, מפיק טלוויזיה יהודי-אמריקני ממוצא רוסי ממרילנד,  המחזיק ערוצי טלוויזיה ברוסית המשדרים בארה"ב, סיפר כיצד הוטסו בנקאים מישראל לניו יורק כדי להיפגש איתו במלון הילטון, וכיצד סייעו לו להקים חברת קש בבליז שלחשבונה הופקדו  2.6 מיליון דולר בסניף בנק הפועלים בלוקסמבורג.

מודע לבעיות המסתמנות, בנק הפועלים טען כי החשיפה שלו בגין החקירה המתנהלת נגדו בארה"ב היא מינימלית, אבל השאיר בצד כסף בגין הפסדים שעלולים להיגרם לו כתוצאה מהחקירה המתנהלת והעדויות החדשות מלוס אנג'לס.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה