התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

אם הכלכלה האמריקנית כל כך פורחת, למה 2.3 מיליון בתי אב בארה"ב על סף פשיטת רגל?
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 06.05.2015 17:58
1 מכל 4 שוכרים בארה"ב - 11.25 מיליון משקי בית - מוציאים חצי מהכנסותיהם נטו על הוצאות דיור. כלכלנים אומרים שזו נוסחה לקטסטרופה

 

מיליונים בארצות הברית על סף פשיטת רגלהאמנם יש התאוששות כלכלית בארצות הברית? האם תהיה העלאת ריבית השנה? בשנה הבאה? מתי?

אם תשאלו מומחים בוול סטריט, תשמעו מפי רבים מהם את ההודאה שאין שום התאוששות כלכלית... שהבנק הפדרלי לא יוכל להרשות לעצמו להעלות את הריבית בארה"ב השנה - לא ביוני, ולא בספטמבר, אולי בשנה הבאה יסתכן ויעלה את הריבית בחצי-אחוז. ולהיפך: המומחים מעריכים שהבנק יצטרך להרחיב את תוכנית ההזרמה שלו.

גם שוק העבודה אינו נראה טוב כמו המספרים שהממשל מנסה לנפח. המציאות היא, ששיעור האמריקנים המבוגרים שנאלצים לעבוד כיום הוא הגבוה מעולם.

אך הנתונים המדאיגים ביותר מגיעים משוק הנדל"ן. על פי סקר שערך הארגון  Enterprise Community Partnerהלוחם למען דיור בר השגה, 1 מכל 4 שוכרים בארה"ב -  11.25 מיליון משקי בית - מוציאים חצי מהכנסותיהם נטו על הוצאות דיור, ומצב שבו אדם משלם מחצית משכרו או יותר על דיור הוא מתכון לקטסטרופה כלכלית. על פי הסקר, מצב זה יגרום ל-2.3 מיליון בתי אב בארה"ב לחיות על סף פשיטת רגל שתביא בסופו של דבר לפשיטת רגל של רבים מהם והידרדרות לעשירונים נמוכים. 

רוב הצעירים היום, על פי הסקר, בוחרים - לעיתים רבות מחוסר ברירה או אפשרות לקבל משכנתא לרכישת בית - בדיור בשכירות, לא נוטים לרכוש בתים ולא רואים עצמם רוכשים בתים ברמות המחירים המתקיימות כיום. 

עורכי הסקר מתריעים, כי מאז שנת 2010 מחירי השכירות עלו פי 2 מקצב העלייה בשכר בארה"ב. אבל למרות האינסנטיב הכלכלי, התחלות הבנייה והתשתיות אינן עומדות בקצב הביקוש למגורים בשכירות. וגרוע מכך, חברות הבנייה בארה"ב מעדיפות לבנות בתים יוקרתיים, בהם שולי הרווח גבוהים יותר, מה שפוגע עוד יותר באוכלוסיות המעמד הבינוני והבינוני-נמוך.

עוד תחזיות פסימיות על עתיד הכלכלה האמריקנית נשמעו בסוף השבוע בכנס SALT שהתקיים בלאס וגאס בחסות מגזין העסקים "פורבס". אחד הדוברים הראדיקליים היה פיטר שיף, מנכ"ל חברת השקעות סולידית, שהאשים את הממשל והבנק המרכזי בארה"ב ב"הסחת את דעת הציבור והשווקים מהמצב הקשה בו נמצאים אזרחי ארצות הברית... הבנק הפדרלי מבלף לכל אורך הדרך, כדי לא לחשוף עד כמה כלכלת ארה"ב שברירית".

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה