התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

הרפתקאות נדל"ן בטיימס סקוור
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 14.05.2015 21:34
בניין טיימס סקוור, שנתן לכיכר המפורסמת ביותר בעולם את שמה, מחליף ידיים ונשאר ב'משפחה': לב לבייב מכר אותה למשפחת קושנר היהודית-אמריקנית. כל הפרטים

בניין טיימס סקוור במפגש הרחובות 42 וברודוויי בניו יורק

בניין טיימס סקוור במפגש הרחובות 42 וברודוויי בניו יורק הוא אחד הבניינים הידועים בעולם, מוקד תיירות עולמי, בעיקר בזכות האורות המרצדים ושלטי החוצות הרחבים המתנוססים בו. לא רבים ממיליוני הצופים בו יודעים שמאז 2007 הוא בבעלות איל ההון הישראלי-רוסי-אמריקני לב לבייב.

השבוע החליף הבניין ידיים - קבוצת אפריקה-ישראל של לבייב מכרה את מניותיה בו (50.1%) למשפחת קושנר היהודית-אמריקנית מניו ג'רזי תמורת 295 מיליון דולר.

משפחת קושנר, שעשתה את הונה בהשקעות נדל"ן, ידועה בקשריה הטובים עם ישראל - ולאחרונה ניסתה לרכוש את השליטה בקבוצת הביטוח הישראלית "הפניקס". את עסקי המשפחתה מנהל ג'ארד קושנר, הנשוי לאיבונקה טראמפ, בתו של איל הנדל"ן דונלד טראמפ.

מצד לבייב ניהלה את העסקה בתו, חגית לבייב סופייב, מנכ"לית אפ"י ארה"ב.

בניין הטיימס סקוור, ששימש בעבר ביתו של העיתון הנודע "ניו יורק טיימס" שנתן לאתר את שמו, נרכש בידי אפריקה-ישראל כחלק מגל השקעות שביצע לבייב בנדל"ן אמריקני, בעיקר בניו יורק. מומחי נדל"ן הזהירו אז, שלבייב 'מעלה' את השוק ומשלם סכומים מנופחים - מה שבדיעבד התגלה כנכון. לפני כ-8 שנים שילמה אפריקה-ישראל על הנכס היוקרתי 550 מיליון דולר, והשקיעה עוד כ-150 מיליון דולר בשיפוצו.

מאז פרץ משבר האשראי, אפריקה-ישראל אולצה להסדר חוב ענקי עם מחזיקי אגרות החוב שלה ש'גולחו' מחצי מיליארד דולר. גם בניין הטיימס סקוור נכנס לחובות, ואפריקה-ישראל הואשמה בהפרת תקנות אמריקניות הנוגעות לאשראי שלקחה לביצוע הרכישה. החברה נאלצה לוותר על כ-50% מהמניות בחברת הנכס לטובת נושיה, ובהמשך מכרה את הקומות 5 עד 16 לקרן "בלקסטון" תמורת 160 מיליון דולר.

בשורה האחרונה, החברה טוענת ל"רווח לא מהותי" מהרפתקת הטיימס סקוור שלה.

ובינתיים, הכיכר הנודעת בלב ניו יורק ניצבת מול סכנה שעלולה לפגוע במוניטין שלה: גופי ממשל פועלים בניסיון להסיר את שלטי הניאון המפורסמים של טיימס סקוור בטענה היא שהם מפרים את החוק הפדרלי לטיפוח כבישים, המגביל את גודל שלטי החוצות שמותר לתלות לצד עורקי תחבורה עירוניים.

מדובר בחוק ישן יחסית, שהממשל מבקש לאכוף עכשיו על ניו יורק ומאיים שאם לא יתמלא לא יועברו תשלומים פדרליים המגיעים לעיריית ניו יורק בגובה של 90 מיליון דולר. בעירייה עושים ככל יכולתם כדי למנוע את רוע הגזרה, ועתה תצטרף למאבק משפחת קושנר בעלת הקשרים המסועפים, שתעשה ככל יכולתה כמובן לשמור את טיימס סקוור והבניין הנושא את שמו במרכז העניינים.

לכל הכתבות החדשות

צילום: ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה