התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

תרמית הבנקים הגדולה: כך הם הונו אותנו במסחר במטבעות זרים
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 23.05.2015 18:52
ג'יי-פי מורגן צ'ייס, CITI ובנקים נוספים הונו מיליוני לקוחות במשך 5 שנים כשעשו מניפולציה מתואמת בשערי המרה של עשרות מטבעות. הם ישלמו, אבל לא ללקוחות

הונאת שערי המט"ח בארצות הברית
למעלה מ-10 מיליארד דולר - זהו הקנס, הגבוה ביותר מעולם, שהוטל ע"י משרד המשפטים האמריקני על 5 מהבנקים הגדולים והמכובדים בעולם; כולם פעילים מאוד בארה"ב. 

הכסף הזה לא יגיע ללקוחות מרומים שהונוּ, אלא לקופת הממשל האמריקני, מ-ג'יי-פי מורגן צ'ייס (JPMorgan Chase) ו-CITI האמריקנים, מ"בנק ברקליס" הבריטי ומהבנק הממלכתי של סקוטלנד.

שיובן, מדובר בעבירות פליליות של ממש, הנוגעות למניפולציה בשערי מטבעות בעולם ולתיאום מחירים, "קשירת קשר", באחד השווקים הפיננסיים הגדולים בעולם שבו מתגלגלים למעלה מ-5 טריליון דולר ביום!

בנק חמישי, UBS השווייצרי, לא הואשם בפלילים, אך נקנס גם הוא על הונאה שביצע בשערי הריבית.

הקנס הוא תוצאה של הסדר שנסגר בין הבנקים לבין הבנק הפדרלי בארה"ב, משרד המסחר האמריקני והמפקח על הבנקים בניו יורק. גם הממשל הבריטי יקבל חלק מהשלל.

על פי מסמכי בית המשפט בניו יורק, הבנקים הודו שניהלו את הונאת תיאום השערים במשך 5 שנים, בין השנים 2007 ל-2013, בידיעה שהם מיפרים את החוק. סוחרים מטעמם היו מבצעים מניפולציות בשערי מטבעות שונים בתיאום בין-בנקאי; מה שלכד את לקוחותיהם במלכודת של מחיר אחיד. 

מקור במשרד המשפטים האמריקני הדגיש, כי תפיסת הבנקים היא חלק מהחזית החדשה במאמצים להעניש את וול סטריט על פשעים פיננסיים, וציין כי הבנקים פיטרו כחלק ההסדר את כל העובדים שהיו מעורבים בהונאה.

מבקרי ההסדר, לעומת זאת, היו רוצים לראות דם, ובבלוגים כלכליים רבים קובלים שבפועל לא יועמד לדין אף עובד או מנהל שהיה מעורב בהונאה.

ובכל זאת - הודאה של כל כך הרבה בנקים גדולים באישומים פליליים היא חסרת תקדים. ג'יי פי מורגן צ'ייס ו-סיטי יהיו הבנקים הגדולים הראשונים בארה"ב שהודו אי פעם בעבירה פלילית.

החקירה החלה ב-2013 והקיפה 15 בנקים בחשד שחלקו זה עם זה מידע סודי, ותיאמו עם גורמים אחרים בשוק ביצוע עסקות מטבעות במחירים מוסכמים. בכך הם קבעו למעשה את שוק שערי ההמרה של של עשרות מטבעות. השפעת השערים הקבועים נגזרה גם לאלפי קרנות נאמנות ופנסיה שחלק מהחזקותיהן במטבעות זרים.

למדור הכלכלה והנדל"ן 

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה