התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

חלום רטוב: אם העשירים ביותר היו מחלקים לעניי ארצם את כספם, כמה כל עני היה מקבל?
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 25.09.2015 16:19
"מדד רובין הוד" חושף את העובדה המרה, שהונם של כמה מאות מיליארדרים לא יושיע את גורלם של מיליארדי עניים

עני ועשיר

עני ועשיר: "מדד רובין  הוד" - רעיון חדש של סוכנות החדשות הכלכליות "בלומברג", נועד להתמודד עם אג'נדת חלוקת העושר והתסכול הרב שחשים רוב דיירי העולם מול המציאות מעוררת הקנאה שכמה מאות מאיתנו מחזיקים ברוב ההון עלי אדמות וכל השאר עובדים על מנת להעשיר אותם עוד יותר.

המדד בדק כמה כסף יקבל כל עני אם האיש העשיר ביותר בארצו היה מחלק לעניי עמו את הונו. רמת העוני היא המקובלת בכל מדינה שנבדקה. והסכום שיקבל כל עני תלוי הן בעושרו של האדם העשיר ביותר במדינה שבה הוא חי, אבל גם במספר העניים שבה.

בארה"ב, למשל, הונו העצום של ביל גייטס - 84 מיליארד דולר בספיקה האחרונה, היה נותן רק 1,736 דולר לכל עני; לא משהו שמסדר בחיים.

נחמה: בהודו לו חילק האיש העשיר ביותר, מוקש אמבני, את כל הונו – 22 מיליארד דולר, בין עניי הודו, היה כל אחד מהם זוכה לסכום עלוב של 59 דולר (ובמושגים הודיים: 118 ארוחות בסיסיות).

ובסין היה כל עני מקבל 234 דולר - אם ג'יק מא, הסיני העשיר בעולם, היה משתף בהונו (84 מיליארד דולר).

המרוויחים היפותטיים הגדולים הם הקפריסאים - שכל עני בהם היה מקבל 44,998 דולר, אם העשיר המקומי ג'ון פרדריקסן היה מחלק את הונו (15 מיליארד דולר) בין עניי האי... ואזרחי שבדיה שהיו מרוויחים מהסידור 33,149 דולר, אם איל ההון שלהם, אינגבר קמפראד, היה מחלק את כספו (45 מיליארד דולר).

בישראל - לו חילק האיש העשיר במדינה אייל עופר את הונו - 7 מיליארד דולר, בין עניי ישראל, היה כל עני מקבל 4,040 דולר בסך הכל.

בין הערבים, המרוויחים הגדולים הם הסעודים. מעט עניי המדינה היו מקבלים כל אחד 8,261 דולר מהונו של אל-וואליד בן-טלאל, העשיר בממלכה (הון של 31 מיליארד דולר).

מסקנה: גם רובין הוד מודרניים לא היה מצליחים להקל ולשפר באופן משמעותי את חיי העניים בעולם.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: The School of Life / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה