התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מה מצב הכלכלה האמריקנית?
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 29.03.2016 16:25
פרשננו הכלכלי שלומי אמיר האזין לנאומה של יו"ר הבנק הפדראלי בניו יורק שהכל חיכו לו, וניסה להבין לאן נושבות רוחות הכלכלה,ובעיקר מה תהיה הריבית בסוף השנה

 האשה החזקה של הכלכלה האמריקנית, ג׳נט יילן, מנסה להרגיע... האשה החזקה של הכלכלה האמריקנית, ג׳נט יילן, מנסה להרגיע...

עולם הכלכלה האמריקני היה קשוב כולו הבוקר להופעתה של יושבת ראש הבנק הפדראלי ג'נט ילן ב"מועדון הכלכלי" בניו יורק.

בשורה אחת: "האינדיקאטורים האחרונים מעידים על אי אחידות בנוגע למצבה הכלכלי של ארה"ב לכן עמדת הפד, שבחר לנקוט במשנה זהירות ולצמצם את מספר העלאות הריבית השנה מארבע - כפי שהיה בתכנית המקורית שהציגה בדצמבר, לשתיים בלבד.

ילן מנתה את הנימוקים להחלטה ובעיקר הצורך להתמודד עם סביבת אינפלציה חלשה באמצעות מהלך הדרגתי ולא מהיר של העלאת ריבית, שעומדת עתה על 0.25%.

"ראוי שנמשיך לנקוט בזהירות בכל מה שקשור למדיניות הריבית", אמרה ילן, והעירה, כי "התנאים הפיננסיים הנוכחיים תומכים פחות בהעלאת ריבית מאשר המצב ששרר בדצמבר האחרון... במצב של עלייה באי הוודאות, המדיניות הטובה ביותר היא הדרגתיות... לכן הריבית תועלה בשנים הקרובות, אך באופן מאוד מדורג וזהיר".

באשר לעלייה האחרונה בשיעור אינפלציית הליבה, יו"ר הפד הזהירה מפני מסקנות נחפזות. "מוקדם מדי לדעת האם זוהי עלייה בת-קיימא". שיעור האינפלציה בארה"ב רשם בחודש פברואר ירידה קלה של 0.2%, אך אינפלציית הליבה רשמה עלייה של 0.3%.

מה יקרה אם הכלכלה האמריקנית תידרדר שוב?

ילן אמרה שהפד מעבד שורה של כלים שבהם יוכל להשתמש במקרה של הידרדרות במצבה של כלכלת ארה"ב. למשל, אם יתעורר צורך בכך, הבנק הפדראלי יבצע רכישת אג"ח כתמיכה בשווקים, "באופן מוגבל בשלב ראשוני", הדגישה הנגידה, "ובכלל - נוכל לספק תמריצים מתונים בלבד".

עם זאת, להערכתה של ילן, גם  "טלטלה בשווקים הפיננסים" לא תיצור יותר מ"השפעה מוגבלת" על כלכלה היבשת.

מה בדבר האפשרות לריבית שלילית, כפי שהנהיגו הבנקים של האיחוד האירופי?

ילן לא הזכירה את האפשרות של ריבית שלילית. מאידך, לא רמזה לכוונה להעלות את הריבית בפגישה הקרובה של ראשי הבנק הפדראלי, שתתקיים ב-26 וב-27 באפריל.

ומהם הסיכונים המרכזיים לכלכלה הגלובאלית? 

לדברי ילן, ההאטה בכלכלה הסינית מחירי הנפט הנמוכים.

הודעת ילן על "הזהירות הנדרשת" התקבלה בחיוב בשווקים הפיננסיים. רוב המשקיעים מעדיפים סביבת ריבית נמוכה והמשך החולשה של הדולר. המדדים דאו ג'ונס, נאסד"ק ו-S&P 500 עברו מיידית לעליות, והירידות במחירי הנפט התמתנו.

לכל הכתבות החדשות

צילום יילן: Board of Governors of the Federal Reserve  / ויקיפדיה;

צילום אילוסטרציה: Vichaya Kiatying-Angsulee / freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה