התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מי הם רוכשי בתי היוקרה בניו יורק, במיאמי ובלוס אנג'לס?
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 02.04.2019 21:29
הרשות לאכיפת פשעים פיננסיים במשרד האוצר האמריקני חושדת שרבות מהן נרכשו בכסף מלוכלך ע"י משקיעים זרים מפוקפקים באמצעות חברות קש אנונימיות

One 57 Winter Garden, New York - מי משלם 6,000 דולר לסקוור-פיט? ומראה מסלון אחת הדירות שבו (בתצלום למטה). אין קשר בין דיירי בניין זה דווקא, אחד היקרים בעולם, לנושא הכתבהOne 57 Winter Garden, New York - מי משלם 6,000 דולר לסקוור-פיט? ומראה מסלון אחת הדירות שבו (בתצלום למטה). אין קשר בין דיירי בניין זה דווקא, אחד היקרים בעולם, לנושא הכתבה

כך נגמר שוק בתי היוקרה להשקעה בארה"ב: חוקים חדשים שנמצאים על סף אישור, ביטול פרויקט ענק במנהטן, חשדות שרוכשי נדל"ן זרים בארה"ב מלבינים כסף מלוכלך ומנצלים את את חוקי ההגירה - כל אלו מצננים את שוק המיליארדרים.

בשנים האחרונות רוכשי בתים מסתוריים ואנונימיים חטפו את הנדל"ן היקר ביותר במספרים גדלים והולכים, והקפיצו אגב כך את מחירי דירות היוקרה בניו יורק, במיאמי ובלוס אנג'לס.

אלא שעתה הרשות לאכיפת פשעים פיננסיים  (FinCen) במשרד האוצר האמריקני, חוקרת חשדות שבתים ודירות יקרים רבים שנרכשו בשנים האחרונות בערים מבוקשות בארצות הברית, משמשות להלבנת כסף מזומן בלתי-חוקי, אם ע"י אילי הון זרים ומושחתים, או פושעים בינלאומיים, לרוב באמצעות חברות קש מופרכות המפטמות ב'כסף מלוכלך'.

העובדה שחוקרי משרד האוצר האמריקני החלו לרחרח כבר הביאה לכך שברבעון הראשון של השנה מספר הנכסים במנהטן שנמכרו ב-4 מיליון דולר ויותר ירד לרמתו הנמוכה ביותר מזה 4 שנים.

כך, למשל, נחקרים במיאמי שורה של עסקות נדל"ן, שנעשו באמצעות חברות קש באיים המספקים מקלטי מס, בתיווכה של "מוסק פונסקה" - חברת ראיית החשבון מפנמה סיטי שבמרכז ההדלפה של "מסמכי פנמה". במהלך החקירה, 8 אזרחים זרים נעצרו ונחקרו לאחר שקושרו לשחיתות או להונאה במדינות המוצא שלהם.

בתפוח הגדול - פרויקט נדל"ן יוקרתי גרנדיוזי, בן 78 קומות, בלב איזור היוקרה באפר איסט סייד שבמנהטן, המיועד כולו למשקיעים זרים, הגיע לבית המשפט עם בקשה להגנה מפשיטת רגל (צ'פטר 11), לאחר שיזמיו לא הצליחו לממן מחדש הלוואות קצרות טווח לפרויקט היוקרתי.

כשלון הפרויקט בניו יורק מעיד לא רק על בעיות בכלכלה האמריקנית, אלא גם על שינוי יחס הממשל האמריקני לרוכשים בינלאומיים, שהיוו מאז המשבר הכלכלי את רוב רוכשי בתי ודירות היוקרה בניו יורק, במיאמי ובלוס אנג'לס.

כמה חוקים חדשים שנמצאים על הפרק אמורים לשים סוף לשחיתות, ואולי גם למחירים מרקיעי השחקים של בתי היוקרה ש'מרימים' את השוק כולו.

כך, למשל, חברות ביטוח יחוייבו לזהות את האנשים שמאחורי חברות קש ששילמו במזומן עבור נכסים בשווי של יותר מ-3 מיליון דולר במנהטן ויותר ממיליון דולר במיאמי - האיזור השני בגודלו בהשקעות זרות בנכסים.

במקביל ׳תשודרג׳ תכנית הוויזה EB-5, המכונה "הקראק של שוק הנדל"ן", המאפשרת לאזרחים זרים להיכנס למסלול לקבלת ויזה אמריקנית אם רק ישקיעו חצי מיליון דולר בפרויקטים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. ברשות ההגירה מונחים כיום כ-17,000 בקשות EB-5 שמחכות לאישור על בסיס השקעה, בעוד הרשות מבקשת להעלות את הסכום הנדרש ל-1.2 מיליון דולר.

פרויקטים של משקיעי EB-5 מסתיימים הרבה פעמים בבית המשפט, כמו במקרה גורד השחקים במנהטן. במקרה אחר, רשות ניירות הערך האמריקנית האשימה יזם של EB-5 משיקגו שהונה 20 משקיעים סינים ביותר מ-145 מיליון דולר, שהיו אמורים להיות מושקעים בבית מלון שלא הוקם ולא נברא. במקרה אחר, עורך דין ניו יורקי הואשם בכך שהכניס לכיסו עמלות מוגזמות ממשקיעי EB-5, גם הם סינים, בסך 1.2 מיליון דולר.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Facts And Benefits / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה