התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

השלכות הגירה על המסים - למי משלמים
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 08.05.2017 10:02
עובדים עבור חברה ישראלית, אך הגרתם לארה"ב? למי תשלמו מיסים? על שיקולי המס המיוחדים של ישראלים המהגרים לארה"ב

העולם המערבי מתמודד עם סיטואציה ייחודית עקב תופעת ההגירה, מדובר על סיטואציה בה מהגרים שעובדים במדינתם החדשה צריכים לשלם מסים. לא מעט שאלות עולות בנושא זה, למי וכיצד משלמים את המסים, האם למדינה החדשה אליה היגרו או למדינתם הקודמת, ומה לגבי מצבים מורכבים יותר, כגון אנשים שהיגרו למדינה חדשה אך עבודתם מתבצעת במדינת המקור ומשם הם מקבלים את שכרם?

מדובר על מקרים אשר משרדי רואי חשבון רבים רבים נאלצים להתמודד איתם, בין אם מדובר בישראלי אשר חי בארצות הברית אך עובד עבור חברה ישראלית וממנה הוא מקבל את שכרו, ובין אם מדובר בישראלי שחי בארצות הברית או בכל מדינה אחרת, ומקבל את שכרו מחברה בה הוא עובד באותה מדינה.  

שתי המלצות בסיסיות

לפני שנתייחס למספר נקודות משמעותיות בהקשר של הגירה ומסים, ניתן שתי המלצות בסיסיות, הראשונה, לא לעבוד עליו, לא להסתמך אך ורק על מה שאנחנו שומעים או קוראים באינטרנט. יש לפנות אל רואי חשבון ולברר כיצד עלינו לנהוג בשביל לא לעבור על החוק. בוודאי אם אנחנו עצמאים ולא שכירים, אשר החברה מטפלת בעניינו.

ההמלצה השנייה, היא לברר את כל הנושא לפני שאנחנו מהגרים, אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בסיטואציה, בה אנחנו לא מורשים לעבוד או שנטל המסים הופך את כל המעבר, ללא משתלם מבחינה כלכלית.

הגירה ומסים – דברים שצריך לדעת

ישראלים שמהגרים לארצות הברית צריכים לדעת, שאין זה משנה היכן מקום עבודתם נמצא, בין אם הוא נמצא בדירה ליד ובין הוא נמצא בישראל, הרי שהם מחויבים לשלם מס לארצות הברית, מעצם העובדה שהעבודה יוצרה בארצות הברית. אחרת, זה נחשב עבודה בשחור, כלומר עבירה פלילית.

ישראלים שחיים בארצות הברית או בכל מדינה אחרת, צריכים לדעת האם הם נשארים תושבים ישראלים או שלא. במידה וכן, הרי שעליהם לשלם מס, במידה ולא, אז מדובר בתשלום מס בתנדבות. מה שכן, אם משלמים מס בישראל, זה לא מזכה על תשלום מס בארצות הברית. כלומר, ייתכן מאוד שנגיע למצב בו נשלם מס כפול. נקודה נוספת שחשוב לדעת הוא, ישראלים שעוזבים את הארץ, בין אם הם שכירים או עצמאים, חייבים בהגשת דוח מס בישראל.

אז מה הפתרון?

רואי חשבון רבים מציעים פתרון שהוא חלקי אך אפשרי, והוא להיות ספק נותן שירות עבור המעסיק הישראלי. כך בעצם, אנחנו נוציא לו חשבונית ואז נצטרך להתייחס רק למס הכנסה האמריקאי, מאחר ולא יהיה לנו תלוש משכורת מחברה ישראלית.

לפני סיום חשוב לציין כי עולם ההגירה ועולם המסים משתלבים ביחד עוד לפני שאנחנו ניגשים בכלל לשאלה למי וכיצד אנחנו משלמים מס. שאלה זו עולה כשאנחנו מבקשים ויזת עבודה.  האם מדובר ב"ויזה פתוחה", כלומרויזה המאפשרת לנו לעבוד בארה"ב בכל מקום, או לחילופין האם זו ויזה שמיועדת למעסיק ספציפי או ויזה שאיננה מאפשרת לנו לעבוד כלל. אם במקרים הקודמים שתיארנו, המלצנו לשכור את שירותים של רואי חשבון, הרי שכאן אנחנו ממליצים לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בהגירה וויזות, על מנת שיטפל עבורנו בעניין זה.

הוסף תגובה חדשה