התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

חושבים אקדמיה בישראל: מה לומדים במנהל עסקים
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 30.08.2017 11:18
לימודים המתאפיינים באינטר-דיסציפלינריות ולכן נוגעים במגוון רחב של תחומים. במאמר הבא נציג את הנושאים המרכזיים ונבין מה היתרון שלהם בשוק העבודה

מנהל עסקים הוא תחום ידע רחב ששייך מבחינה אקדמית לדיסציפלינה של מדעי החברה. התחום עוסק בתורת הניהול של ארגונים בעלי מטרות רווח, אך הוא יכול גם לסייע לניהול מוסדות ציבור, ארגונים ללא מטרות רווח וכמובן עסק קטן ועצמאי. בתי הספר שמלמדים את התחום נמצאים במעמד של פקולטה ברוב מוסדות ההשכלה הגבוהה ברחבי הארץ והעולם ונושאי הלימוד המרכזיים נקבעים לפי ההתמחות.

נהוג לחלק את מסלול הלימודים לחטיבות ולהבחין בין נושאים שנמצאים תחת לימודי תשתית, לימודי מנהל עסקים ולימודי התמחות. לימודי התשתית הם תחת מדעי ההתנהגות, משפטים וכלכלה, לעומת מנהל עסקים שכולל לימודים כלכליים ולימודים אינטגרטיביים. לשם השוואה, בחלק ממוסדות הלימוד מעניקים אפשרות להתמחות במימון, טכנולוגיות מידע, חשבונאות, שיווק, פרסום, תקשורת ועוד.

נושאי הלימוד בכל מסלול לימודים

על אף הבדלים בין מסלולי הלימודים ובעיקר בין התואר הראשון, ניתן להצביע על מספר נושאים שהם חלק בלתי נפרד מהתחום. ראשית, כל סטודנט שמצטרף למסלול הלימודים נדרש לגלות בקיאות בנושאים של ניהול המימון וניהול השיווק. בשלבים המוקדמים של הלימודים נערכות סימולציות בנוגע לקבלת החלטות ומועברים שיעורים תיאורטיים על מוצרים, מחירים, מיצוב ומכירות.

על בסיס ניהול המימון וניהול השיווק ניתן לעבור לשלבים מתקדמים יותר של תחומי הלימוד. בשלבים האלה לומדים איך לנהל ייצור ולייעל תהליכי ייצור קיימים, מה לעשות בשביל להפיק מקסימום רווח במינימום עלות ובאיזה אופן לשלב את המשאב האנושי בארגון המודרני. כפי שניתן לראות, מדובר בנושאים מגוונים שמעידים על כך שמדובר בתחום אינטר-דיסציפלינרי בעל ערך מוסף לבוגריו.

הרחבת מסלול הלימודים הבסיסי

קיימת גם אפשרות להרחיב מסלול בסיסי של לימודי מנהל עסקים עם התמחויות ספציפיות. אלו כוללות למשל ניהול מערכות מידע, טיפול בתוכנה לניהול קשרי לקוחות ובעיקר סנכרון בין ארגז כלים דיגיטלי לבין כלים מעשיים ומסורתיים שעומדים לרשות המנהל המודרני.

בנוסף, הסטודנטים שממשיכים להתמחות מיוחדת צוברים ידע בכל מה שקשור לעלות המחשוב, צרכים באבטחת מידע ומניעת תקלות. חלקם בוחרים ליישם את הידע הזה לאחר מכן במשרת שכיר בגופים מובילים, בעוד חלק אחר משתמשים בו על מנת להוכיח את נחיצותם בשוק העבודה ולהמשיך להתקדם בסולם הדרגות.

עוד דרך להרחיב את מסלול הלימודים הבסיסי היא באמצעות התמחות בחקר ביצועים. זהו תחום חדש יחסית שבו משתמשים במודלים וכלים מתמטיים בשביל לשפר את הניהול ברמות שונות של הארגון. על אף שרוב הסטודנטים מצטרפים לארגונים הגדולים בתפקידים זוטרים בלבד עד שהם צוברים מספיק שנות ניסיון, היכרות עם התחום של חקר ביצועים מעניקה להם יתרון וערך מוסף על פני דורשי עבודה מתחרים.

 

הוסף תגובה חדשה