התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מהי הרגולציה בזירות הסוחר?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 04.10.2017 22:39
הרגולציה בתחום המסחר המקוון נועדה לשמור על המשקיעים, שינויים רגולוטריים שבוצעו בשנים האחרונות ישפיעו על שוק הפורקס. כיצד? הכל בכתבה הבאה

על מנת לשמור על זירות הסוחר חפות מאינטרסים עסקיים אישיים וכאלו שאינן משקפות את השוק החופשי, הוחלט לבצע מספר שינויים בחוק לניירות ערך, המתייחסים לכל הפרמטרים שבהם על החברות לעמוד כדי שתוכלנה לעסוק בתחום. לאור הופעת זירות מסחר עצמאיות רבות בשנים האחרונות, שבחלקן נסגרו עקב היותן לא חוקיות, נכנסה הרגולציה גם לזירות הסוחר מסוג פורקס, שכללו עד לכניסתה של אותה רגולציה 21 חברות שונות. כיום ישנן 6 חברות, העומדות בכל הקריטריונים הנדרשים ונושאות את הרישיון הנכסף לפעול בזירות הסוחר.

כיצד היא באה לידי ביטוי

בשנים האחרונות הפכו, כאמור, זירות המסחר העצמאיות לשחקן משמעותי ובולט מאד, ובעיקר כתוצאה מהתפשטותן של טכנולוגיות המסחר האונליין וגם הפיכתו של האינטרנט לכלי בעל חשיבות רבה מאד בחיינו. זירות מסחר אלו, המתקיימות מחוץ לבורסות השונות, מתבססות על מכשירים פיננסיים שונים, המנוהלים על נכסים כמו מט"ח, מניות, סחורות, מדדים ועוד. לאור טענות רבות, שחזרו והעלו הלקוחות הלוקחים חלק באותן זירות, נמצא כי כמה חברות המתמחות בכך פועלות באופן שאיננו תקין ובניגוד אינטרסים מוחלט. הדבר בא לפועל בעידוד הסוחרים לקחת סיכונים על ידי מתן הטבות שונות וגם מתנות. בזכות הרגולציה כיום נאסר על החברות להציע ללקוחותיהן מתנות ועליהן לשמור על שקיפות מלאה.

אם בעבר, יכלו אותן זירות מסחר לשמור על גמישות רבה בכל הקשור לניהול העסקאות והלקוחות, הרי שכיום בזכות הרגולציה, הן נדרשות להגביל את פעילותן למינוף של עד פי 100, תוך התייחסות לתנודות הנכסים שבהן הן מתמקדות. ובנוסף, לאור מעילה בכספי לקוחות, כפי שקרה בעבר בקרב מספר חברות פורקס, נדרשות כיום החברות הלוקחות חלק בזירות הסוחר להפקיד את כספי לקוחותיהן בחשבון נפרד, הזוכה לפיקוח מתמיד, בדומה לפיקוח על נזילות החברה. הליכים אלה הופכים, בסופו של דבר, את החברות לכאלו המתווכות בין הלקוחות לבין השוק, כשרווחיהן נובעים מעמלות הפעולה, שאותן משלם כל לקוח ולקוח.

חברות הפורקס השותפות בזירות הסוחר

נכון ל-2016 ישנן כיום בארץ מספר חברות פורקס בעלות רישיון לניהול זירות הסוחר, ביניהן: Firstindex, FXCM, Real Forex וגם Plus500 ישראל, A trade ו-קולמקס. חברות אלו מציעות שירותי מסחר בשווקי ההון השונים (מקומיים ובינלאומיים) ומציעות ללקוחותיהן רמת אמינות גבוהה וגם מקצועיות רבה. ישנן כמה המתפרסות על פני מדינות רבות ברחבי העולם ועם סניפים באירופה, בארצות הברית, באסיה, באפריקה וגם באוסטרליה. הן מספקות ללקוח פלטפורמה, המסייעות לו לערוך ניתוחי מסחר, תוך שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים. למרות הסיכונים הנלווים לכל מסחר, בזכות הרגולציה ועמידתן של החברות בעלות הרישיון בכל הקריטריונים הנדרשים על פי החוק, יכולים המשקיעים להיות בטוחים שהם מקבלים את מיטב הכלים שיעזרו להם לבחור בכיוון הנכון ולבצע החלטה שקולה ומושכלת.

 

הוסף תגובה חדשה