התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

איפה כדאי להשקיע בנדל"ן בישראל
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 06.05.2018 03:41
השתנותה של המציאות הישראלית וצמיחתן של מגמות שונות מייצרות הזדמנויות חדשות, אותן יוכלו לזהות מרחיקי-הראות ולנצלן לצורך מיקסום השקעתם.

בתחילת המילניום הנוכחי, לאחר תקופה ארוכה בה סבל שוק הנדל"ן הישראלי מירידה כמעט-מתמדת במחירי הדירות, חלה לפתע העלייה המיוחלת, לה ציפו כל הנוגעים בדבר - היזמים, המשקיעים, רוכשי הדירות והמתווכים. המומחים התולים את העלייה בהורדת הריבית במשק עד לרמת המינימום, הצביעו על שתי דרכים עיקריות בהן השפיעה הורדת הריבית ע"י בנק ישראל על מחירי הנדל"ן ועל התעוררותו של שוק הנדל"ן בישראל. הדרך הראשונה היא, ההשפעה הברורה שהייתה להורדת הריבית על הוזלת המשכנתאות (וכפועל יוצא מכך, גם הגדלת פלח השוק של אלה אשר עומדים לרשותם המשאבים הנדרשים לצורך רכישת דירה), הדרך השנייה היא הפיכתם של הפיקדונות בבנקים להשקעה פחות אטרקטיבית (גם באופן יחסי, בהשוואה להשקעה בנדל"ן, וגם באופן אבסולוטי). כך שהשילוב בין שתי השפעות אלה, הפך את רכישת נדל"ן בישראל למטרת השקעה, לאחד מאפיקי ההשקעה מניבי התשואה המשמעותית ביותר באותה התקופה. עד כדי כך, כי דירות מסוימות בתל אביב שנרכשו לצורך השקעה בשנת 2006, נהנו מתשואה של קרוב ל-10%. לצורך השוואה, רכישת נדל"ן בישראל כהשקעה כיום, רק לעיתים נדירות עשויה להגיע לתשואה של 2%, ואף זאת, כאשר מדובר בנכסים ספציפיים במיוחד.

 

מבט עכשווי על נדל"ן בישראל

 

ההקדמה הארוכה והמפורטת הזו, מגיעה על מנת לתת את הניגודיות הרצויה והנחוצה להבנת שוק הנדל"ן של ימינו, השוק ממנו נמלטים המשקיעים הרציניים ובעלי ההון. אותם משקיעים אשר, עד לא מזמן, יכלו ליהנות מרכישת מספר דירות עד שחוק הדירה השלישית, אותו יזם וקידם שר האוצר משה כחלון, גירש אותם ושלח את מרביתם לתור אחר אפיקי השקעה מניבים ויציבים יותר. מאידך, גם למשקיעים הצנועים והסולידיים יותר הפך שוק הנדל"ן הישראלי לפחות משתלם, כאשר הכדאיות הכלכלית לרכישת דירה צנחה באופן חד. ולמרות כל זאת, אין פירוש הדבר כי אין נדל"ן בישראל, או כי שוק הנדל"ן חזר לדשדושו, אלא כי יש לבחון כל השקעה בנדל"ן בתשומת לב רבה, בהתאם לנסיבות ולנתונים העדכניים לעת ההשקעה.

 

היכן, בכל זאת, משתלם להשקיע ברכישת נדל"ן בישראל?

 

אם הזכרנו את ה"נסיבות", השתנותה של המציאות הישראלית וצמיחתן של מגמות שונות מייצרות הזדמנויות חדשות, אותן יוכלו לזהות מרחיקי-הראות ולנצלן לצורך מיקסום השקעתם. ניקח לדוגמה את נושא ה-airbnb, אשר מהווה ציון דרך משמעותי לא רק בענף התיירות העולמית, אלא גם באופן בו אנחנו תופשים את אופציות הדיור העומדות לרשותנו. אם, עד לפני שנים לא רבות, פערי לוחות הזמנים, למשל, בין מועד פינוי דירה לכניסה לדירה חדשה, היוו פקטור רציני והכתיבו לנו מגבלות מסוימות, כיום, דירות ה- airbnb משחררות אותנו מהמגבלות הללו. ומהצד השני של המתרס, כבעליה של דירה כזו, המושכרת לפרקי זמן קצרים ומנוהלת בחשיבה מקדימה, התשואה בהשקעה יכולה לטפס ולהגיע עד ל-5% (ואפילו למעט יותר מכך).

 

מה זה, בעצם, אומר לגבי ההשקעה שלכם בנדל"ן?

 

זה אומר, כי כיום, אנחנו כבר לא מתייחסים ל"איפה" כאל אזור, שכונה או עיר מסוימת, אלא כאל מגמה, אשר ממנה נגזר המיקום המועדף של הנכס שיש לרכוש. אם נמשיך בדוגמה של דירות ה-airbnb, נוכל לומר כי בערים ובאזורים בהם קיימת תחלופת שכירות גדולה (פערי זמנים בין פינוי דירה לכניסה לחדשה, זוכרים?) ובערים בהן קיימת תיירות ערה, רכישת דירה לצורך השכרתה לתקופות קצרות בלבד, תניב את התשואה המשתלמת ביותר.


המשיכו לקרוא עוד בכתבה איפה כדאי לקנות דירה להשקעה ב 2018-2019?

הוסף תגובה חדשה