התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

מסחר בסחורות – כיצד לנהלו בצורה אופטימלית?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 31.08.2018 13:50
מסחר בסחורות מהווה אחד האפיקים הבולטים לבניית הון בשוק בו ניתן לנתח את המצב הגיאופוליטי לצד גורמי אקלים וזיהוי מגמות צריכה. איך מנהלים אותו?

אחד השווקים הבולטים ביותר בעולם המסחר, הוא שוק הסחורות. מדובר על שוק שמכיל חומרי גלם מסוגים שונים, בעזרתם מדינות יכולות לייצר מוצרים, להקים תשתיות ומבנים, לספק איכות חיים לתושבים שלהם. מלבד מדינות, הרי שגם גורמים עסקיים, חברות, אנשי עסקים וכדומה, סוחרים בסחורות בצורות שונות.

גם אנחנו, בתור משקיעים פרטיים, יכולים להשתמש באופציה של מסחר בסחורות ולהרוויח ממנו. נשאלת השאלה כיצד מנהלים מסחר מסוג זה, היכן מנהלים אותו, באילו אמצעים ואיך הוא שיטת מסחר זו מתנהלת. הרי מן הסתם, לא נרכוש  נפט כמוצר שישמר בקונטיינר ביתי על מנת למכרו לאחר מכן... לא בכך מדובר. אלא מדובר בסוג אחר של מסחר.

לפני שנסביר כיצד עובד מסחר בסחורות וכיצד ניתן להרוויח ממנו, נדגיש שמדובר במודל מסחר בעל השפעה נכרת על איכות חיינו, במובנים רבים הוא גם סוג המסחר שמתעדכן הכי הרבה, בזכות כניסה של חומרים שונים (למשל חומרים ירוקים) ויציאה של חומרים אחרים (חומרים המזהמים את הסביבה או חומרים שכבר אינם נחשבים כיעילים מבחינת תצרוכת אנרגיה). כמו כן, מדובר באחד מסוגי המסחר העתיקים ביותר, שיטה הקיימת מאות שנים. כיום,ניתן מסחר בסחורות מתמקד בחומרים מסוגים שונים, בין מדינות וכן בין חברות פרטיות.

בתור אנשים פרטיים גם אנו יכולים ליהנות מאופציה של מסחר בסחורות דרך מסחר שמתבצע באמצעות גורמים שונים. ניתן, ללמוד ולהפיק מידע על מסחר שכזה באמצעות אתרי אינטרנט שונים וכלים מקצועיים אחרים המספקים לנו מידע באופן רציף. אנחנו צריכים לוודא שהמידע הוא אמין ורלוונטי עבורנו.

כיצד עובד מסחר בסחורות?

למעשה המסחר שאנחנו מבצעים הוא לא על הסחורה עצמה אלא על חוזים עתידיים שאמורים להיות בעת ביצוע העסקה. למשל, אם אנחנו מחליטים לסחור בנפט, אנחנו לא סוחרים בהכרח בחומר עצמו, אלא בחוזים שאמורים להיחתם ובכך אנחנו מהמרים במובן מסוים על המחיר שחברות או מדינות ישלמו עבור הנפט.

המחיר שנקבע עבור חוזה העתידי נקבע על פי פרמטרים שונים, בין אם זה היצע וביקוש, מצב מדיני וביטחוני, ציפיות של השוק, מגמות, שינויים פוליטיים ועוד. הדוגמאות הקלאסיות בשביל להבין את הכוונה, הן נפט וגז. ה פעמים רבות מדינות מנסות "לשחק" עם המחירים על מנת לעלות אותם במטרה להרוויח יותר בזמן שהיקפי הביקוש הם נמוכים או כשיש בעיות מסוימות שמונעות מהמחיר לעלות.

מסחר בסחורות הוא ארוך טווח, כלומר ההשקעה מבוצעת לא מתוך כוונה להרוויח מחר את המיליון הראשון. צריכים לקחת בחשבון שעלינו להשקיע סכומי כסף שונים, מתוך הבנה שייתכן וחלק מסוים מההשקעה ישא תשואה שלילית ויגרום להפסד לאורך זמן, בעוד שעל עסקאות מסוימות נוכל לראות רווח.

לפני סיום חשוב להדגיש עוד, מסחר בסחורות יכול להיות מאוד משתלם, אם אנו מבינים לא רק בכל מה שקשור להיקפי היצע וביקוש, אלא גם בסוג הסחורה, איכותה וכן במצב הגיאו-פוליטי המשפיע על המסחר.

 

הוסף תגובה חדשה