התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

תמיד יהיה קזבלן, עכשיו תורו של תמם
מאת: מיכל וולס, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 13.06.2013 01:33
המחזמר "קזבלן" מודל 2013 מחליף את יהורם גאון באחד הכוכבים העולים בישראל, עמוס תמם (36) - חתיך, מוכשר, כל פולניה היתה גאה להביא הביתה. הוא "האחלה" החדש

עמוס תמם כקזבלן החדש

 

היום קזבלן זה לא מה שהיה.

הסיפור הוא אותו סיפור, אבל המציאות של היום אחרת.

בימים שהמוסיקה המזרחית והארס המלוטש הישראלי הפכו לתנאי הכרחי לרומנטיקה מתובלת, והפולני המלומד עם ההתחסדות הג'נטלמנית הפכו לחפירות מיושנות שלא מזיזות לאף אחד, קזבלן 2013 בא מאהבה ומתקבל בהערצה.

המחזמר משנת 1966, שהפך לסרט קולנוע ישראלי קלאסי ב-1973, המבוססים על מחזה מאת יגאל מוסינזון משנת 1954, זוכה למודל 2013, להפקה חדשה בתיאטרון הקאמרי ולקזבלן חדש - עמוס תמם.

"קזבלן", שעניינו אשכנזים ומזרחים ונישואים בין-עדתיים, כבר לא יושב לנו על המצפון כי מזמן הפכנו אותו למודל.  הוא הגבר האמיתי! הוא האיש שמאחורי הבורות שלו שוכנת אישיות גאה שלא מתפשרת. 

הוא רגיש מספיק כדי לדעת מה נכון ומי צודק, ואמיץ מספיק כדי להלחם להשיג את זה.

הוא קזבלן של שכונה רעועה ביפו בשנות ה-50, עולה ממרוקו שמנהיג את החבר'ה המקומיים לעמוד על שלהם ולא לקחת את ההתחכמות המלומדת של האשכנזים כחוק בל יעבור. הוא לא הסכים שיהרסו להם את השכונה ולא נתן ל'מלומדים' האשכנזים לנצל בורות ולהפכה לחולשת גזע שראויה להענשה. 

הוא "האחלה" של היום.

והשחקן הראשי, עמוס תמם, תוניסאי בן למשפחה מסורתית מרמלה, הוא הקזבלן שכל פולניה היתה גאה להביא הביתה (כולל הבת שלי).

 השחקן עמוס תמם

עמוס תמם, בלי פוזה (צילמה: מיכל וולס)

 

מרמלה, עמוס (36) מכיר את המציאות העגומה של להיות מופלה בשל המוצא. הוא זוכר את המועדונים בתל אביב שלא יכול היה להכנס אליהם כי 'רמלה' הסגירה אותו. אבל עמוס לא הכיר את האפליה והקיפוח של הממסד את המזרחיים. כבר שנים שמצוקת העוני והפער בין העשירים לעניים והיחסים העדתיים בקהילה הישראלית, עברו למודכאים אחרים.

היום, הקהילה האתיופית היא הגזע שנדון לאומללות בשל אותן סיבות פער תרבותי שגרמו לבן גוריון לסגור את המרוקאים ב"מעונות לברברים" ולגולדה לקרוא לפנתרים "לא נחמדים". היום ישראל אמנם חוגגת מזרחיות ומהללת את האותנטיות של חוכמת החיים שלא מלוטשת בספרות ובטהובן, אבל בעיית הפערים החברתיים נשארה.

"קזבלן זאת מציאות שגם אם התפקידים ישתנו בה, היא תמיד תהייה אקטואלית",  אומר לי ממלא מקומו של הקזבלן המיתי יהורם גאון, כשחיוך מעודן על פניו. "מי יודע, אולי עוד 10 שנים אני יפיק את קזבלן כדי להציג את הבעיה של האתיופים". 

עמוס הוא גבר ישראלי נאה. הוא כבר מאחורי שני רומנים מתוקשרים עם  השחקנית נועה מימן והדוגמנית עדי הימלבלוי. המתיקות המזרחית שלו שובה לב ומזרימה גלי חום אל תוך ליבה של כל נערה אשכנזיה שלמדה כבר מזמן שגבריות זה כשרון שאינו נרכש באוניברסיטה.

עמוס תמם כקזבלן בהצגת התיאטרון הקאמריהוא בוגר בית הספר לאמנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים, והחל את דרכו כחלק מההרכב המקורי של "שלישיית מה קשור". הוא הפרזנטור של חברת הלבשה ישראלית ידועה.

בטלוויזיה שיחק בדרמה המוזיקלית "השיר שלנו", ובסדרת הנוער "מסודרים" בערוץ 2 ב"קשת". בתפקיד צעיר גרוש בן הציונות הדתית, הוא שיחק בסדרה "סרוגים"  וב"אחת אפס אפס" היה שוטר.

גם בקולנוע אהבו אותו - ב"שלוש אמהות" וב"נוזהת אל-פואד". ובתיאטרון שיחק בין היתר בתיאטרון העברי-ערבי וב"הבדלה" מבית הקאמרי.

הוא מוכשר באופן טבעי ולכן בולט המשחק שלו בקזבלן כחדשני ואחראי, למרות שאינו נוטף את עודף הדרמה של יהורם גאון. 

הקזבלן שהתחיל הכל - יהורם גאון

הקזבלן שהתחיל הכל - יהורם גאון (צילום מסך מהסרט: ויקיפדיה)

 

שאלתי את עמוס, מה הכי חשוב ללמוד מקזבלן:
"שאסור לאדם לעשות מעצמו קורבן. ברגע שאתה לוקח אחריות מלאה על חייך, ולא מנסה להבין למה כולם אשמים במסכנות שלך, אתה יכול לשנות דברים".

שאלתי אותו לגבי קריירת המשחק שלו והאם גם הוא נושא עיניו לחו"ל:
“אני כמובן אשמח לשחק בסרטים באנגלית. אבל רק בתור עבודה. לחיות רק בארץ. זה המקום שלי. זאת השכונה".

למרות הצלחתו המסחררת ומראהו הכובש, עמוס תמם הוא אחד מהשכונה ולא יחליף אף תבלין שלה ב-Mac Royal עם גבינה.

 

"עזבתי את הארץ כי ניסו להפוך אותי לצ'חצ'ח", אומר יניב מויאל, סמוֹכה מ"יוסי וג'אגר" ועופר אטיאס מ"האדומות". "בסופו של דבר אני חי כאן, בלוס אנג'לס, כבר 6 שנים, ומה שהכי יפה בעיר הזאת... אפשר לעשות כאן המון דברים". ראיון מיוחד ל-ILUSA

 

מהסטארט-אפ של נפתלי בנט לרחבות הריקודים בלוס אנג'לס. שי סילבר, מפיק מולטי-מדיה ואחד הדי.ג'יי המובילים בסצינת המועדונים והמסיבות בלוס אנג'לס, מספר איך הגיע מחברת אבטחת המידע הישראלית-אמריקנית "סאיוטה" ומעבודה מול בנקים וחברות פיננסים אמריקניות, ליצירת מיקסים שמקפיצים את העיר. ראיון מיוחד ל-ILUSA

 

לעמוד הראשי

 

הוסף תגובה חדשה