התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

בוכים ושומעים את שיריו
מאת: מאיר דורון ו"דוקטור" נתי | פורסם: 28.11.2013 09:03
מדינה שלמה - על גלויותיה, אומה שלמה, עושים את מה שעשה אייל מניו יורק: ישב בדירתו, שמע את שיריו של אריק איינשטיין ובכה + "דוקטור" נתי מסבירה ממה נפטר

אריק איינשטיין בהלווית חברו והביוגרף שלו, הפזמונאי עלי מוהר, ב-2006אריק איינשטיין בהלווית חברו והביוגרף שלו, הפזמונאי עלי מוהר, ב-2006

נשיא המדינה שמעון פרס אמר: "שיריו של איינשטיין הם בת הקול של אומה שלמה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אמרת אריק איינשטיין - אמרת ארץ ישראל". מבקר המוזיקה יואב קוטנר אמר: "יותר מאשר הזמר הישראלי הגדול ביותר, איינשטיין הוא ארץ ישראל האמיתית". שלמה ארצי הפסיק את הופעתו ואמר: "בזכותו אני זמר".

ובכל זאת אין מילים.

מדינה שלמה - על גלויותיה, אומה שלמה, עושים את מה שעשה אייל מניו יורק: ישב בדירתו, שמע את שיריו של טייקון התרבות... ובכה.

הזמר אריק איינשטיין, גדול אמני ישראל, הלך לעולמו בגיל 74.

סיבת המוות: מפרצת באבי העורקים (ראו פירוט בהמשך).

הוא לא הרגיש טוב מזה כמה ימים, אבל זה לא הפריע להמשיך במעשיו. לפני מספר ימים, עבד עם שותפו המוזיקלי החדש, גיא בוקאטי, יל השלמת 3 שירים חדשים. רק אתמול התראיין לקראת הופעת טור שבועי חדש שלו בעיתון "סופשבוע", השריד האחרון מ"מעריב", מבטיח לא להטיף ולא להרצות, אלא "לעשות מעניין".

שעות אחדות אחר כך הגיע איינשטיין במצב קשה לבית החולים איכילוב בתל אביב. מצבו הידרדר במהירות והוא הובהל לחדר ניתוח. מאוחר מדי. על שולחן הניתוחים נקבע מותו.

"אין מי שישיר לנו יותר", אמר מנהל ביה"ח איכילוב, פרופסור גבי ברבש.

כך נזכור אותו: אריק איינשטיין (משמאל) עם שלום חנוך ודפנה ארמוני, בהופעה בשנת 1979כך נזכור אותו: אריק איינשטיין (משמאל) עם שלום חנוך ודפנה ארמוני, בהופעה בשנת 1979

בן רגע פשט דבר מותו של הזמר שאיכשהו, גם בתקופותיו הפראיות ביותר, היה אהוב הקהל, לב הקונצזוס ובוודאי מיתרי הקול של מה שנקרא ישראל וישראלי.

חייו של אריק איינשטיין מגלמים את התפתחות התרבות הישראלית מאז הקמת המדינה.

ילדות בת"א. לקיחת אליפות הארץ לנוער בקפיצה לגובה ובהדיפת כדור ברזל. הפועל תל אביב" בכדורסל.

להקת הנח"ל. להקת בצל ירוק. שלישיית גשר הירקון. החלונות הגבוהים. חבורת לול. הסרטים "מציצים", "עיניים גדולות" ו"סלאח שבתי".

עשרות אלבומים, שבמסגרתם שיתף פעולה עם מוזיקאים כמו שלום חנוך וומיקי גבריאלוב, יוני רכטר ויצחק קלפטר (צ'רצ'יל).

מאות שירים שביצע, שאת חלקם גם כתב: "עוף גוזל", "למה לי לקחת ללב", "סן פרנסיסקו", "שיר של אחרי מלחמה"... רשימה אינסופית.

לאחרונה הופיע איינשטיין בגיל 44, לפני יותר מ-30 שנה, ב-29 באוגוסט 1981, בקיסריה עם שירי אלבומו "חמוש במשקפיים". מאז, כפי שהתבדח מחבר השיר "אוהב להיות בבית", "אני עושה סיבובי הופעות מהסלון ועד חדר השינה", באותו בית ברחוב שקט בלב תל אביב, שבו גדל וחי רוב ימיו.

כל כך ישראלי, איינשטיין כמעט לא יצא מתחומי המדינה. בהשראת ביקורו היחיד בארה"ב בסוף שנות ה-70 כתב את "סן פרנסיסקו על המים", שיר געגועים למדינה של מי שכבר לא יכול לחכות לחזור אליה, שנכלל באלבומו מ-1980 "חמוש במשקפיים".

במותו הותיר אחריו הזמר הלאומי של ישראל את בת זוגתו השנייה, סימה אליהו, ששיחקה לצידו בסרט הקלאסי "מציצים", את שני ילדיהם, אמיר ודינה, ושתי בנותיו מנישואיו הראשונים, שירי ויסמין, שחזרו בתשובה יחד עם אמן ונישאו לשני בניו של חברו המפורסם, במאי הקולנוע לשעבר והרבי אורי זוהר.

כיכר אחת כבר יש על שמו: כיכר אריק איינשטיין באור יהודהכיכר אחת כבר יש על שמו: כיכר אריק איינשטיין באור יהודה

"דוקטור" נתי מסבירה ממה נפטר אריק איינשטיין:

מפרצת אבי העורקים (שהוא כלי הדם הראשי שמוביל דם מהלב לכל הגוף) נגרמת כתוצאה מתהליכים של טרשת עורקים הגורמים להתרחבות אבי העורקים. אף שהתהליכים המשפיעים על יצירת מפרצת דומים לאילו של טרשת עורקים, ההתרחבות באבי בעורקים אינה טרשתית כלל אלא נובעת מהרס הדרגתי של השכבות התומכות בהגמישות של אבי העורקים, תהליך הקרוי בלעז Medial Intimal Necrosis. התרחבות זו עשויה להמשיך ולהתקדם עד כדי 'התפוצצות' המביאה לדימום פנימי, המהווה סכנת חיים.

הטיפול העיקרי במפרצת של אבי העורקים הוא במניעה (איזון לחץ דם, גמילה מעישון וכדומה), במעקב, או באמצעות טכניקה פולשנית, כמו תיקון אנדו-וסקולארי עם קטטר מיוחד ותומכנים, או על ידי ניתוח.

כדי למנוע 'התפוצצות' בלתי צפויה כפי שקרתה לאיינשטיין קיימת המלצה של ארגון הרפואה האמריקני לבדיקת אולטרה סאונד לגברים אחרי גיל 65 אם אי פעם עישנו סיגריות.

 

למוסף ישראלים באמריקה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן
 

 

לעמוד הראשי

 

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילומים: itsik64 / פליקר / Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel / ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה