התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

בין המועמדויות לאוסקר: סרט פלסטיני על הריגת חייל ישראלי
מאת: שוש חיות | פורסם: 16.01.2014 23:51
במאי הסרט "עומאר" שגיבורו מצטרף למבצע חטיפת וחיסול חייל ישראלי כבר הצהיר כי אלמלא היה קולנוען – הוא היה מחבל מתאבד

חייל ישראלי על הכוונת, בסרט הפלסטיני "עומאר"חייל ישראלי על הכוונת, בסרט הפלסטיני "עומאר"; למטה: גיבור הסרט נמלט מהמשטרה והשב"כ, בסצינה מתוך הסרטגיבור הסרט "עומאר" נמלט מהמשטרה והשב"כ, בסצינה מתוך הסרט

לפלסטין אין מדינה מוכרת באו"ם, אבל יש לה השנה דבר אחד שלישראל אין - מועמדות בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

הסרט "עומאר", שמומן על ידי הרשות הפלסטינית ומשקיעים פלסטינים פרטיים מרחבי העולם, סורב להקרנה בישראל ע"י מפיצים מסחריים וזכה רק למספר מצומצם של הקרנות בסינמטקים. עם זאת, הסרט צויין לשבח בפסטיבל קאן היוקרתי.

הבמאי האני אבו-אסעדסרטיו של של הבמאי האני אבו-אסעד (53) (בתצלום מימין), שנולד בנצרת והיגר להולנד כשהיה בן 19 ושם הוא חי עד היום, אינם עובדים לטובתנו.

כבר בסרטו הקצר הראשון, "בית נייר" (1992), התמקד בסיפורו של נער פלסטיני שביתו נהרס על ידי צה"ל ובונה במקומו בית מנייר.

ב-2003 יצא סרטו "פורד טרנזיט" שזכה אמנם בפרס "רוח החופש" בפסטיבל הקולנוע ירושלים, אך הרגיז רבים, כי למרות שהוגדר כסרט דוקומנטרי התברר שסצנות רבות ממנו היו מבויימות ושוחקו ע"י שחקנים.

ב-2005 - בסרטו עטור הפרסים "גן עדן עכשיו" - סיפר על 2 מחבלים מתאבדים שיוצאים לפיגוע בישראל, זכה למועמדות ראשונה לפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר מטעם "הטריטוריות הפלסטיניות", לאחר שבאותו שנה זכה בגלובוס הזהב.

עצם נושאו של הסרט עורר את זעמם של גורמים רבים בישראל, במיוחד לאחר התבטאותו של הבמאי, שאמר כי אם הוא לא היה קולנוען – הוא היה מחבל מתאבד. גם הסרט ההוא נדחה ע"י מפיצים בישראל והסתפק בהקרנות מוגבלות בסינמטקים. בינואר 2010 הודיעה חברת הטלוויזיה בלוויין הישראלית "יס" כי היא חוזרת בה מהחלטתה להקרין את הסרט, לאחר שקודם לכן רכשה את הזכויות עליו.

הסרט החדש "עומאר" צולם בשכם ובנצרת, ומגולל את סיפורו של צעיר שעובד במאפייה ומתאהב בצעירה שאחיה טארק מתכנן פעולות אלימות נגד חיילי צה"ל. לאחר שעומאר נתפס ושוטרים ישראלים - ואחר כך שב"כניקים - מתעללים בו, הוא בוחר להצטרף לטירוריסט ולסייע לו להרוג חייל ישראלי.

עיתון תעשיית הקולנוע, "ורייאטי", צופה שהסרט יזכה להפצה בינלאומית רחבה, "אבל קשה להאמין שהוא יצליח לשחזר את ההצלחה של 'גן עדן עכשיו'".

לשמחתנו, מומחים לאוסקר אינם נותנים סיכויים רבים לסרט, והפייבוריטים לזכות באוסקר לסרט הזר הטוב ביותר הם The Great Beauty האיטלקי ו-The Broken Circle Breakdown הבלגי.

טקס חלוקת פרסי האוסקר ה-86 יתקיים ב-2 במרץ בלוס אנג'לס, ותנחה אותו הקומיקאית אלן דג'נרס.

צפו בטריילר של הסרט הפלסטיני:

Omar Official Trailer 1 (2013) - Israeli Thriller HD


לרשימה המלאה של מועמדי האוסקר, באתר הרשמי
 

 

מה שקובע זה הכסף!... למה ביקור חברתי בניו יורק לא יכול להיות ספונטני? למה צועקים במקום לצפור? הסופר חיים גרינפלד על ארץ הדיסוננס, הדבר והיפוכו

נחשפה מזימה איראנית חדשה: גניבת התכניות האמריקניות לבניית F-35... ב-44 ארגזים שעמדו להשלח ע"י מהנדס אמריקני-איראני מארה"ב לטהרן ותכולתם הוגדרה "ספרי לימוד", נמצאו תכניות אב לבניית מטוס הקרב החמקן המתקדם והסודי בעולם


הרפר מביא לישראל אהבה קנדית מכל הלב... ראש ממשלת קנדה, ידיד ותיק, בדרכו לביקור 'היסטורי' בישראל. ובכל זאת הוא ייפגש גם עם אבו-מאזן ומביא איתו חביחלת סיוע קנדית חדשה לפלשתינים

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה והפוליטיקה, בעסקים, בכלכלה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

וידאו וצילומי מסך: ‪Film Festivals and Indie Films /יו טיוב

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה