התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

איש המרלבורו שאף יותר מדי עשן (מגיל 14)
מאת: שוש חיות ו"דוקטור" נתי | פורסם: 28.01.2014 01:32
אריק לוסון, שב'זכותו' עשרות-מיליונים החלו לעשן, נפטר בביתו בקליפורניה מאי ספיקה ריאתית. "דוקטור" נתי מסבירה מהי מחלת ה-COPD ולמה אין מוצא ממנה

אריק לוסון, האיש שהפך את המרלבורו לאגדהאריק לוסון, האיש שהפך את המרלבורו לאגדה

 

הוא התפרסם בעולם כולו כ"אמריקני המעשן", "איש המרלבורו", שהופיע בפרסומות של הסיגריות המפורסמות במשך כ-40 שנה. מה הפלא, שהשבוע הוא נפטר מאי ספיקה ריאתית.

אריק לוסון עשה קריירה לא ראה בזכות מרלבורו. הצילום המקורי של איש המרלבורו נלקח ב-1978. במהלך השנים הבאות נעשו עוד סדרות רבות של תצלומי פרסומת לסיגריות בכיכובו של דוגמן הבית של הברנד הנפוץ. מאוחר יותר בשנות ה-80 הוא הפך מדוגמן לשחקן מבוקש שהציץ בתפקידי אורח בסדרות טלוויזיה פופולאריות רבות. פציעה במהלך צילומי מערבון ב-1997 קטעה את הקריירה שלו.

לוסון עצמו עישן מגיל 14. לאחר שהתגלו נזקי העישון והוא הבין את תפקידו בשיכנוע עשרות-מיליוני לעשן את הסרטן, החל לוסון להופיע בקמפיין נגד עישון של American Cancer Society, שאף לעג לאיש המרלבורו.

אך הוא עצמו לא הצליח להגמל מסיגריות, עד שחלה במחלת הריאות החסימתית הכרונית COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease). 

מאז שנות ה-60 לחייו הוא מחובר לחמצן 24 שעות ביממה, ומצבו הלך והידרדר - עד שמת בביתו שבעיר סן לואיס אוביספו (San Luis Obispo) בקליפורניה כשהוא בן 72. הוא הותיר אחריו 6 ילדים, 18 נכדים ו-11 נינים. בני משפחתו שמרו את מותו בסוד במשך למעלה משבועיים.

מהי מחלת ה-COPD?

הסימפטומים שלה הם שיעול, פליטת כיח, קוצר נשימה במאמץ.

מרגע שלוקים בה כמעט ואין ממנה מוצא, המצב מידרדר עד למוות. בשנים האחרונות נרשמה עלייה מתמדת במספר חולי ה-COPD; תשעים אחוז מהחולים הם מעשנים או מעשנים לשעבר. לאחרונה מנסים להשתיל ריאות לחולי COPD ופותחו תרופות מקלות.

במהלך המחלה נהרסים הסימפונות ורקמות הריאה. תפקוד הריאות של החולים מידרדר בקצב המהיר פי 2 ויותר מאשר אצל אנשים בריאים. הבעיה העיקרית אצל החולים היא בנשיפת אוויר החוצה. בשלביה החמורים התקשה איש המרלבורו אפילו לכבות נר בנשיפה.

מה עושים? לגילוי מוקדם של המחלה חשיבות גדולה, כיוון שהפסקת העישון במקביל לטיפול תרופתי יכולים לעצור את התפתחותה ולשפר את איכות החיים של החולים. האבחון קל יחסית, על ידי בדיקת תפקודי ריאות באמצעות נשיפה.

צפו פגיעה בקרדיט קארד'ס שלכם... התוכנה שביצעה את אחת מהתקפות הסייבר הגדולות בהיסטוריה, כשגנבה פרטי כרטיסי אשראי של 70 מיליון לקוחות  Target, נעשתה פופולארית עוד יותר בעולם התחתון של האינטרנט

הכוכבת ההוליוודית החדשה שלנו תהיה Wonder Woman... השחקנית והדוגמנית הישראלית-אמריקנית גל גדות (29), שצצה בסדרת סרטי Fast & Furious, הוחתמה ע"י אולפני "האחים וורנר" לככב ב-3 סרטים הוליוודיים

"אמיר צדיק, משלנו, חדר במלון של בנצי, אני רוצה שיכיר אותנו"... הכתב הפלילי אמיר זוהר נזכר בסדרת פגישות עם הרב יאשיהו פינטו בלוס אנג'לס ובניו יורק, שבהם חשף את הרמזים הראשונים לפרשות המסעירות את העולם הדתי

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום


צילומי מסך: ‪News BBC / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה