התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

"אני לא מבינה איך זה שאף פעם לא הוזמנתי להופיע בישראל" (וידאו)
מאת: שוש חיות | פורסם: 06.09.2014 14:25
ג'ואן ריברס ז"ל, הקומיקאית המפורסמת ביותר בארה"ב, מעולם לא הסתירה את יהדותה והפגינה בבוטות את אהדתה לישראל. אך לא זכתה להגשים את משאלתה להופיע בארץ

ג'ואן ריברס ובתה היחידה מליסהג'ואן ריברס ובתה היחידה מליסה

ג'ואן ריברס היא הייתה הקומיקאית היהודייה המפורסמת ביותר בארה"ב. שנויה במחלוקת ופורצת דרך.

ג'ואן ריברס - שנודעה בסגנון הדיבור החצוף שלה, בקולה החזק והצורם, במבטא הניו-יורקי הכבד שלה ובניתוחיים הפלסטיים הרבים שעשתה - נכנסה לתרדמת רפואית לאחר שהפסיקה לנשום במהלך ניתוח במיתרי הקול שלה, ועם החלטת בני משפחתה לנתק אותה ממכשירי ההחייאה פורסם דבר מותה, בגיל 81.

אנחנו התאהבנו בה בעיקר משום שמעולם לא הסתירה את יהדותה - היא הייתה חברה מזה שנים רבות בבית הכנסת הרפורמי "עמנו-אל" בניו יורק; ותמיד הפגינה בגלוי את אהדתה לישראל, לא סתמה את הפה. "אני תמיד מאלה שידברו על ישראל ונגד האנטישמים בעולם, ואני מאלה שגם יקומו ויעשו משהו", היא אמרה.

בשנים האחרונות הפכה ריברס למבקרת חריפה של ממשל הנשיא אובמה. היא כינתה את מדיניותו כלפי ישראל כ"מזעזעת", והזהירה את הישראלים שאם יקרה אסון במזרח התיכון אין מה לצפות לעזרה אמריקנית כל עוד אובמה בשלטון.

בתחילת השנה אף התארחה בתכנית הטלוויזיה הישראלית "מצב האומה" ומנתה את 10 הדרכים בהן היא אוהבת את ישראל.

אך שיא תמיכתה הייתה במהלך מבצע "צוק איתן". כאשר נתבקשה להגיב על כמות ההרוגים הפלסטינים במהלך המבצע, פרצה ריברס בנאום כעוס, שבו אמרה, בין היתר, כי מספר ההרוגים בעזה לא מתקרב לזה שנגרם כתוצאה ממתקפת הגרעין של ארה"ב על יפן במלחמת העולם השניה... היא האשימה את ההרוגים בעזה על כך שלא התפנו כאשר נדרשו לכך וטענה כי "זו אשמתם" וכי נהרגו מפני שהיו "בעלי איי.קיו נמוך". ריברס הוסיפה וקבעה, כי "הפלסטינים התחילו את המלחמה" וכי על העולם להבין שחמאס הוא ארגון טרור. צפו בה:

 

{C}{C}{C}

ג'ואן ריברס למען ישראל - סרטון מתורגם


 

לאחר מכן, הופיעה ריברס בראיונות נוספים לתקשורת, בהם דיברה על זכותה של ישראל  להגנה עצמית.

עם זאת, ריברס לא הסתירה את דאגתה מעתיד המדינה היהודית: "איך הסכסוך יסתיים במזרח התיכון?" היא התבטאה ב-2012 בדאגה. "אלו זמנים קשים ליהודים. חברים שלי שחזרו מצרפת סיפרו כמה מפחיד מה שהולך שם... העולם מתפוצץ, ושוב, כמו תמיד, מאשימים את היהודים".

למרות שהביעה בכל הזדמנות את אהבתה למדינה, היא ביקרה את מערך ההסברה הישראלי שהוא לדעתה הסיבה העיקרית לתדמית הירודה של ישראל, במיוחד במהלך מבצע "צוק איתן" צפו בוודיאו

מכריה אומרים, כי מדינת ישראל הייתה תמיד נושא שיחה בסלון של ריברס; כמו גם האנטישמיות שלא פסה מן העולם.

במהלך שנות הקריירה שלה ריברס ספגה לא פעם ביקורת על שימוש ביהודים ובשואה בחומרים הקומיים שלה. למשל, באחת מתכניות "משטרת האופנה" בכיכובה, ריברס הגיבה על המראה של דוגמנית העל היידי קלום: "הפעם האחרונה בה אדם גרמני נראה כה לוהט הייתה כשהם דחפו יהודים לתנורים".

בתגובה למחאות - גם מצד הליגה היהודית נגד השמצה (ADL) - ריברס, כמו תמיד, לא התנצלה, והסבירה שזו דרכה להזכיר לאנשים על קיומה של השואה, וציינה כי כל משפחתה של בעלה נספתה באושוויץ.

כשהצהירה את תמיכתה במועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, הדגישה שהיא עושה זאת רק בגלל תמיכתו בישראל. "אין ברירה", אמרה מי ששנים תמכה בדמוקרטים.

 

הבקשה האחרונה

ריברס, שנולדה בשם ג'ואן אלכסנדרה מולינסקי בברוקלין , לביאטריס ולמאייר מולינסקי, שהגיעו לארה"ב מרוסיה, ביקרה בישראל כאורחת של ידידתה, בת משפחת הבנקאים היהודית לילי ספרא. היא הייתה במופע של התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ביקרה ביד ושם ובמוזיאון ירושלים. לדבריה, הביקור העצים את רגשותיה לארץ - "אני ממש אוהבת את ישראל", היא אמרה לא פעם.

אבל אף פעם ריברס לא הופיעה בישראל. "פשוט לא הוזמנתי", היא סיפרה בתסכול, "ואת זה אני לא מבינה".

את שונאי היהודים בהוליווד היא תיעבה: "כיהודיה אני לא רוצה לראות את מל גיבסון במסיבה. ואני גם לא רוצה להיתקל בו במטבח, כי יש שם תנור, ואני מפחדת ממה שהוא עלול לעשות".

בקשתה האחרונה של האייקון הקומית? "בהלוויה שלי אני רוצה שמריל סטריפ תבכה ב-5 מבטאים שונים".

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

וידאו: ‪kizostuff / יו טיוב;
צילומים: האתר הרשמי של ג'ואן ריברס

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה