התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

מייקל דאגלס: "למרות שיש יהודים שחושבים שאני רק חצי-יהודי, מי ששונא את היהודים לא מבצע את אותה אבחנה"
מאת: שוש חיות | פורסם: 15.03.2015 13:17
הכוכב ההוליוודי שחזר ליהדות מספר כיצד הגן על בן הזקונים שלו שהותקף בעלבונות אנטישמיים במהלך חופשה משפחתית בדרום אירופה משום שענד שרשרת עם מגן-דוד

מייקל דאגלס: תרם מיליון דולר להגברת הפלורליזם והפתיחות בעם היהודימייקל דאגלס: תרם מיליון דולר להגברת הפלורליזם והפתיחות בעם היהודי

בווידוי גלוי וכואב, שפורסם במהדורת סוף השבוע של "לוס אנג'לס טיימס", מספר הכוכב ההוליוודי הוותיק מייקל דאגלס (71) כיצד גילה את היהדות וכיצד הוא מתמודד עם האנטישמיות.

"מר הוליווד", כוכב "חיזור גורלי" ו"אינסטינקט בסיסי" ועוד עשרות סרטים וחתן האוסקר (על הופעתו ב"וול סטריט"), כותב, בין היתר, על חופשה משפחתית שבילה בקיץ האחרון בדרום אירופה (מבלי לנקוב בשם מדינה ספציפית), במהלכה בילה בנו, דילן (15), בבריכה באתר הנופש שבו שהו.

"לפתע", כותב דאגלס, "מופיע הילד בריצה כשהוא בוכה ופגוע, לאחר שגבר הטיח בו בבריכה עלבונות... 'מה עשית לא בסדר?' שאלתי את דילן, והילד בדמעות הכחיש שהתנהג לא כשורה... עבר רגע עד שהבנתי מה גרם לזעמו של אותו גבר: דילן ענד מגן דוד".

דאגלס מיהר לבריכה וההתעמת עם הגבר שפגע בבנו. לדילן הוא הסביר, כי בזה היום חווה את החוויה האנטישמית הראשונה שלו... וכנראה לא האחרונה. "יותר מכל כאב לי, שדילן חשב מייד שעשה משהו לא כשורה", כתב אביו.

זה הזכיר לשחקן את המפגש הראשון שלו עם אנטישמיות, כשהיה תלמיד בתיכון וחבר העיר באוזניו ש"היהודים מרמים בעסקים".

"מבלי לדעת הרבה על היהודית הגנתי על היהודים", מספר דאגלס, "והיום - 50 שנים אחרי, אני מגן על בני מפני אותה אנטישמיות... הבן שלי חזק, אבל בקיץ, בבריכה בדרום אירופה, הוא למד את הסכנות שבהן נתקל היהודי. זה שיעור שהייתי מקווה שהוא לא יצטרך לעבור, שיעור שאני מקווה שהוא לא יצטרך לחוות את ילדיו".

מייקל דאגלס הוא בנו של השחקן היהודי-אמריקני קירק דאגלס, אך אמו דיאנה היל אינה יהודיה. את ילדיו, סיפר הכוכב ההוליוודי, הוא גידל ברוח שתי הדתות, כפי שהוא חונך. אך בשנים האחרונות התקרב ליהדות דרך בן הזקונים שלו, מייקל דילן, מנישואיו (השניים) לשחקנית הוולשית קת'רין זיטה-ג'ונס, כשהחל ללמוד עברית ולהתכונן לבר-מצווה שלו שנערכה לפני כשנתיים. (לזוג עוד ילדה, קאריס זיטה, בת 12).

בחודש שעבר זכה דאגלס ב"פרס בראשית" (Genesis Prize) בסך מיליון דולר, אותם תרם לפעילות להגברת הפלורליזם והפתיחות בעם היהודי.

כותב דאגלס: "למרות שיש יהודים שחושבים שבגלל שאמי אינה יהודיה, הדבר הופך אותי ללא יהודי, אני למדתי בדרך הקשה שמי ששונא את היהודים לא מבצע את אותה אבחנה... כשם שאותם אנשים שנהרגו בסופרמרקט הכשר בפריז נרצחו לא בגלל שהם קשורים בצורה כלשהי לקונפליקט הישראלי-פלסטיני או לבנייה בהתנחלויות, אלא פשוט משום שהם יהודים".

את האנטישמיות דאגלס מגדיר כמחלה ומונה מספר סיבות להתפרצותה: "בכל מקום בו הכלכלה במצב רע, במקומות בהם יש עוני, קל להאשים את היהודים מאשר למצוא את הסיבה האמיתית למצב העגום. סיבה נוספת לאנטישמיות היא השנאה הבלתי-הגיונית למדינת ישראל".

את האחריות לביעור תופעות האנטישמיות מטיל דאגלס על הפוליטיקאים והמנהיגות הדתית בארה"ב, שאינם מטיפים די נגד השנאה. "זה האתגר שלנו ב-2015", מציג דאגלס את חזונו. "אם נתעמת עם האנטישמיות בכל פעם שנפגוש בה נוכל לעצור את ההתפשטות שלה ואת השגעון שהיא מביאה איתה".

לכל הכתבות החדשות

צילומים: David Shankbone / Lori Tingey / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה