התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

Dida: מתלמה ילין לסצינת הג'אז של ניו יורק
מאת: טל פרי, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 04.06.2015 21:15
זמרת-גיטריסטית הג'אז הישראלית דידה פלד מסתמנת כצעקה החדשה בעולם הג'אז, על אחת שכמעט לא תמצאו גיטריסטית בתחום הנשלט ע"י נגנים גברים

דידי פלדצילם: טל פרי

דידי פלד"רשמית, זה האלבום השני שלי, אבל מהרבה בחינות זה גם אלבום ראשון כי הפעם עשיתי הכול בעצמי והשליטה בבחירת החומרים הייתה כולה בידי... וכן, שני האלבומים שונים מאוד זה מזה אבל אני לא חושבת שלקחתי סיכון. אני לא עד כדי כך מוכרת שקהל פוטנציאלי ינטוש אותי רק בגלל ששיניתי קצת סגנון", אומרת זמרת-גיטריסטית הג'אז הישראלית דידה פלד (המוכרת יותר כ-Dida), החיה ומקליטה בשנים האחרונות בניו יורק ולאחרונה הוציאה את האלבום המצוין "Modern Love Songs" (עטיפתו בתצלום מימין).

כמעט ארבע שנים חלפו מאז "Plays and Sing", אלבום שהופק בלייבל ג'אז איטלקי ורק לפני שנה הופץ בארצות הברית, וזיכה אותה בשבחים נלהבים ובחשיפה גדולה.

פלד (דניאל בשמה המקורי) נולדה וגדלה בתל אביב, למדה בבית הספר לאמנויות תלמה ילין וכבר הייתה זמרת וגיטריסטית וירטואוזית (היא מספרת שהחלה לנגן הרבה לפני שהחלה לשיר) כשהחליטה לנסוע ללמוד ב'ניו מיוזיק סקול' היוקרתי בניו יורק.

לא עבר הרבה זמן עד שמועדוני ג'אז מובילים בעיר שאינה נרדמת לעולם, בהם Lelabar הנחשב, גילו את אצבעות הזהב והקול המלטף של היצוא הישראלי (בצבא שירתה בתנאי מוזיקאית מצטיינת) והעניקו לה את קידמת הבמה.

כיום, בגיל 26, היא מחלקת את זמנה בין הופעות בארצות הברית, אירופה וישראל ומתמקדת בעיקר בקידום "Modern Love Songs", שהוביל אותה מהג'אז הסטנדרטי למחוזות הזמרת-יוצרת והפולק-בלוז.

האלבום משלב שירים מקוריים שכתבה לצד שותפה ליצירה טל רונן, וגרסאות כיסוי לקטעי ג'אז ובלוז קלאסיים אהובים עליה - בהם "Dida's blues" הפתייני, המבוסס על שירה של זמרת-פסנתרנית הג'אז המנוחה בלוסום דירי.

"הפכתי מעריצה שלה מהפעם הראשונה בה השמיעו לי דיסק", משחזרת דידה, "היה לי ברור שאני מבצעת את השיר הזה. הוא עבר תקופת הרצה בהופעות לפני שהקלטתי אותו וזכה תמיד לתגובות מצוינות".

לא מפתיע, בהתחשב בעובדה שבטקסט נאמר: "My nightly occupation is stealing other women's man".

"קווי האופי של הדמות בשיר מופיעים, בצורה זו או אחרת, בעוד כמה שירים באלבום ואני נהנית להשתעשע עם האישה הזו. אם יש בה גם משהו ממני?... אני מעדיפה להימנע מתשובות ברורות בסוגיה".

יש אינספור זמרות ג'אז טובות, אבל מעט מאד גיטריסטיות ג'אז.

"זה נכון, ואין לזה הסבר הגיוני. נוצרה חלוקה לפיה בג'אז גברים בעיקר מנגנים ונשים בעיקר שרות. זה לא אבסולוטי כמובן, אבל עדיין אני תמיד שמחה לגלות עוד נשים מנגנות בז'אנר ולאמץ אותן".

את מופע ההשקה לאלבום החדש קיימת בתל אביב, ובקיץ האחרון התנגנו הרבה ברדיו בארץ הסינגלים "Appology" ו "Love Song - gone wrong". את חושבת על חזרה לישראל?

"העולם ממילא הולך ונהיה כפר גלובלי ואם יש צורך עולים על מטוס ומגיעים לאן שיש קהל למוזיקה שלך. זה נכון בעיקר לאמני ג'אז, המתפרנסים יותר מהופעות חיות ופחות מהקלטות. אם אתה חי על מזוודות רוב השנה, מה זה בעצם משנה איפה הבסיס שלך?

"כרגע טוב לי בניו יורק, יש לי קשרים עם מוזיקאים מדהימים וקהל מגיע להופעות ומפרגן. בסתיו האלבום החדש יוצא בצרפת אז מן הסתם אסע לשם לקדם אותו, ולפני כן בקיץ יהיה עוד ביקור בארץ לראות משפחה וחברים ובטח יהיו עוד כמה הופעות שם באותה הזדמנות. החיים שלי מאד מודולאריים כרגע, וזה מתאים לי".

את האלבום "Modern love songs" ניתן לרכוש בעמוד ה-Bandcamp של דידה.

בנוסף דידה תופיע ביום שני, ה-15 בחודש בתשע וחצי בערב וב-11 בלילה, במועדון Mezzrow ב-163 West 10th street בגריניץ' וילג' בניו יורק. מחיר כרטיס: 20$. ניתן להזמין מקומות מראש מכאן

האזינו לדידה שרה Healing Hands Of Time

 

DIDA - Healing Hands Of Time


 

לכל הכתבות החדשות

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה