התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

"הרגשתי צורך לנסוע לניו יורק, להיות במקום אחר לתקופה"
מאת: טל פרי, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 23.06.2015 15:15
וכך כבר שנתיים עופר בשן, עוף מוזר בסצינת המוזיקה הישראלית, עושה את התפוח הגדול: לימודים, מילים, לחנים, הקלטות, הופעות קטנות בפאבים. בודק את השטח

עופר בשן

"התשובה הכי בנאלית לשאלה 'כמה זמן אשאר בניו יורק', היא: 'אין לדעת'.

"אולי אעזוב מחר, ואולי לא אעזוב לעולם.

"הדבר האחד לו אני מחויב בוודאות הוא להמשיך ליצור מוזיקה; וכן, יש לי הרבה שירים חדשים במגרה; וכן, יהיה עוד אלבום. מתי, באיזה פורמט ובאיזו שפה? מוזיקה היא ממילא השפה היחידה שאני באמת מחויב להתבטא בה".

הדובר הוא הזמר-יוצר-מלחין-מעבד עופר בשן (בתצלום למעלה) בראיון ראשון מאז עזב את ישראל לטובת לימודים בניו יורק לפני כשנתיים.

בשן, שנולד וגדל בכרמיאל (אחיו הוא הזמר ושדרן הרדיו בני בשן) וסיים בהצטיינות את לימודיו באקדמיה למוזיקה בירושלים, היה תמיד עוף מוזר בסצינת המוזיקה הישראלית.

אלבום הבכורה שלו "לעוף", שיצא בשנת 2002 בהפקתו המוזיקלית של יועד נבו, הביא לראשונה לתודעה את הצעיר עם המראה האנדרוגיני והשירה הדרמטית, אבל לא זכה להצלחה מסחרית.

נדרשו לו שש שנים להשלים את אלבומו השני, שנקרא בפשטות "עופר בשן" ויצא בלייבל 'עננה' בו הייתה חתומה גם חברתו הקרובה מירי מסיקה (שאף הקליטה איתו בדואט את השיר "האור יזרח גם בנפרד").

הפעם אימץ בשן שיער קצוץ ומראה מחויט וסולידי בהרבה, והרדיו אימץ בחום את השירים "לבד" ו"לוקח ת'זמן", בעוד "ירושלים" הפך להיט מפתיע דווקא בהופעותיו החיות.

אלבומו השלישי, "אוקיינוס", יצא לפני שנתיים בהפקתו המוזיקלית של לואי להב, וזמן קצר לאחר מכן נסע בשן ללמוד הלחנת פסי קול בניו יורק. לימודים שסיים רשמית לפי כחודש, אבל כאמור לא בוער לו לחזור.

"אני אוהב קור"

"הרצון ללמוד היה רק חלק מהעניין", הוא מודה כיום. "פשוט הרגשתי צורך לנסוע. להיות במקום אחר לתקופה. אני אוהב מאוד את תל אביב, אבל זה לא סוד שהחיים בישראל לא הופכים פשוטים יותר. עדיין, הנסיעה לא הייתה תוצר לוואי של דברים שקרו, או לא קרו, בקריירה שלי כמוזיקאי ומבצע. במידה מסוימת, למרות שאני בניו יורק כבר שנתיים, רק עכשיו אני מתחיל לשאול את עצמי לאן אני הולך ואיך. תקופות לימודים הן, מטבען, מאוד אינטנסיביות ולא משאירות הרבה זמן ואנרגיות. רק בחודש האחרון אני פנוי יותר לעצמי וטוב לי בניו יורק.

"אני אוהב את האווירה, אני אוהב קור, אני לא חושש מהלבד. להיפך. לבד זו תחושה מאד מפרה. לא סתם השירים הכי טובים נכתבים בתקופות בדידות".

עופר בשן

למרות ההצלחה הגדולה של כמה שירים באלבום השני שלך, היית יותר "מוזיקאי של מוזיקאים".

"אם התכוונת להצלחה של שירים שכתבתי לאחרים, כמו מירי מסיקה והראל סקעת, אז אין לי בעיה עם זה. מבחינתי, אם נגעתי בלב אחד - דיינו. אני לא יוצר ממקום של אגו, והמקצוע הזה הוא ממילא נשף מסכות אחד גדול. אם אנגן על הפסנתר שירים מהאלבום הראשון שלי, ואמשיך לשני הבאים אחריו, הקו האישי שלי כיוצר יהיה ברור בכל השירים. רק ההפקה, הצילומים, הלבוש ויחסי הציבור מסביב עשו הבדל.

"בסופו של יום אני רק איש שיושב בחדר ומחבר מילים ולחנים, ואת זה אני יכול לעשות גם מניו יורק. אם מירי או הראל, או כל אמן אחר שאני אוהב ומעריך, ירצו לשתף פעולה איתי התשובה תהיה חד משמעית: כן. רק לפני כמה שבועות ביקרה אותי מירה עווד והקלטנו כמה שירים ביחד. לשנינו עוד לא ברור מה נעשה איתם אבל היה כיף, וזה מה שחשוב".

שיר כמו "לוקח ת'זמן", אולי להיט הרדיו הגדול ביותר שלך בישראל, לא השאיר לך טעם של עוד?

"עידן הניו-מדיה שינה לחלוטין, בעיני לפחות, את ההגדרה של 'להיט'. היום אנשים מחליטים בעצמם אלו שירים הם אוהבים, ויש להם דרכים למצוא אותם. כלי כמו Youtube נותן לי תמונה ברורה איזה שירים שלי באמת שרדו את מבחן הזמן ונחרטו בלב של מאזינים. 'ירושלים' הוא שיר כזה, או 'הדרכים החדשות' שכתבתי למירי מסיקה ולא יצא בכלל כסינגל אבל הפך לאחד האהובים ביותר מהאלבום 'מלך'".

אתה מתכוון לכתוב ולהופיע עכשיו באנגלית?

"עשיתי כמה הופעות אינטימיות קטנות בפאבים בניו יורק, לבדוק את השטח, ושרתי גם באנגלית. שירים חדשים, ותרגום של שירים ישנים יותר. אני לא מגביל את עצמי בכלום, ואם אחליט שהאלבום הבא יהיה כולו או בחלקו באנגלית זה מה שיקרה".

קבלו אותו לוקח ת'זמן:

 

עפר בשן - לוקח ת'זמן


 

לכל הכתבות החדשות

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה