התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

הכל אודות רמה: כישרון אדיר ואפס אגו
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 19.08.2015 01:51
לו הייתה חיה בארצות הברית, רמה מסינגר, שנפטרה השבוע בגיל 46 ממחלת הסרטן, הייתה מוגדרת כ-Entertainer, כי הייתה מסוגלת לעשות על הבמה הכל

רמה מסינגר זוכה בפרס התיאטרון בשנת 2012 (צילום איציק בירן)רמה מסינגר זוכה בפרס התיאטרון בשנת 2012 (צילום איציק בירן)

לפני 12 שנים לוהקה רמה מסינגר לתפקיד הראשי במחזה "פיאף" בתיאטרון בית לסין, שהתבסס על סיפור חייה ושיריה של זמרת השנסון הצרפתייה הדגולה.

הופעתה במחזה אמנם זיכתה אותה בשבחים רבים, אבל ההפקה עצמה זכתה להצלחה מינורית. 7 שנים אחרי הועלתה בתיאטרון באר שבע גרסה חדשה לאותו מחזה, והפעם גילמה את פיאף השחקנית הצעירה יונית טובי. התוצאה הפכה ללהיט הגדול ביותר של תיאטרון באר שבע בעשור האחרון, זיכתה את טובי בפרס השחקנית המצטיינת בטקס פרסי התיאטרון, וסימנה אותה ככוכבת עולה.

לפני 4 שנים החליטה ההנהלה האמנותית של תיאטרון באר שבע להעלות עיבוד בימתי לסרט הקולנוע הקלאסי משנות ה-50 "הכול אודות חווה". אותה יונית טובי לוהקה לתפקיד איב הרינגטון, נערה חסרת כל מהפריפריה ההופכת עוזרת אישית למרגו קריין, הכוכבת הגדולה ביותר בברודווי, ודיווה קפריזית ונוירוטית. בהדרגה מתברר שאיב היא נערה תככנית ומניפולטיבית, שלא תבחל בשום מעשה כדי להפוך כוכבת בעצמה, גם אם בדרך היא הורסת ו/או מנכסת לעצמה את כל היקר לכוכבת שלקחה אותה תחת חסותה. לתפקיד מרגו קריין לוהקה רמה מסינגר, וכך מצאו עצמן פיאף מודל 2003 ופיאף מודל 2010 באותו חדר חזרות, מגלמות שחקנית ותיקה ומוערכת ומתחרה צעירה הנחושה לעקוף אותה בסיבוב.

על פניו, זה היה שילוב של אקט יח"צני מוצלח ומתכון בטוח למאבקי אגו אדירים מאחורי הקלעים.

רק שלרמה מסינגר, שהלכה השבוע לעולמה אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן, היה כישרון אדיר ואפס אגו.

בפועל, התברר שהשתיים הכירו כבר במהלך החזרות של טובי על תפקיד אדית פיאף. מסינגר נפגשה איתה, והעניקה לה טיפים על הדמות וקלטות וידאו נדירות מהופעות של הזמרת המנוחה במטרה לעזור לה לבצע את התפקיד על הצד הטוב ביותר.

"כל כך עצוב רמה'לה יקרה", כתבה השבוע יונית טובי בעמוד הפייסבוק שלה מיד אחרי היוודע דבר מותה של מסינגר, "איך זה קורה לאנשים הטובים ביותר? היית אדם כל כך טוב. פרטנרית מדהימה, תמיד באנרגיה חיובית ועם צחוק ועוגה. כמה פרגון. אוהבת אותך. אזכור אותך תמיד".

יונית טובי, אלון אופיר ורמה מסינגר במחזה הכול אודות חווה (צילום יחצ)יונית טובי, אלון אופיר ורמה מסינגר במחזה "הכול אודות חווה"

מלהקת פיקוד דרום ללב התיאטרון הישראלי

כאשר שחקן מוערך הולך לעולמו, במיוחד בטרם עת ואחרי מחלה קשה, רבות הקולגות העומדות בתור להלל ולשבח את כשרונו הרב ויופיו הפנימי והחיצוני. במקרה רמה מסינגר, שהלכה לעולמה בגיל 46 בלבד, לא תמצא דמעת תנין אחת בעיני המספידים הרבים.

גם כותב שורות אלה זכה להכיר אותה היטב, מאז שחרורה משירותה הצבאי מלהקת פיקוד דרום, דרך פריצה בשרשרת תפקידים מעולים בתיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין, תיאטרון חיפה ותיאטרון באר שבע והפקות פרטיות, בהם שילבה בשלמות כישרון דרמטי וקומי ביכולות ווקאליות מושלמות.

לו הייתה חיה בארצות הברית, רמה מסינגר הייתה מוגדרת כ-Entertainer. אמן המבורך ביכולת לבצע בשלמות כל מטלה בימתית שתידרש ממנו, כולל שליטה אבסולוטית במשחק, שירה ותנועה. כאמור, אגו היה הדבר האחד שחסר לה. היא הכירה היטב את התופעה, אבל סירבה להפוך חלק ממנה. לאורך יותר מ-20 שנות קריירה משגשגות וגדושות פרויקטים (בנוסף לתיאטרון היא הופיעה גם בכמה תוכניות טלוויזיה ובמופעי בידור, והייתה מדבבת מבוקשת), לא רשום ברזומה שלה ולו סכסוך מתוקשר אחד.

זה, כשלעצמו, כישרון נדיר.

"בעיני זו הייתה הברקה", אמרה לי בזמנו כששאלתי אותה על הליהוק מול יונית טובי במחזה "הכול אודות חווה". "מי יכולה לתת לך מוטיבציה יותר משחקנית שהצליחה כל כך בתפקיד שהיה במקור שלך? עבדתי במהלך השנים מול לא מעט שחקניות שפיתחו חוסר ביטחון על גבול הטירוף, במיוחד כאשר הן רואות את הפרישה באופק. מה שעצוב הוא שלחששות האלה אין, לרוב, קשר למציאות כי הקריירה פורחת ומבחינה מקצועית הן בשיאן".

רמה מסינגר במחזה סוביניר (צילום דניאל קמינסקי)רמה מסינגר במחזה "סוביניר" (צילום דניאל קמינסקי)

הגשימה כמעט כל חלום אפשרי

מסינגר נולדה וגדלה ברמת אפעל, ושמה הפרטי היה מחווה של הוריה לדודה המנוח רמי גיל, טייס בחיל האוויר שנפל בעת מילוי תפקידו שנה לפני שנולדה.

על מחלת הסרטן, בה נאבקה בשנים האחרונות לחייה, כמעט ולא דיברה מעבר לחוג מקורביה ובני משפחתה (היא הותירה בעל, המוזיקאי אריק אביגדור, ו-3 ילדים). ידוע רק שהטיפולים שעברה הובילו בשלב מסוים לנסיגה במחלה, אך לפני כמה חודשים חזר הסרטן והפעם הכריע אותה. זאת למרות שהמשיכה להופיע עד חודשיים לפני מותה בקומדיה "עקר בית" בתיאטרון בית לסין. היא נפטרה בבית החולים איכילוב בתל אביב.

מקצועית, מסינגר הגשימה כמעט כל חלום אפשרי של שחקנית ו/או זמרת.

"פיאף" לא היה דוגמה יחידה להפקות בהן השתתפה שלא זכו להצלחה המסחרית המקווה, אך היא עצמה יצאה מהן ללא רבב. כזה היה מקרה הקומדיה "סוביניר" בתיאטרון באר שבע, עליה זכתה  בפרס השחקנית המצטיינת בטקס פרסי התיאטרון לשנת 2012. היא גילמה את פלורנס פוסטר ג'נקינס, זמרת הסופרן הגרועה בהיסטוריה שהפכה לקאלט בחברה הגבוהה של ניו יורק בשנות ה-30 וה-40, כאשר המונים נהרו להופעותיה כדי לשמוע אותה מחריבה אריות קלאסיות. במחזה זה נאבקה מסינגר עם מה שתיארה כאחד האתגרים המקצועיים הקשים בחייה: הצורך לזייף בכוונה.

"זה היה קשה מנשוא", התוודתה בפניי אחרי שהמחזה הועלה, "אין דבר קשה יותר לזמר מאשר לזייף בכוונה. עד שאני מקבלת הזדמנות לשיר על הבמה יצירה מדהימה כמו האריה של מלכת הלילה מתוך 'חליל הקסם' של מוצרט, אני חייבת להרוס אותה. לא חבל?!"

שאלתי אותה אם הצליחה למצוא נקודת חיבור בינה, זמרת ושחקנית מוערכת שמהרגע בו עלתה לראשונה לבמה כבשה אותה בסערה, ואותה פוסטר ג'נקינס שהייתה אמנם אישה אמידה ומקושרת אך נטולת כישרון לחלוטין.

"לכל אחד יש משהו שהוא חולם להצטיין בו ולא מצליח", היא ענתה, "אני חולמת שנים להיות ציירת. אני מקנאה עד כלות באנשים המסוגלים לקחת פיסת בד וכמה צבעים ולברוא תמונה נהדרת. אני לא יודעת לצייר, אבל באופן אירוני הקירות אצלי בבית מכוסים ציורים פרי מכחולי. האורחים בטח חושבים שהם איומים, אבל עד היום אף אחד לא אמר לי כלום".

לעוד כתבות של טל פרי בנושאי תרבות וקולנוע

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה