התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

נטלי פורטמן: "היחס שלי לישראל ולארה"ב זהה"
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 05.09.2015 15:05
"אני אוהבת הרבה דברים בהם, והרבה דברים אחרים מקוממים אותי ואני מקווה שהם ישתנו". הכוכבת הישראלית-אמריקנית מספר 1 חושפת את סרט הביכורים שלה כיוצרת

השחקנית נטלי פורטמן

נטלי פורטמן (בתצלום למעלה), שכבשה השבוע את מדורי התרבות בתקשורת הישראלית בהקרנת בכורה לסרט הביכורים שלה כבמאית, עיבוד לרומן האוטוביוגרפי "סיפור על אהבה וחושך" מאת עמוס עוז, היא כוכבת הוליוודית מהמניין, זוכת פרס האוסקר בקטגוריית השחקנית המצטיינת (על "ברבור שחור" משנת 2010) - ועדיין בתקשורת הישראלית נתפסת כ"אחת משלנו".

העובדה שנולדה בירושלים (כנטלי הר שלג) וחיה בה עד גיל 4, הביקורים התכופים אצל המשפחה והחברים, וכמובן השליטה בשפה העברית הפכו אותה בעיני הצופה הישראלי לבית רחוק מהבית.

וכמו בישראל, כאשר אתה נכשל האחריות עליך, אבל כאשר אתה מצליח הקרדיט הוא של המדינה.

עובדה נוספת היא שפורטמן לא נמצאת כרגע בשיא הקריירה.

מאז זכייתה בפרס האוסקר, התפקיד הבולט ביותר שלה היה המדענית ג'יין פוסטר בשני סרטי גיבור העל "ת'ור". דמות שלא דרשה הפגנת משחק וירטואוזית בלשון המעטה, ואפילו לא גויסה להופעת אורח בשני סרטי ה-Avengers שוברי הקופות.

פרויקט גדול אחר בו פורטמן מעורבת כשחקנית ראשית ומפיקה, המערבון "Jane Got a Gun", איבד שליטה וחווה החלפת במאי וכמה שחקנים תוך כדי הצילומים. לא ברור מתי (ואם) יצא הסרט לבתי הקולנוע.

בנוסף השתתפה פורטמן ב-2 סרטים חדשים שצולמו כמעט במקביל ע"י הבמאי טרנס מאליק, יוצר מוערך ולא מסחרי בלשון המעטה, והיא מצפה לתחילת צילומי הדרמה האוטוביוגרפית "ג'קי" שיביים פבלו לריאן הצ'יליאני, בה תגלם את הגברת הראשונה ג'קלין קנדי בימים שאחרי ההתנקשות בנשיא JFK.

ההתנהלות המדודה הזו אפשרה מן הסתם לפורטמן לשריין לו"ז של כמה חודשים בשנה שעברה ולהשלים את הצילומים והעריכה של "סיפור על אהבה וחושך", שאת הזכויות לו רכשה מעמוס עוז כבר בשנת 2007.

לדבריה, עוז העניק לה כבר אז יד חופשית לטפל כרצונה בעלילה, וכך הפך הרומן בן 500 העמודים לסרט מהודק בן שעה וחצי בלבד.

אף מפיק ישראלי לא רצה לתת לה זמן מסך

חיבוק הדוב של התקשורת הישראלית לפורטמן לא היה שם תמיד, בלשון המעטה.

כותב שורות אלה זוכר היטב שיחה עם אשת יחסי הציבור הוותיקה מיקה שורוק, שאי שם בשנת 1994 טיפלה בקמפיין יחסי הציבור לסרט "ליאון" של הבמאי לוק בסון, וניסתה לשכנע את מפיקי תוכניות האירוח בישראל לראיין שחקנית מתחילה בת 13 שגילמה את התפקיד הראשי של מתילדה - ילדה המאבדת את משפחתה בנסיבות טרגיות, והופכת יד ימינו של מתנקש בודד המלמד אותה את סודות המקצוע.

"אמרתי להם: 'היא מבקרת עכשיו בארץ, היא נולדה בישראל, יש לה כאן משפחה, היא מדברת עברית והיא הולכת להיות כוכבת'", שיחזרה אז שורוק, "זה לא עניין אותם. אף מפיק לא רצה לתת לנטלי זמן מסך"... שורוק, כמובן, צדקה.

מיד אחרי "ליאון" השתתפה פורטמן ב"היט" (עם אל פצ'ינו ורוברט דה נירו), "ילדות יפות" (עם טימותי האטון, מט דילון ואותה תורמן), "כולם אומרים אני אוהב אותך" שכתב וביים וודי אלן, "הפלישה ממאדים" שביים טים ברטון (כבתם של ג'ק ניקולסון וגלן קלוז), "כל מקום אחר" לצד סוזן סרנדון... ואז כמובן הגיע תפקיד המלכה פאדמה אמידלה בטרילוגיה השנייה של סאגת "מלחמת הכוכבים" שביים ג'ורג' לוקאס - ופורטמן הוכתרה רשמית כשחקנית הצעירה המובילה בדורה.

מובן שהתקשורת הישראלית סירבה להכיר בטעותה, והקפידה להתעלם במופגן מהשורשים המקומיים של הכוכבת העולה (למרות שפורטמן המשיכה להגיע בקביעות לביקורי מולדת).

השינוי הגדול קרה רק בשנת 2004, כאשר פורטמן בת ה-23 קטפה שלל פרסים, כולל מועמדות לאוסקר בקטגוריית שחקנית המשנה, על הופעתה קורעת הלב כאליס, חשפנית צעירה ומסתורית בעיבוד של הבמאי מייק ניקולס למחזה "קרוב יותר" מאת פטריק מרבר.

בן לילה הפכה פורטמן מפרסונה בינלאומית לישראלית מהמניין. הצלחותיה הם שלנו, כישלונותיה הם בגלל שכולם אנטישמים, וכל טיול רגלי שלה ברחוב שינקין בתל אביב בג'ינס וטריקו, ופנים נקיות מאיפור, הוא אזעקת צבע אדום לצלמי הפפראצי.

נטלי פורטמן בסרטה "סיפור על אהבה וחושך"נטלי פורטמן בסרטה "סיפור על אהבה וחושך"

"רציתי לעשות משהו אישי עבורי"

באופן טבעי התקשורת הישראלית רעשה וגעשה, לפני כשנתיים, כאשר פורטמן הודיעה רשמית שתשוב לישראל לביים ולככב (בעברית) בסרט על פי הרומן רב המכר של עמוס עוז בו התאהבה עד כלות (בספר, לא בסופר).

השבוע, כאמור, הגיעה נטלי פורטמן לישראל כאורחת הכבוד בהקרנת הבכורה החגיגית של "סיפור על אהבה וחושך" (הבכורה העולמית התקיימה במאי במסגרת פסטיבל קאן האחרון).

את האירוע הינחה השחקן מוני מושונוב (המלווה בקולו את הסרט כמספר), ובה נכחו גם גלעד כהנא (סולן להקת הג'ירפות בהופעה ראשונה כשחקן קולנוע המגלם את אביו של עוז), הנער אמיר טסלר (עוז כילד) והנשיא לשעבר שמעון פרס.

במקביל, שלא כמנהגה במהלך ביקורי מולדת, קיימה פורטמן מסיבת עיתונאים בה דיברה בגלוי על ההחלטה לביים לראשונה סרט באורך מלא דווקא בישראל ולגלם בעברית את הדמות הנשית הראשית.

במקביל זכה "סיפור על אהבה וחושך", די במפתיע, למקבץ ביקורות אוהדות של מבקרי הקולנוע הישראלים הנוטים להתייחס בחשדנות צינית לכוכבים בינלאומיים המחזרים אחרי התרבות המקומית. רוב המבקרים טענו שלמרות כמה מגרעות ובוסריות של הבמאית, הסרט פואטי ונוגע ללב ולא מבייש את המקור הספרותי, בעיקר בגלל שהוא לא נצמד אליו בקפדנות.

הסופר עמוס עוז"סיפור על אהבה וחושך" ראה אור בשנת 2002 ותורגם ל-30 שפות (אחד הספרים הישראלים הנמכרים בעולם בכל הזמנים). העלילה מתרחשת, ברובה, בשנים האחרונות למנדט הבריטי בפלשתינה בשכונת כרם אברהם בירושלים ובקיבוץ חולדה, בה גדל הילד עמוס (בן דמותו של המחבר, בתצלום מימין), לצד אב מלומד ומסתגר ואם דיכאונית (אותה מגלמת פורטמן) שאינה מוצאת את מקומה בארץ החדשה.

נטלי פורטמן בסרטה "סיפור על אהבה וחושך""רציתי לעשות משהו אישי מאוד עבורי, והספר ריגש אותי וגרם לי מיד לדמיין אותו כסרט", סיפרה פורטמן במסיבת העיתונאים, "הקשר של המשפחה שלי לישראל דומה מאד למשפחה המתוארת בספר, ובתוספת השפה העברית הרגשתי חיבור מיידי. אני מאמינה שכאשר מביימים בפעם הראשונה חייבים להיות מחוברים לסיפור ברמה האישית ביותר".

איך התמודדת לראשונה עם המשחק בשפה העברית?

"זה היה ניסיון נהדר. תמיד הייתי נבוכה ומבוישת בעברית שלי, בגלל שיש לי מבטא ואני עושה טעויות, כך שזו הייתה הזדמנות נפלאה לשפר את השליטה בשפה".

איך את רואה את השינויים בין ישראל התמימה בימיה הראשונים המתוארים בספר ובסרט, ובין המדינה כפי שאת חווה אותה כיום?

"באופן טבעי יש שינויים. חלומות ואידיאלים מול המציאות שנוצרה. זה תהליך טבעי ומתפתח, וחלקים מהסרט מנסים לגעת גם בסוגיות האלה. התחלות חדשות מלוות בהרבה תקווה, ואז מגיעה ההתמודדות עם המציאות וחיי היומיום. זה ככה גם בהגירה למדינה חדשה, בעבודה חדשה, ואפילו בחיי הנישואים. התמודדות כזו יכולה להיות מייאשת, והדרך בה אנחנו מנסים להתגבר על המכשולים מגדירה במידה רבה את האנשים שהפכנו להיות ואת העתיד שניצור לעצמנו".

האם את מאמינה שהסרט ישפר את התדמית השלילית שיש כיום לישראל בעולם?

"אני לא יודעת. המטרה שלי בעשיית הסרט לא הייתה יחסי ציבור למדינת ישראל. רציתי לגולל סיפור אישי ספציפי על ילדותו של עמוס עוז ועל משפחה המתמודדת עם חיים חדשים במדינה בתחילת דרכה. מצד שני, תמיד האמנתי שגדולתו של הקולנוע הוא ביכולת לגרום לך להרגיש ולגעת באנשים ובמקומות שלא היית פוגש לעולם בחיים האמיתיים שלך. מהמקום הזה, סרט הוא תמיד אופציה לעורר הזדהות ואמפתיה".

השמעת בעבר בראיונות ביקורת כלפי ממשלת ישראל, ומצד שני יצרת סרט מלא באהבה למדינה. מה עמדותיך כיום?

"כאשר אתה אזרח החי במדינה, אתה מרגיש כלפיה מה שבני משפחה מרגישים זה כלפי זה. אוהב אותה עד הסוף, ובו בזמן רוצה שתהיה הכי טובה שאפשר לעצמה ולסובבים אותה. כאשר נעשים מעשים שאתה לא מסכים איתם, אתה רוצה שהדברים ישתנו ומביע תמיכה בעתיד אחר וטוב יותר, אבל האהבה תמיד שם.

"היחס שלי לארצות הברית זהה. אני אוהבת הרבה דברים שם, והרבה דברים אחרים מקוממים אותי ואני מקווה שהם ישתנו.

"ישראל היא חלק ממני, ואני לא יכולה ולא רוצה להתכחש לזה. כשאתה נולד במקום מסוים, והתרבות שלו היא חלק ממך, חשוב לך להרגיש שייך. כאדם בוגר, אתה יכול לבחור מה לאמץ לליבך ומה להרחיק. זה נורמאלי. לכולנו יש זהות אישית כבני אדם, אבל יש בי גם אהבה עמוקה לשפה העברית, לתרבות וגם לאנשים... טוב, לרובם".

עדיין לא נקבע מועד רשמי להפצת "סיפור על אהבה וחושך" בבתי הקולנוע בארצות הברית.

לצפייה בטריילר של הסרט "סיפור על אהבה וחושך":

 

{C}{C}{C}

סיפור על אהבה וחושך טריילר 3.9 בקולנוע


 


לעוד כתבות בנושאי קולנוע, מוסיקה ותרבות מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

וידאו וצילום מסך מהסרט: unitedkingfilms / יו טיוב; צילום עוז: אילן אסייג 

 

הוסף תגובה חדשה