התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סלבס

השחקנים הישראלים והתפקידים ההוליוודיים
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 04.01.2016 21:08
נערת הזוהר הישראלית דליה לביא עשתה זאת כבר בשנות ה-60 ומאז הולכים בדרכה אקי ומילי, נעה וימית ואורי... וגל גדות כמובן. איך זה עובד בין ישראל ואל.איי

אניה בוקשטיין

השבוע פורסמה בכלי התקשורת בארץ ידיעה מרגשת, לפיה השחקנים יוסף (ג'ו) סווייד (בתצלום למטה) ואניה בוקשטיין (בתצלום למעלה) לוהקו לעונה השישית של סדרת הלהיט Game of Thrones (משחקי הכס) מבית HBO.

על פי אותם פרסומים, עדיין לא ברור אילו תפקידים יגלמו השניים, אך מדובר בתפקידי משנה קטנים. כמו כן צוין כי גם סווייד וגם בוקשטיין חתומים על 'הסכמי סודיות' האוסרים עליהם לחשוף פרטים נוספים.

יוסף (ג'ו) סווייד

נשאלת השאלה: אם מדובר בתפקידים כה קטנים, וגם את מעט הפרטים עליהם אסור לחשוף עד מועד ההקרנה (המיועד לאביב 2016), מדוע זוהי ידיעה חשובה? האם רק העובדה שמדובר בסדרה כה פופולארית עשתה את ההבדל?

התשובה היא כן ולא.

אם לוקחים בחשבון את העובדה שברוב המקרים הקוראים זוכרים רק את הכותרת, ובמקרה זה היא הייתה "סווייד ובוקשטיין ל'משחקי הכס'", קל להבין את האטרקטיביות של המידע עבור כל כתב מדיה.

מצד שני, ברור שהמרוויחים הגדולים ביותר מפרסום כזה הם השחקנים עצמם, ולמרות שאיש לא יודה בכך בגלוי ההדלפות על הליהוק יגיעו תמיד, אבל תמיד, ממשרדו של סוכן האמנים המייצג אותם.

תשאלו, איפה פה הרווח? הרי הבחירה כבר נפלה והתפקיד מונח בכיסו של השחקן. כאן זה מתחיל להפוך מורכב, וגם יותר מעניין.

שחקנים ישראלים המלוהקים להפקות קולנוע וטלוויזיה בינלאומיות הם לא המצאה חדשה.

דליה לביא

נערת הזוהר הישראלית דליה לביא (בתצלום למעלה מ-1968) עשתה זאת כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת (ב"חולות לוהטים"), אך רק בשנים האחרונות השתרשה המודעות לאופציה של קריירת משחק ישראלית ובינלאומית בו זמנית, תוך שימוש באחת כדי למנף את השנייה. עד לפני עשור היה ברור ששחקן ישראלי המעוניין לכבוש את הוליווד חייב לעבור לארצות הברית ולרכז את כל זמנו ומרצו בפריצה לשוק הבינלאומי (ע"ע אקי אבני ואשתו דאז סנדי בר).

מילי אביטל

מילי אביטל: התחילה בלהיט, גמרה בדלי-תקציב

הראשונה לגלות את פוטנציאל הקריירה הדו-יבשתית הייתה מילי אביטל. בתחילת שנות ה-90 היא הייתה כוכבת צעירה עולה, אבל אז החליטה להמר בגדול על הוליווד ובתוך פחות משנה לוהקה לתפקיד הנשי הראשי בסרט המדע הבדיוני Stargate, שביים רולנד אמריך.

הסרט היה הצלחה גדולה, ואביטל הוכתרה בין לילה (בתקשורת הישראלית כמובן) כשחקנית מובילה בהוליווד.

בפועל, בשנים שאחרי Stargate אביטל לוהקה בעיקר לתפקידי משנה בסרטים עצמאיים דלי תקציב. מה שלא שינה את העובדה שכמעט כל ביקור שלה בישראל לווה בסיקור מסיבי, צילומים לקמפיינים יוקרתיים, ובתפקידים ראשיים בקולנוע ("נודל") ובטלוויזיה ("חטופים").

נעה תשבי

נעה תשבי: מ"בטיפול" לדוברות למען ישראל

תהליך כמעט זהה עובר על הקריירה הבינלאומית של נעה תשבי, שמאז עברה ללוס אנג'לס בשנת 2002 הופיעה בסדרות טלוויזיה רבות ואף השתלבה בהצלחה מרשימה בתחום ההפקות (העיבוד האמריקני לסדרת הטלוויזיה "בטיפול").

עדיין תשבי השכילה בעיקר למנף דרך פועלה בארצות הברית את הקריירה שלה בישראל, הכוללת קמפיינים וסדרות טלוויזיה, ובנוסף היא מבצרת את מעמדה כדוברת נלהבת בזכות המדיניות הישראלית ברחבי העולם.

זה עובד היטב גם בכיוון ההפוך. כלומר, שחקנים ישראלים המקדמים את עצמם בשוק הישראלי דרך תפקידים בהפקות בינלאומיות. דוגמאות יש לעשרות, ועובדה אחת כבר ידועה לכולם: זינוק בינלאומי מטאורי כמו זה של גל גדות קורה אחת לאלף.

רובם המכריע של השחקנים הישראלים שיגיחו בהוליווד יטעמו לחמש דקות אבק כוכבים, ואז יחזרו לביצה הקטנה של תל אביב.

עדיין, סוכן אמנים מיומן ידע לנצל את שיטות העבודה המקובלות בשוק העולמי לטובת אלו המקובלות בישראל. למה הכוונה? בארצות הברית, למשל, יחלפו לרוב כמה חודשים מההודעה הרשמית על הליהוק לתחילת הצילומים, ושנה נוספת מסיום הצילומים עד שהסרט המדובר יגיע למסכים. זה מותיר פרק זמן של עד שנה וחצי במהלכו יודעים ששחקן או שחקנית מישראל יופיעו בסרט הוליוודי גדול לצד כוכב עולמי נערץ, ולאיש אין מושג באיזה תפקיד וכמה זמן מסך (היות והוא/היא חתומים על הסכם סודיות).

ימית סול

ימית סול: קריירה מרשימה מסצינה של פחות מדקה

בשנת 2007 הייתה ימית סול עוד כוכבנית יפת מראה עם רזומה מכובד כדוגמנית וכשחקנית בסרטים ובסדרות טלוויזיה, אך בגדול נראה שהקריירה שלה ממצה את עצמה. אז היא נבחנה לתפקיד בקומדיה You Don't Mess with The Zohan בכיכובו של אדם סנדלר.

זמן קצר לאחר מכן פורסם שסול תגלם "תפקיד מרכזי" בסרט. המניות שלה בישראל זינקו בן לילה והיא לוהקה לתפקיד הנשי הראשי ב"פיג'מות", סדרת הלהיט של ערוץ הילדים. שנה אחרי הגיע הסרט של סנדלר למסכים, והתברר שסול מגיחה בו לסצינה של פחות מדקה, אבל את הרווח שלה היא כבר עשתה.

עידו מוסרי

רק לצורך השוואה, השחקן הישראלי שקיבל את זמן המסך המרשים ביותר באותו סרט לצד אדם סנדלר, היה עידו מוסרי (בתצלום למעלה).

שנה אחרי, מוסרי ויתר על תפקיד ראשי בתיאטרון הקאמרי כדי שיוכל לנסוע שוב להוליווד, הפעם להצטלם לקומדיה Bucky Larson שהייתה אסון כלכלי ואמנותי. הוא לא לוהק (עדיין) להפקות בינלאומיות נוספות.

העיקרון פשוט: בשוק הזערורי והתחרותי של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל, הסובל בכל רגע נתון מקיצוצים וביטולים, שחקנים המעוניינים לשמור על מעמדם חייבים נוכחות תקשורתית תמידית שתבטיח שבישיבת הליהוק הבאה לסדרה או סרט שמם יועלה.

אורי יניב: פספוס של הופעה ב-Homeland

אם אתה שחקן ישראלי מוכר, בחרו בך לתפקיד בסרט או בסדרת טלוויזיה בינלאומית מצליחה, ואף אחד בישראל לא יודע על זה ביום שאחרי, סימן שהסוכן שלך פישל.

ראה מקרה אורי יניב, אחד הכוכבים הצעירים הבולטים בתיאטרון גשר, שהחמיץ את ההזדמנות לקטוף את פירות זמן המסך המשמעותי שקיבל בעונה האחרונה של הסדרה Homeland... אושרי כהן שאיש לא ידע על התפקיד שקיבל בדרמה ההיסטורית Agora של הבמאי הספרדי המוערך אלחנדרו אמנבר (בה הופיע גם יוסף סווייד)... או איתי טיראן שגילם את אחד התפקידים הראשיים במיני סדרה The promise של ערוץ BBC4 הבריטי.

מכאן שבחודשים שנותרו עד שנראה כמה דקות מסך יהיו לאניה בוקשטיין וליוסף סווייד בעונה הבאה של Game of Thrones, הם יהיו (שוב) "שמות חמים". ידברו עליהם, יתעניינו בהם, סביר שאף ילהקו אותם לפרויקטים חדשים. זה עוד לפני שהזכרנו את ערך השוק שלהם בישראל שיעלה אוטומטית, כי הרי כבר לא מדובר בסתם שחקנים מוכשרים אלא ב"אלו שעברו אודישן ל'משחקי הכס'".

לעוד כתבות על סלבס ישראלים באמריקה ובכלל

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה