התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

באינטרנט, ברחוב, במילים ובמעשים - עלייה מדאיגה במספר האירועים האנטישמיים בעולם
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 01.02.2013 19:17
ערב סיום תפקידו, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, פירסם דו"ח מיוחד, המתריע מפני "מגמה של עלייה במעשי הטירור ונסיונות הפיגוע נגד יהודים וישראלים"

הפגנה אנטי-ישראלית "אופיינית" בפאריז, וחלק מהצעקות אנטישמיותהפגנה אנטי-ישראלית "אופיינית" בפאריז, וחלק מהצעקות אנטישמיות

זה קורה בעיקר באינטרנט, אך גם ברחוב, בהתבטאויות מילוליות ובהתנכלויות פיזיות - בשנת 2012 חלה עלייה מדאיגה במספר האירועים האנטישמיים בעולם.

כך עוֹלה מדו"ח מיוחד שהציג שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין לחבריו בממשלה היוצאת, ערב התפזרותה של הכנסת ה-18 וכינונה של ממשלה חדשה בישראל.

הדו"ח מתריע מפני "מגמה של עלייה במעשי הטירור ונסיונות הפיגוע נגד מטרות יהודיות וישראליות בכל העולם, בעיקר על ידי גורמים המזדהים עם תנועות איסלאם קיצוני או ימין רדיקלי".

הוא מצביע על החרפה בהתנכלויות רחוב מילוליות ופיזיות כלפי יהודים וישראלים בעולם - במיוחד במערב אירופה, בייחוד סמוך  לבתי  כנסת ובתי ספר יהודיים. ובמקביל - התגברות בכמות של טקסטים, קריקטורות ותמונות אנטישמיים המופצים באינטרנט.

בעקבות לחץ ישראלי ויהודי-אמריקני כבד, הסירה "גוגל" השבוע מחנות האפליקציות שלה אפליקציה אנטישמית שהביאה את "הציטוט היומי של היטלר" - אפליקציה שכללה ציטוטים כגון "יהודים הם כמו יתושים שמוצצים את הדם שלנו" ו"גיליתי שהיהודים נמצאים מאחורי כל חוסר מוסריות או פשע נגד החברה". היא איפשרה לשתף את הציטוטים המיוחסים להיטלר גם עם אנשים שלא התקינו אותה, בתוספת ההודעה המקדימה האומרת כי אלו "האמירות היפות של היטלר שיכולות לשפר את חיינו"...

אולם זוהי רק טיפה בים אפליקציות ואתרים בכל השפות, המפיצים אנטישמיות. תיאוריות קונספירציה אנטישמיות, המונעות מ"הפרוטוקולים של זקני ציון", פופולאריות מאוד גם ברשתות חברתיות ובייחוד "פייסבוק" ו"טוויטר".

הנתון המפתיע ביותר בדו"ח הוא בקביעה, ש"לא הוכח קשר בין מדיניותה של ישראל לבין עלייה או ירידה באנטישמיות בעולם". לראייה - במהלך מבצע "עמוד ענן" ואחריו, דווקא לא חלה עלייה בתקריות האנטישמיות, בניגוד למצופה.

"אין ספק כי האנטי-ציונות נמצאת ברקע התופעות האנטישמיות והדה-לגיטימציה של מדינת ישראל בהחלט מזינה את המאורעות האלימים, אולם שום מדיניות של מדינת ישראל לא תשפיע או תקטין תופעות אלו של שנאה גזענית כלפי יהודים", כתב אדלשטיין בדו"ח שלו.

הדו"ח מציין את עלייתן של מפלגות מהימין והשמאל הקיצוני (למשל ביוון ובאוקראינה), שתרמו לחיזוק תופעות דמוניזציה ודה-לגיטימציה למדינת ישראל, שקיבלו גושפנקה ציבורית. מסרים אנטישמיים חריפים נשמעו מצד ראשי מפלגות ונציגיהם בפרלמנטים. ובמדינות שונות באמריקה הלטינית, נעשה שימוש בוטה במוטיבים אנטישמיים כחלק מהמערכה הפוליטית הפנימית.

עוד נתון מפתיע בדו"ח אדלשטיין, הוא שבניגוד למצופה - בעולם הערבי והמוסלמי לא נמדד שינוי משמעותי משנים קודמות... פרט לאיראן, שבה ככל שמוקצנות הסנקציות נגדה היא מחריפה את המסרים האנטישמיים היוצאים ממנה.

חזרה לעמוד הראשי

בנאום מרגש לרגל יום השואה הבינלאומי, בעצרת האו"ם בניו יורק, סיפר השגריר רון פרושאור על בריחת אביו מגרמניה הנאצית

בית משפט בשיקגו: 35 שנות מאסר לאמריקני שהיה מעורב במתקפת הטירור בחב"ד במומביי

איל ההון שלדון אדלסון לסנאטורים רפובליקנים: הלחמו נגד מינוי הייגל כשר ההגנה

צילום מסך: IslamInEurope מ-France24  / יו טיוב