התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

הרוצח מקולורדו מוכן ל'עסקת טיעון' והרוצח מניוטאון חי במחסן נשק
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 29.03.2013 22:21
הוויכוח בשאלת הנשק מהדהד בכל רחבי ארה"ב על רקע תחילת משפטו של "בטמן מאורורה", גילויים על חייו של הרוצח מניוטאון, וקמפיין אגרסיבי למען החמרת הפיקוח

שלוֹף

בעוד העימות בנושא מכירת ואחזקת נשק בארה"ב מתחמם ואף יוצא לרחובות ערים ראשיות בהפגנות בעד ונגד הגבלת מכירות נשק והגברת הפיקוח על הקונים (אובמה נגד ה-NRA, לובי הנשק האמריקני), ההכנות למשפטו של "הבטמן מקולורדו" קיבלו תפנית דרמטית ופרטים חדשים התגלו על חולה הנפש מניוטאון.

ג'יימס הולמס ("בטמן"), הסטודנט מקולורדו שרצח ביריות 12 בני אדם בבית קולנוע בפרבר אורורה, בדנבר, ב-20 ביולי אשתקד, במהלך הקרנת הבכורה של סרט הבטמן "עלייתו של האביר האפל" - הסכים להודות במעשי הרצח תמורת עסקת טיעון שתציל אותו מעונש מוות. מאז שנעצר כפר הולמס באשמה. אחר כך טען לאי שפיות. עכשיו הוא מוכן להודות.

התביעה בקולורדו נוטה להסכים לדרוש רק מאסר עולם ללא אפשרות חנינה, משום שאלמלא כן עלול המשפט להמשך שנים. הולמס (25) מואשם ב...142 אישומים, בהם סעיפי רצח מדרגה ראשונה, סעיפי רצח שרירותי וזלזול בחיי אדם, עשרות סעיפים של ניסיון לרצח (מסע הטבח שלו פצע 58 בני אדם), והחזקת חומרי חבלה.

על הסכמת התביעה מתעורר ויכוח ציבורי שמתפשט מקולורדו לכל רחבי היבשת - האם אין החברה צריכה להמית אדם כזה? ע"פ כתב האישום, הולמס תיכנן את המתקפה במשך חודשים, והצטייד בדירתו בכמות חומרי נפץ שהיתה יכולה לגרום להרס הבניין כולו. משפטו יחל במאי.

***

מהעבר השני של היבשת התפרסמו לראשונה תוצאות חקירת המשטרה על הטבח בבית הספר היסודי "סנדי הוק" בעיר הקטנה ניוטאון, שבקונטיקט. אין הרבה פרטים חדשים שלא התגלו כבר, מלבד כמה נתונים מזעזעים:

* רובים וחרבות: הצעיר אדם לנזה חי עם אמו בבית שהיה מחסן נשק. בנוסף לכלי הנשק שבהם השתמש לרצח היו בבית עוד רובים, חרבות ומאות כדורים, וכן מדריכים המסבירים כיצד להשתמש בכלי נשק. והכל בהישג יד וברשיון (של האם, שגם אותה רצח לנזה ביריה לראשה).

* חמוש כמו מרינס: לנזה (20) הגיע לביה"ס חמוש ב-70 כדורים לרובים ולאקדחים מסוגים שונים.

* 5 הרוגים בדקה: הטבח, שבמהלכו רצח 26 בני אדם ובהם 20 ילדים, נמשך 5 דקות.

* מה בטלוויזיה: בחדרו של לנזה, שהתאבד בסוף מסע הירי, היו עשרות משחקי וידאו אלימים.

* חברים בארגון: גם לנזה וגם אמו היו חברים ב-NRA, ותעודות החברות הוצגו לגאווה במקום בולט בבית.

 

***

הוויכוח בשאלת הנשק מהדהד גם בקמפיין פרסום ענק (12 מיליון $) - מכת נגד ל-NRA, שמממן ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, בעד החמרת הפיקוח על מכירות נשק בארה"ב.

בפרסומות, מטעם "ארגון ראשי העיריות נגד נשק לא חוקי", מופיע צייד נושא רובה, שמבטיח להגן על הזכות לשאת נשק ומביע תמיכה בבדיקות רקע ממצות, "כדי שפושעים וחולי נפש מסוכנים לא יוכלו לקנות כלי נשק".

הסנאט יחל לדון בחקיקה על החזקת נשק לאחר שהקונגרס ישוב מפגרת הפסחא בשבוע השני של אפריל.

צפו בסרט הקמפיין של ראשי העיריות:

 

 

לעמוד הראשי

לכל טורי העורך הראשי, מאיר דורון

דיעה מאת נורית גרינגר: צריך להתנצל בפני לוחמי השייטת, לא בפני התורכים (וידאו)

הסיפור העסיסי של השבוע: הכירוּ את החבר הישראלי של לינדזי לוהן (וידאו)

 

מחפשים עובדים?

שימו מודעתכם חינם בלוּח הפתוּח החדש

 

צילום מסך ווידאו: maigcoalition / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה