התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

מי יוכל (וראוי) להכנס לנעליו של אדגר ברונפמן?
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 22.12.2013 20:43
מותו של הנדיב היהודי הגדול של זמננו, אדגר ברונפמן, מותיר חלל גדול שמשאיר אחריו אדם שהקדיש מאות-מיליוני דולר מהונו ואת זמנו כדי להפיץ אור יהודי בעולם

בבית הלבן: אדגר ברונפמן (מימין) עם הזוג הנשיאותי (אז) ביל והילארי קלינטון, ואשתו ג'ן אהרונסון, לאחר שקיבל את מדליית החירות הנשיאותית ב-1999בבית הלבן: אדגר ברונפמן (מימין) עם הזוג הנשיאותי (אז) ביל והילארי קלינטון, ואשתו ג'ן אהרונסון, לאחר שקיבל את מדליית החירות הנשיאותית ב-1999

 

אדגר ברונפמן, אחד הנדבנים הגדולים ביותר בתולדות העם היהודי - הרוטשילד של זמננו, נפטר בסוף השבוע בניו יורק בגיל 84, מותיר אחריו חלל גדול של פילנטרופיה יהודית שספק אם יוכל להתמלא.

אדגר ברונפמן היה לא רק מנהיג יהודי ציוני מוביל דרך, שהעם היהודי ומדינת ישראל היו בליבו כל חייו, אלא השקיע מאות-מיליוני דולר מכספו, במשך עשרות שנים, כדי "לשמר את העם היהודי ולהפיץ את האור היהודי בעולם", כפי שאמר פעם.

אדגר ברונפמן בתצלום משנת 1989אדגר ברונפמן בתצלום משנת 1989

למעשה, ברונפמן היה ראש המנהיגות היהודית בעולם. במשך 26 שנים הוא כיהן כנשיא הקונגרס היהודי העולמי, תפקיד שפרש ממנו רק לפני כ-6 שנים, בהיותו בן 78.

את הכותרות הגדולות הוא עשה כאשר הצליח להביא לשחרורם של אסירי ציון בברית המועצות לשעבר ולפתיחת שערי המדינה לפני כל היהודים שחיו מאחורי מסך הברזל הסובייטי. פגישתו ההיסטורית עם מיכאיל גורבצ'וב, הובילה להסכם ראשון מסוגו בין בריה"מ, ארה"ב וישראל שסלל את הדרך לעלייה הגדולה משם.

הוא התפרסם גם כאשר חשף את פשעיו, בעברו כקצין בצבא הנאצי, של מזכ"ל האו"ם ונשיא אוסטריה, קורט ולדהיים; ובשנים האחרונות במאבקו (המוצלח) לחייב בנקים שווייצריים לפצות קורבנות שואה שמשפחותיהם החזיקו חשבונות בשווייץ בפרוץ מלחמת העולם השנייה.

אבל עיקר פעילותו של אדגר ברונפמן היתה מאחורי הקלעים - למשל, סיוע באמצעות אלפי מלגות שניתנו לצעירים יהודים במסגרת תכנית-על שהקים, "עמיתי ברונפמן", המטפחת מנהיגים יהודים חדשים בארה"ב ובישראל. האיש הזה גם מימן כמעט כל סניף של ארגון "הלל" בקמפוסים בארה"ב, וכנשיא הארגון הרחיב את פעילותו לדרום אמריקה ולישראל.

אדגר ברונפמן חונך באורוגוואי את הסניף הראשון בדרום אמריקה של ארגון הסטודנטים היהודים "הלל", שאותו הפך מארגון סטודנטים אמריקאי לארגון עולמיאדגר ברונפמן (במרכז התצלום) חונך באורוגוואי את הסניף הראשון בדרום אמריקה של ארגון הסטודנטים היהודים "הלל", שאותו הפך מארגון סטודנטים אמריקאי לארגון עולמי

את ההוקרות למעשיו קיבל ממאות אירועים יהודיים בכל רחבי העולם שהוקדשו לו ולפועלו, אך גם מחוץ למעגל היהודי הוקירו את פעילותו הפילנטרופית ובשנת 1999 העניק לו נשיא ארה"ב אז, ביל קלינטון, את מדליית החירות הנשיאותית.

ברונפמן נולד למשפחת אילי הון יהודית-קנדית שנמלטה מרוסיה, שהקימה את חברת "סיגרם" - בעבר יצרנית המשקאות האלכוהוליים הגדולה בעולם; והוא עמד בראש החברה עד שנות ה-90. (אחיו הצעיר הוא צ'ארלס ברונפמן).

אדגר למד דווקא היסטוריה, באוניברסיטת מונטריאול, אך מיד לאחר לימודיו הצטרף לעסק המשפחתי, הגדיל בצורה משמעותית את היקף המכירות ולאחר מות אביו ב-1971 ירש אותו בתפקידי הנשיא, המנכ"ל, והמנהל הפיננסי של החברה.

אבל מאז שנות ה-80 הקדיש ברונפמן את רוב זמנו לעבודתו הפילנתרופית, כשמטרתו המוצהרת היתה "לקדם רנאסנס של זהות יהודית".

לא תמיד ולא כולם פירגנו לאיש היקר הזה, למשל כאשר קידם פתיחות רבה יותר בקהילות היהודיות - תחילה בארה"ב ואחר כך בכל העולם - לנושא הנישואים גם לבני זוג שאינם יהודים.

כשהושמעה נגדו פה ושם ביקורת, היא נבעה בעיקר מאורח חייו הפרטי - אדגר ברונפמן היה נשוי 5 פעמים. רק מאשתו הראשונה נולדו לו ילדים, חמישה - סאם (שמואל), אדגר הבן, מתיו, הולי ואדם. שניים מאחיו עדיין בחיים - האדריכלית פיליס לאמברט והמיליארדר צ'ארלס ברונפמן.

בין מאות איגרות הניחומים שהגיעו למשפחה, היתה גם זו מנשיא המדינה שמעון פרס, שהיטיב להגדיר את פועלו של נדבן גדול: "אדגר נלחם עבור מטרותיו של העם היהודי ועבור ישראל. תרומתה של פעילותו הפילנטרופית עצומה, והיא תרמה תרמה רבות לחברתנו ולאופי היהדות בעולם כיום. ארגיש בחסרון ידידותו ונזכור אותו תמיד".

 

לטורים קודמים של העורך הראשי, מאיר דורון

האח היהודי של אובמה: "הנשיא חשב שאני יותר מדי לבן, ואני חשבתי שהוא יותר מדי שחור"... מארק אובמה נדסאנג'ו, אחיו למחצה היהודי של נשיא ארה"ב, שנולד מנישואיו השלישיים של ברק חוסיין אובמה האב, טוען באוטוביוגרפיה שבתור אח אובמה הבן הוא גרוע

 

לכל אניני החיך והטעם: כך מזייפים יין לעשירים... רודי קורניאוואן נחשף כאחד מזייפני היין הגדולים בהיסטוריה, שהצליח למכור לעשירי העולם יינות זולים מעורבבים כיינות הנדירים והיקרים בעולם
 

סוחר נשק ישראלי-אמריקני נידון ל-25 שנות מאסר על קשירת קשר לאספקת נשק לטליבאן... עודד אורבך (55), יליד ישראל, תושב היילנד פארק שבאילינוי, נשוי ואב לשניים, הורשע בניו יורק שתיכנן למכור לטאליבן באפגניסטן כלי נשק, בהם טילי קרקע-אוויר
 


למוסף סגנון חיים - בריאות, רוחניות, הורות, צרכנות ועוד
 


למוסף ישראלים באמריקה

לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 


צילומים: Thaidigsmann / LadyLorna860 / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה