התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

הקרב על הסנאט האמריקני: ישראל מאחורי "מרד הסנאטורים" נגד אובמה
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 14.01.2014 19:06
חילוקי הדעות החדשים בין ישראל לארה"ב ביחס לגרעין האיראני מחריפים, שעה שאיראן מצהירה על התחלת צמצום העשרת האורניום ואובמה מתכוון להקל את הסנקציות עליה

אולם המליאה של הסנאט האמריקני בוושינגטוןאולם המליאה של הסנאט האמריקני בוושינגטון

הסכם הביניים בין המעצמות לאיראן, שנחתם בנובמבר, יוצא לדרך.

איראן הודיעה על התחלת השמדת מאגר האורניום המועשר שבידה ועל תחילת פירוק חלק מהתשתית הטכנולוגית המאפשרת את העשרת האורניום. הצהירה שלא תתקין ולא תפעיל צנטריפוגות נוספות או צנטריפוגות מהדור החדש, והיא תאפשר ביקורות בינלאומיות בתדירות גבוהה באתרי הגרעין שלה.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נחפז למחוא כפיים - ומיהר להבטיח תמורה לאיראנים: הקלות בסנקציות. ומוקש חדש התפוצץ מתחת ליחסי ישראל-ארה"ב.

זה לא הולך להיות קל לאובמה. בימים אלה מתנהל מאחורי הקלעים בקונגרס האמריקני מאבק המונהג ע"י הלובי הפרו-ישראלי בארה"ב (אייפא"ק) ושורה של ארגונים יהודיים נוספים, בנסיון לטרפד את הקלת הסנקציות על איראן.

בעקבות הפעילות המאסיבית נוצר רוב דו-מפלגתי בסנאט בעד הצעת חוק שתקרא להחמיר בסנקציות נגד איראן אם זו לא תעמוד בתנאי ההסכם. חלק גדול מהתומכים הם רפובליקנים, אך הצטרפו אליהם גם דמוקרטים.

לפי מניין עדכני, הודיעו 59 סנאטורים על תמיכתם בהחמרת הסנקציות. המטרה היא להשיג רוב מוחלט, חסין וטו, בקונגרס, שיעקוף גם וטו של אובמה. זאת מתוך אמונה, שהסנקציות הבינלאומיות הן הדרך היחידה להבטיח שהאיראנים יעמדו בהסכם לצמצום תכנית הגרעין שלהם ורק איום בהחרפתן יביא למימוש ההסכם.

בית הנבחרים כבר 'בידינו'; בין היתר בזכות פעילותו של אד רויס, קונגרסמן רפובליקני מאורנג' קאונטי, שעומד בראש הוועדה לענייני חוץ של הסנאט.

 

נקודת רתיחה

עכשיו מתרכז הקרב בסנאט, כשהמטרה היא לגרוף עוד 8 סנאטורים שיאפשרו להגיע לרוב חסין וטו של 67 סנאטורים.

בבית הלבן כבר מכנים את התנגדות הסנאט למדיניות אובמה ביחס לאיראן כ"מרד הסנאטורים". על פי תפיסתו של הנשיא, סנקציות חדשות "יורידו מהמסילה" את המאמצים לפתרון דיפלומטי של המשבר האיראני. הוא מאמין שהסכם הביניים יוביל לפתרון מלא שירגיע הן את חששות ישראל ביחס לתכנית הגרעין האיראנית והן ישפר את הביטחון הלאומי האמריקני. "זה הזמן לתת לדיפלומטיה את ההזדמנות להצליח", הוא אמר. "החמרת הסנקציות יעלו את ארה"ב על מסלול של מלחמה".

וכמו לחזק את הערכת הנשיא וחששות המחוקקים, איראן הכריזה שאם יתקבל החוק המאיים היא תפרוש מההסכם.

וכך, העימות הפוליטי בין הבית הלבן לקונגרס מתקרב במהירות לנקודת רתיחה.

נוסח הצעת החוק המוצעת להחמרת הסנקציות אינו סופי. כמה נוסחים מסתובבים בסנאט - כמו זה של אחד מראשוני הנרתמים ליוזמה, הסנאטור מארק קרק, רפובליקני מאילינוי - והם כוללים, למשל, סעיף לפיו "אם ישראל תנקוט פעולה צבאית, שנובעת מצורך לגיטימי להגן על עצמה מפני תכנית הנשק הגרעיני של איראן, ארה"ב צריכה להתייצב לצידה של ישראל ולספק לה סיוע דיפלומטי, צבאי וכלכלי, בכפוף לחוקי ארה"ב ולאחריות הקונגרס לאשר שימוש בכוח צבאי, כדי לתמוך בממשלת ישראל במאמציה להגן על שטחה, אזרחיה ועצם קיומה".

עיקר המאמץ של השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון יתמקד בימים הקרובים אצל מנהיג סיעת הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, בן בריתו של אובמה, שעד כה מתנגד הצעת החוק להחמרת הסנקציות.

העמדה הישראלית, כפי שהבהיר מקור ישראלי בוושינגטון, היא מאוד פשוטה: ישראל ושליחיה בבירה האמריקנית היו רוצים שהצעת החוק להחמרת הסנקציות תתקבל בסנאט ובבית הנבחרים, על אפו וחמתו של אובמה, גם אם איראן תממש את איומה ותסתלק מההסכם עם המעצמות.

"בואו נשרוף את היהודייה"... קרא הנער שהצית את שיערה של הילדה היהודיה בתיכון בוויניפג, אבל השופט הקנדי לא חשב שמדובר בתקיפה אנטישמית או פשע שנאה. ולהאמין שראש העיר הוא מרחובות

צפו בסגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, נושא דברים בטקס האשכבה שנערך לראש ממשלת ישראל ה-11, אריאל שרון, ברחבת הכנסת בירושלים

 

ארה"ב מספידה את שרון. בוש הבן: הלך לי חבר... אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב, מסביר למה בתקופת כהונתו של שרון כראש ממשלה הגיעו יחסי ישראל-ארה"ב לשיא של כל הזמנים בתחומי הביטחון והכלכלה

"תהיה סגני ויחד נהיה צוות חזק", שיכנעה יו"ר הבנק הפדרלי החדשה את סטנלי פישר
... העולם הכלכלי מוחא כפיים על מועמדות נגיד בנק ישראל לשעבר, בן ה-70, לתפקיד מספר 2 בחדר המלחמה של הכלכלה העולמית. מאחורי הקלעים של המינוי


למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים, תזונה ודיאטה, יחסים, הורות, צרכנות ועוד

לכל הסיפורים החמים מאמריקה


למוסף ישראלים באמריקה
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום: ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה