התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

אוניברסיטת ניו יורק לחצה - והחוק שאיים להחרים אקדמאים מחרימי-ישראל נבלם
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 06.02.2014 23:01
השמחה היתה מוקדמת: החוק שנועד למנוע מימון מאוניברסיטאות התומכות בחרמות על ישראל נבלם בבית הנבחרים. איך זה קרה?

סמל הסנאט של מדינת ניו יורק


רקע: "לא נאפשר לאויבי ישראל והעם היהודי להתקדם אפילו באינץ' אחד בניו יורק"... הסנאט של ניו יורק במה שנתפס כהצהרת תמיכה חסרת תקדים בישראל קבע בחוק שמוסדות אקדמיים שיטילו חרם על ישראל לא יקבלו כסף מהמדינה
 

כמה זה חימם את ליבנו - הצעת החוק שקיבלה רוב מוחלט בסנאט של מדינת ניו יורק ונועדה להגביל את התמיכה שיקבלו מוסדות אקדמיים במדינה אם יתמכו בחרם מכל סוג שהוא על מדינת ישראל.

ובכן, שיכחו מזה.

הלובי האנטי-ישראלי - או הפרו-אקדמי, אם תרצו - פעל נמרצות בשבועיים האחרונים בבית הנבחרים של המדינה (האסיפה הכללית), והשבוע חסמו חברי האנסמבלי את החוק מלהתממש מיד, כפי שהוצע בסנאט. ההחלטה הרשמית מסבירה: "נבחרי הציבור צריכים לבחון את ההצעה זמן רב יותר מכפי שהוקצב להם"; ההצעה אמורה הייתה לעלות להצבעה באולבני (בירת ניו יורק) השבוע.

כפי שנודע, נבחרת כבדה של אנשי אקדמיה ומשפטנים ניו יורקים הפעילו לובי מאסיבי על הנבחרים, בטענה שהחוק החדש הוא התקפה בוטה על החופש האקדמי. הלובי איים שאם החוק יעבור הם יעמידו אותו במבחן בית המשפט.

הצלחת פעילות הלובי הייתה כל כך גדולה, שהם הצליחו לשכנע גם נבחרים שכבר הביעו תמיכה פומבית בחוק, בהם שני מחוקקים יהודים-אמריקנים בכירים -  יו"ר האסיפה הכללית, שלדון סילבר, ויו"ר הוועדה להשכלה גבוהה, דבורה גליק.

בית הנבחרים של מדינת ניו יורק: צריכים עוד זמן...בית הנבחרים של מדינת ניו יורק: צריכים עוד זמן...

בראש המתנגדים לחוק ניצבה אוניברסיטת ניו יורק. שלוחיה - בראשות דובר האוניברסיטה, ג'ון בקמן - הסבירו לנבחרי הציבור, שגם אם אינם מסכימים עם הצבעות "בלתי נבונות" נגד אקדמאים ומוסדות אקדמיים ישראלים, זה לא חוקי, לא אתי ועומד בסתירה כביכול לעקרונות החופש האקדמי למנוע מהם בשל כך מימון ממשלתי.

בשורת המתנגדים ניצבה גם מריה להוד, משפטנית ב"מרכז לזכויות חוקתיות", שלטענתה הצעת החוק לא רק מקוממת אלא גם מנוגדת לחוקת ארה"ב. "חרמות פוליטיים והחלטות תמיכה בהן מוגנות במפורש בתיקון הראשון לחוקה, והמדינה לא יכולה להפסיק את המימון כדי לדכא את חופש הביטוי", היא אמרה.

עם זאת, יוזמי ותומכי החוק בסנאט אינם מתכוונים להרים ידיים, והם עובדים על כמה תיקונים שאולי יאפשרו בכל זאת להעביר גירסה מרוככת של החוק. אבל המתנגדים טוענים, שהצעת החוק היא כל כך בלתי חוקתיים שאינה ניתנת לתיקון.

כמה שווה סטנלי פישר?... לקראת כניסתו לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, נגיד בנק ישראל לשעבר חשף את חשבונותיו האישיים ומתברר שעשה הון שיהפוך אותו לאחד מבכירי הבנק הפדרלי העשירים ביותר

האשמה: ישראלי-אמריקני מניו יורק התחזה לסוכן מוסד והוציא במרמה מיהלומנית קשישה 20 מיליון$... שתי בנותיה של אמילי מרטין, יהלומנית עשירה ממנהטן, תובעים את יהודה צדוק שהתחזה בפני אימן הקשישה כאודי גפן, אחד מ-5 סוכני המוסד הבכירים, ו'סידר' לה עסקות

ֿ

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

ֿ

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילומים: ויקיפדיה / מדינת ניו יורק

הוסף תגובה חדשה