התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

למה בוש השלישי הולך להיות חביב הישראלים בבחירות לנשיאות ארה"ב
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 16.06.2015 17:34
הישראלים צריכים למחוא כפיים למשמע נאום מדיניות החוץ הראשון של ג'ב בוש, שהכריז היום רשמית על מועמדותו להיות הנשיא הרפובליקני הבא של ארה"ב.

ג'ב בוש: קופץ למים הרותחיםנשיא לעתיד? ג'ב בוש: קופץ למים הרותחים

 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}

Finally, He’s In: Jeb Bush Officially Announces 2016 Bidמושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש מכריז במיאמי כי יתמודד על ראשות המפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 (תמצית דבריו). בוש, המועמד ה-11 שמציב עצמו לראשות הרפובליקנים, הבטיח לשפר את היחסים עם ישראל ולבנות מחדש את צבא ארה"ב. הוא תקף את הציר אובמה-קלינטון-קרי שמשאיר משברים בלתי-פתורים, אויבים חסרי שמות והפרת בריתות. הוא תקף את אובמה והדמוקרטים, שדואגים רק לאליטות בוושינגטון והבטיח "לתקן". אך בעיקר דיבר על הכלכלה והבטיח בוש הבהיר כי הוא מעוניין להגדיל את הצמיחה וליצור 19 מיליון מקומות עבודה חדשים. בעצרת הייתה נוכחת אמו של ג'ב, ברברה בוש בת ה-90, אולם הנשיאים לשעבר, אחיו ואביו, לא הגיעו.

***

"שיהיה ברור - אני אוהב את אבי ואת אחי, אני מעריך את שירותם למדינה ואת ההחלטות הקשות שהם היו צריכים לקבל. אני בר מזל להיות חלק ממשפחה ששניים ממנה עיצבו את מדיניות ארה"ב מהחדר הסגלגל. אולם  אבל עמדותיי מושוות לעתים קרובות לאלו שלהם, בעוד שאני אדם בפני עצמי עם נסיון משל עצמי ודעות משל עצמי".

זה הולך להיות המוטו של בוש הקטן, בנו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב ואחיו הצעיר של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן.

בוש השלישי, ג'ב בוש, שנחשב לפי שעה למוביל במועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב ב-2016, נותן כדוגמא לאי הסכמתו עם החלטות שקיבלו בני משפחתו שגיאות שביצע לדעתו אחיו בטיפולו במלחמה בעיראק. לדעתו, ג'ורג' הבן לא סיפק מספיק ביטחון לעיראק בזמן הפלישה למדינה ב-2003, אך מי ש"ריסק" את הביטחון בעיראק היה אובמה כשהורה לסגת מעיראק.

מי שכיהן כמושל פלורידה וכיום בעל חברה לשתדלנות עסקית, קפץ השבוע למים בנאום מפתח שנשא בשיקגו, כולל למים הרותחים של מדיניות החוץ האמריקנית.

הישראלים ישמחו לשמוע שהמלחמה בתכנית גרעין האיראנית היא בעיני ג'ב בוש "הנושא הכי חשוב של זמננו". "הכוונה של איראן ברורה", הוא אמר. "מנהיגיה קוראים בקול לחסל את מדינת ישראל... זהו איום קיומי על ישראל ועל העולם כולל, כולל על ארה"ב".

נתניהו ישמח לשמוע, שבוש "השתוקק" להאזין לנאומו של בקונגרס: "חשוב שהאמריקנים ישמע מה יש לו לומר. הופתעתי שהממשל כעס על ההזמנה הזאת".

בעקרון, בוש השלישי תוקף את מדיניות החוץ של אובמה על ימין ועל שמאל. אבל הייתה לו גם נפילה קטנה, כשהאשים את הנשיא שהתייחס לארגון המדינה האיסלאמית(דאעש) כאל כוח קטן ואז התברר שמדובר ב"יותר מ-200 אלף גברים עם ניסיון קרבי"... אופס, הוא התכוון 20,000 - מיהרו דובריו לתקן. הוא גם נתקע עם שמו של מנהיג דאעש, ולבסוף כינה אותו "הברנש הזה, שהוא המנהיג העליון או מה-שלא-יהיה התואר שלו".

5 ביקורים בישראל

הישראלים יאהבו מעידה נוספת שהייתה לבוש השלישי. "נאלצתי לבקר ביבשת אסיה 4 פעמים", הוא אמר, "אבל אהבתי כל רגע בכל אחד מ-5 ביקוריי בישראל... איזו הנאה לראות את האווירה ששוררת ישראל... ראיתי טכנולוגיה יוצאת מהכלל... ישראל היא בעלת בריתנו החזקה ביותר במזרח התיכון, שהצליחה ליצור שגשוג ולהפוך את ישראל למעצמה עולמית".

בוש התבלבל קצת גם בין עיראק לאיראן, והתקשה גם לבטא את שם ארגון הטרור המטיל את אימתו באפריקה, "בוקו חראם" בפיו זה נשמע משהו כמו beaucoup במבטא צרפתי מגומגם.

בנושא אחר שעל סדר היום של מדיניות החוץ האמריקנית, תקף בוש השלישי את המו"מ שהוביל לשיקום היחסים עם קובה. "האחים קסטרו נשארו בשלטון - וארה"ב לא קיבלה דבר בתמורה", הוא אמר, והציע את גישתו: "המתנה וסבלנות היו מביאים, בסופו של דבר, להתמוטטות ונצואלה, וכך היה ניתן לגרום לבת חסותה קובה להגיע למו"מ בתנאים נוחים יותר".

עוד ישמחו הישראלים לשמוע, כי במעגל היועצים הקרובים שגייס אליו ג'ב בוש נכלל כיועץ למדיניות חוץ פול וולפוביץ', יהודי-אמריקני אוהד ללא-תנאי של ישראל, שהיה יועצו הקרוב של אחיו בבית הלבן, הנחשב לאחד מראשי השמרנים במפלגה הרפובליקנית.

לכל הכתבות החדשות

וידאו ההכרזה וצילום מסך ההכרזה: Bloomberg Business / יו טיוב; צילום: Gage Skidmore / פליקר / ויקיפדיה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה