התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

בשביל יהודי ארה"ב, הבחירות בישראל זה רק ביבי או בוז'י
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 17.03.2015 03:53
הלך הרוח בקרב רוב חברי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב הוא שמדינת ישראל זקוקה לשינוי בהנהגה ושרק ראש ממשלה חדש יוכל לשקם את יחסי ישראל-ארה"ב

במי בוחרים?

כתבי Israeli Life USA שוחחו בסוף השבוע, ערב הבחירות בישראל, עם כמה מנהיגים יהודים-אמריקנים, חברי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, נציגי ארגוני ימין, מרכז ושמאל, מניו יורק ומלוס אנג'לס, האמונים על אנונימיות מתוך רצון שלא להשפיע, כביכול, על המצביע הישראלי.

הפתעה אחת בשיחות שקיימנו הייתה לגלות מידת-מה של בורות במפה הפוליטית הישראלית. כולם יודעים מי זה ביבי ומי זה בוז'י (הגם שעדיין מתקשים לבטא את כינויו), מי זה הליכוד ומי "מפלגת העבודה החדשה". כשמגיעים לשורה השנייה - יאיר לפיד, אביגדור ליברמן, נפתלי בנט, אריה דרעי, אלי ישי, מרצ... הם מתבלבלים מעט.

"מה שחשוב זה מי שירכיב את הממשלה", אמר מנהיג יהודי-אמריקני, וביטא את הלך הרוח בקרב רוב חברי הוועידה: "מדינת ישראל זקוקה לשינוי בהנהגה".

ככל שנעים למרכז ושמאלה במפה היהודית-אמריקנית, נשמעים יותר ויותר דיבורים על הצורך בהחלפת נתניהו (ולאו דווקא הליכוד!) במישהו אחר שיוכל לפתוח 'דף חדש' עם הממשל בוושינגטון. יחד עם זאת - בעוד שנתניהו מוכר כמובן לכל יהודי אמריקני, וגם ציפי לבני במידה רבה, יצחק הרצוג כמעט שאינו מוכר בפני עצמו, לא אישית ולא דיעותיו, ובכל הקשר הוא מוזכר כנכדו של נשיא המדינה לשעבר. "המחנה הציוני" נתפסת כמפלגה מרכז, אבל תשאלו יהודי-אמריקני והוא לא יידע להגיד מילה על השקפותיה של מפלגת האלטרנטיבה לליכוד.

"זה לא הולך להיות קשה או מסובך. פשוט צריך שישראל תציב לפני ארה"ב פנים חדשות, כי נתניהו עלה כאן להרבה מאוד בכירים על הראש", אמר בכיר בארגון יהודי-אמריקני, התומך בשמאל הישראלי, לכתבנו רון ניב. "ראש ממשלה חדש יוכל לשקם את היחסים עם הבית הלבן במהירות ובקלות. אם ישראל תבחר בנתניהו ותוקם ממשלה ימנית קיצונית זה הולך להיות קשה גם לישראל וגם ליהודי ארה"ב התומכים בה".

למי בוחרים?

מי זה כחלון? מי זה ישי?

"יחסי ישראל-ארה"ב תובעים אדם חדש שיבוא וייצא מהבית הלבן כבן בית", הסכים גם בכיר בפדרציה היהודית בלוס אנג'לס בשיחה עם כתבתנו אורנית חיון. עם זאת הוא ביקש להבין מאיתנו איך תעבוד רוטציה בראשות הממשלה במידה ו"המחנה הציוני" ירכיב את הממשלה הבאה בישראל. לאחר שקיבל הסבר קצר חיווה דעתו ש"זה לא יעבוד"; אולם בינתיים הסירה לבני את אפשרויות הרוטציה ופינתה את הבמה להרצוג.

יהודי ארה"ב מבינים שהבחירות בישראל הפעם הם על ענייני כלכלה וחברה. הם שמעו על מחירי ומצוקת הדיור בישראל. הם מודעים גם למאבק על שוויון בנטל בין חילונים וחרדים. אך מה שחשוב להם בעיקר הוא שבראש מדינת ישראל יעמוד מנהיג שיהיה מקובל על הממשל האמריקני, ולא רק על הרפובליקנים.

מעבר למעגל המנהיגים, הם עצמם מודים שהבחירות בישראל הפעם אינן מהוות נושא שיחה עיקרי על סדר היום היהודי-אמריקני. "יש מידה של אדישות", הודה מנהיג ארגון אמריקני, המקורב לימין בישראל, באוזני כתבנו דוד חריש בניו יורק. "יש יותר מדי בחירות בישראל, לעיתים תכופות מדי, ולא נראה שמשהו הולך להשתנות. לדעתי, כמחצית מיהודי ארה"ב בכלל לא ידעו שעומדות להתקיים בחירות בישראל עד שנתניהו הופיע בוושינגטון, וגם עתה רבים אינם מודעים לכך". 

אם בתי כנסת הם עוד אינדיקציה, רב קונסרבטיבי, מנהיג קהילה מלוס אנג'לס, אמר שבשבוע האחרון "דיברו קצת" על הבחירות בישראל, "אבל רק כבדרך אגב". כשהזכרנו שמות של מפלגות - "כולנו", "ביחד", הרב אמר שהוא לא מכיר; כשהזכרנו שמות של מנהיגי מפלגות - משה כחלון, אלי ישי, זהבה גלאון, הרב לא זיהה איש מהם. "זה נתניהו או הרצוג, לא?... כמו שבארה"ב בוש או קלינטון. אנחנו בארצות הברית לא מחשיבים את המפלגות הקטנות", אמר לי הרב.

לכל הכתבות החדשות

איורים: ועדת הבחירות המרכזית בישראל

הוסף תגובה חדשה